Двама автотърговци и фермер са собствениците на 21 машини за „копаене” на криптовалута, които бяха откраднати по мистериозен начин от ЗИИУ – Благоевград. Андрей Тачев, Халил Делийски и Марио Милков се занимават от доста време с нашумелия бизнес. Тримата се комбинирали и наели помещението в завода от началото на януари.
Договорът е сключен на името на фирма „Агро-ММ инвест” ЕООД на 36-годишния благоевградчанин Марио Милков, който върти бизнес с животновъдство и земеделие в Белмекен. Другите двама бизнесмени са ортаци във вноса на автомобили, които предлагат в автокъщи в Пиринско. 32-годишният Халил Делийски има две фирми – „ХД трейд“ ЕООД и „Фа-мед” ЕООД, които се водят на адреса му в Якоруда. Предишната си фирма „Евро транспорт БГ” ЕООД е продал преди 4 години на Венцислав Тачев, пише "Струма". 

Халил Делийски има бизнес мая от родителите си, които притежават магазини за дрехи и обувки в Якоруда. Младият бизнесмен е живял и работил преди време в Дубай, наскоро придружил своя приятел до Тайланд, който спечелил безплатна екскурзия за двама от една от лотариите, разказаха хора от Якоруда.

Халил Делийски и бизнес партньорът му Андрей Тачев ползват дигиталната валута като разплащателен инструмент и при търговията с коли. Тази опция е посочена в обява за продажба на лек автомобил „Мерцедес“, който се предлага в благоевградска автокъща. Автокъщата не е тяхна собственост, те само оставяли лукс автомобилите, които внасяли, да бъдат продадени, като освен лизингово плащане приемали и възможно плащане в биткойни.

Най-много машини „копачи“ от тримата е имал фермерът Марио Милков. Той е притежавал 15 от откраднатите общо 21 устройства, които са работили в помещение на петия етаж в ЗИИУ – Благоевград.

Както стана ясно, машините са китайско производство. Те са закупени за около 10 000 лв. едната преди време, но цената им е променлива и се влияе от курса на биткойна, който непрекъснато варира. Това обяснява защо първо бе посочена приблизителна цена от 7000 евро на машина, а в официалното съобщение на прокуратурата тя вече беше 8000 евро.
За момента остава загадка как е проникнато в тяхната „ферма”, за каквато се счита всеки склад, в който има над 10 машини за копаене на криптовалута. Както се оказа, няма никакви разбити врати и помещения, в това число и сервизни. Това показва, че кражбата е била добре планирана.

Според запознати с модерния бизнес с криптовалута се занимават и други известни благоевградски бизнесмени. Някои от тях зареждат машините „копачи“ в дома си, които им носят добри странични доходи. В студените месеци могат да им служат и за отоплителни уреди, тъй като развиват висока температура.

Именно заради липса на охладителна система външната врата във „фермата“ в ЗИИУ – Благоевград е била отворена.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ