Със слука се хвалят от няколко дни рибарите край моста на Старата гара в Сандански и на въжения мост между р. Струма и р. Лебнишка. Повече бяха вчера рибарите край Лебнишка река, която се влива в р. Струма на въжения мост. Там рибар се похвали, че лови по няколко щуки на ден, пише Struma.bg.


Двама приятели от Сандански нямаха слука вчера
Вчерашният ден за петричанина Ивайло Стоянов обаче не бе късметлийски. „Извадил съм всички такъми и захранка, но днес не кълве. Не знам на какво се дължи, дали, че времето е дъждовно. На това място на по метър и половина сме се наредили около 20-ина рибари”, каза Ив. Стоянов.


На бял червей хвърляха въдицата рибарите
Колегата му Емил Щерев от с. Струма успя да улови 6 скобара, като 4 от тях пусна обратно в реката, тъй като бяха малки, а с другите два ще зарадва съпругата си за вечеря.


Някои прегазиха реката
Един от редовните рибари – Кирил Чолев от Сандански, е категоричен, че за да се ловят едри скобари през зимата, трябва да се спазят няколко тънкости. Едрите скобари стоят на дълбочина около 20-30 см, проблемът е, че те на тези места са почти неуловими. „В момента течението на реката е много бързо и на местата, на които седим, реката е плитка”, каза Чолев, който лови на въжения мост и се похвали с добра слука от 8 скобара и 3 мренки. „Жената не яде риба, само я чисти. Част от улова подаряваме на приятели, друга замразяваме във фризера. Аз обичам риба, но сам си я пържа”, каза Чолев.


Анита, Ивайло и Георги със слука
Рибарите спазват отстояние, за да не си пречат. На реката се пази тишина, мобилните апарати са с изключен звук. Този, който иска да говори, напуска мястото и се отдалечава от речното корито. Други заявиха, че дори са оставили мобилните си апарати, за да не ги притесняват съпругите и приятелите им.
„Като кажа, че съм на риба, се започва едно питане, ама има ли слука, колко хвана, ще направиш ли пържена тази вечер…”, жалва се Георги Митрев от Петрич.


Рибарите спазват дистанция
„Като тръгна на риба, не казвам на никого, защото като споделя, не ми върви. Тази събота и неделя се прибрах с 12 бройки по 300-400 грама скобарчета. Добри са, ще ги споделя с фамилията”, разказа Георги.

Санданчанинът Филип Джамбазов, който е запален рибар от близо четвърт век, каза, че повече си пада по мряната. „Тя се хваща по-лесно, докато скобарът трябва да е със специална кука. Прибирам скобар с тегло над 1 килограм. Другите, по-малките ги връщам обратно.

Тръпката е голяма, когато започне да дърпа въдицата, макар че и малките също дърпат сериозно и си мислиш, че е хваната някоя голяма трофейна риба. След като я извадя и видя, че е малка, я връщам обратно”, каза пенсионерът Филип Джамбазав и допълни, че скобарът в последните няколко години се е превърнал в една от най-търсените риби по река Струма.

„От години едно от успешните места за ловене на скобар е на моста на Старата гара и след като нивото на реката придойде, местата там изчезнаха и сега търсим нови”, заключи Филип.

Добрата новина е, че почти всеки рибар край моста бе уловил поне една рибка, други дори по 5-6 бройки. Съветът на Огнян Илиев към колегите му, които са новаци в занаята, е да бягат от местата, където гъмжи от дребосъци.

„Там, където има дребосъци и кълват на въдица, този, който иска да хване голям скобар, ще трябва да се премести на друго място. Другата тънкост през зимата е хвърляне на захранка предимно от хляб или варено жито. Това е начин да се избягват дребните риби и се оставя шанс до стръвта да стигнат едрите екземпляри. Риболовът на едри скобари е най-добре да се осъществява с телескоп с водачи, тип „болонеза”, а също така скобарът се лови и на бял червей”, заключи О. Илиев.