Имаше ли обгазяване с амоняк вчера в Девня или не? Сложен въпрос. Когато чуем/прочетем “Девня” и името на химичен елемент в едно изречение автоматично се сещаме за замърсяване на въздуха, водата, почвата и въобще всякакъв апокалипсис.

Така се случи и вчера – уважавана медия пуска информация (по сигнал на местни жители) за обгазяване с амоняк вследствие на авария в содовия завод: “Токов удар предизвика изтичане на амоняк и обгази Девня”. Новината изглежда като потвърдена от кмета на Девня, макар той в прав текст да не казва, че има обгазяване. Малко по-късно ПР службата на община Девня препраща новината до всички медии, като предоставя два източника – вече споменатата медийна публикация и линк към текст в сайта на РИОСВ, озаглавен “Няма замърсяване от спряното заради токовия удар производство в „Солвей Соди“. На практика два напълно противоречащи си източника.

обгазяване 1

Снимката, използвана и към този материал, е илюстративна и показва “газова опашка” в Девня, която няма нищо общо с вчерашната ситуация.

Ето и какво разказа за varnautre.bg Милен Славов, който работи в “Солвей Соди”:

“Днес (вчера бел.ред.) в “Солвей Соди” се случи тежка авария. По причини, които още се изясняват, бе предизвикано превключване, което доведе до стъпаловидно сработване на защити и в крайна сметка спря ел. захранването на содовия гигант за около 15 минути. Това време е твърде голямо и доведе до пълното му спиране. Организирано и за кратко време всички работещи на територията на завода, включително и администрацията му, бяха превантивно изведени на безопасно разстояние. Много от работниците носеха преносимите си газоанализатори (т.нар. “дрегери”), но никой от тях не показа не само критично, а дори наличие на опасен газ. Работоспособността на всеки от въпросните уреди се проверява на 6 месеца и контролът на това е едно от задълженията ми. Всъщност загазяване практически нямаше дори и в близост до производствените инсталации – това ми го казаха колегите останали като аварийни екипи на место. Снимката (на обгазяване, използвана от някои медии бел.ред.) няма нищо общо със Солвей Соди. В интерес на истината подобна “газова опашка” може да бъде видяна в Девненската низина, но в друг завод.

Нека да внеса някои кратки разяснения. При содовото производство може да има 3 опасни газа – въглероден окис, въглероден двуокис и амоняк. И трите са невидими, като за първите два човек изобщо няма рецептори (пише го в учебниците по химия). Амонякът действително се усеща като остра миризма, дори и в малки концентрации. Но пък той е лек и летлив, като последното се засилва в топло време (т.е. бързо се разрежда). За мен остава загадка как на 6 км някой е усетил “остра и задушлива миризма” при условие, че на 200 метра извън оградата, преносимите газоанализатори не регистрират нищо.

Със сигурност аварията носи големи материални загуби, но важното е, че никой не пострада и никой не беше обгазен. Всеки може да има затруднения и поне за мен, в такъв момент трябва да се търси начин за оказване на помощ и подкрепа.

Завършвам с това, че съм посветил голяма част от живота си на екологични каузи, сред учредителите съм на сдуженията “Зелена Варна” и “Варна диша”, на последните избори бях кандидат за НП от гражданската квота на ПП “Зелените”.

А ето и официалното съобщение на РИОСВ:

“Няма замърсяване от спряното заради токовия удар производство в „Солвей Соди“
Експерти на РИОСВ – Варна и Регионалната лаборатория – Варна към ИАОС са в
“Солвей Соди” АД и следят за развитието на ситуацията във връзка с възникнал в 8,20 ч.
днес силен токов удар в националната електропреносна мрежа. Вследствие на токовия
удар са спрели работещите парогенератори в ТЕЦ, както и цялата инсталация за
производство на калцинирана сода на “Солвей Соди” АД.
Към 11 ч. няма наличие на данни за замърсяване на атмосферния въздух и водите. По
резултатите в реално време от автоматичната измервателна станция „Изворите“, гр.
Девня, не е констатирано повишаване концентрациите на контролираните замърсители
на атмосферния въздух, като същите са значително под пределно допустимите
концентрации.
Сформираните екипи са в готовност за извършване на пробовземания за качеството на
атмосферния въздух в района с апаратура за експресно определяне на замърсители
„GASMET“, както и за водни проби на изход от утаителен басейн „Падина“,
непосредствено преди заустване в р. Провадийска.
Приложени са процедурите според аварийния план за действие с евакуация на
собствения и външен персонал, както и допълнителни превантивни дейности за
елиминиране замърсяването на водите на изход от утаителен басейн “Падина” – чрез
поставяне на пръстени на водоотливната шахта за задържане на течностите в обема на
съоръжението.
Стартирани са дейности по въвеждане в експлоатация на парогенераторите и
последващ пуск на инсталацията за производство на калцинирана сода”.