Морето е като тава. Зелени флагове се веят по вишките, макар спасителите да са останали само на четири поста.

Все още има хора, най-вече в почивните дни, които разпъват хавлии на ивицата и се наслаждават на приятното море. Водата е 23-24 градуса. Работното ни време е от 8 до 18 часа. Това каза пред “Труд”, старши спасителят на Северния плаж в Бургас Петър Русев.

От 22 септември, постовете ще станат още по малко - само два, а в края на месеца, вече всички запразняват и морските стражи ще мислят как да изкарват препитанието си през зимата.

Русев например работи като огняр в училище, други се хващат като спасители на басейни, учители, работници.

Тази година мъртвото вълнение се появи едва след 6 август и не беше продължително, коментират стражите. За разлика от миналия сезон, когато е сграбчило залива около 16 август и е траело много дълго време - 40 дни.

Сред проблемите това лято е бил фактът, че плажуващите са пиели масово бира по ивицата.

“Не ходеха по капаните, явно защото е скъпо, купуваха си кенчета или големи бутилки и с мезета пиеха на плажа. Абсолютно непрепоръчително е, пили да влизат във водата. Имаше доста стълкновения”, обясни Петър Русев.

Неподчинението на трупащите тен, тази година ескалира, когато мъж нападна спасител, който му свирел да излиза от водата, заедно с приятелката си, заради опасното море.

Имаше и масово губене на деца, заради това, че родителите обикновено гледат в телефоните си и не упражняват контрол.

Ако даден летовник идва за пръв път на плаж на ивицата, той също може да се изгуби. През август е имало и такива случаи. Излизайки от морето, туристът не може да се ориентира къде е опънал хавлията си.

От идния сезон спасителите настояват да има задължително плажна полиция, която да глобява нарушителите, както и повече постове с морски стражи по ивицата.