Огромни безпризорни турски кучета от много силната и гресивна природа „Кангал” минават границата и поголовно душат добитъка на хората от граничните села край Свиленград. Песовете не се плашат от хора, вълци или други кучета, разказват пред „Телеграф” препатили собственици на стада.
Последният фрапиращ случай е от преди дни, когато два огромни кангала удушили една овца и четири шилета пред смаяния и безпомощния поглед на собственика им. Георги Георгиев от граничното село Маточина извел стадото си на паша, когато внезапно ги връхлетели два огромни песа. Нападнали животните, а кучето побягнало, защото двойката кангали имала страховито превъзходство.

Огромните псета нападнали добитъка и за секунди умъртвили овца и четири шилета. „Нищо не можах да направя, защото кучетата, по-големи и от вълци, се спуснаха и срещу мен”, разказа Георги. За да се спаси от внезапната напаст, той се качил колата. Запалил двигателя и се опитал да прегази единия от кангалите. Чак тогава нападателите зарязали стадото и хукнали обратно към Турция.
 
Бездомните кангали са истинска напаст за пограничните села край Свиленград цяло лято. „В Маточина нямаме ловна дружинка и затова сме напълно безпомощни. В другите села ловците се събират и правят хайки срещу тях”, разказват местните.
 
Преди да нападнат стадото на Георгиев, жертва на кангали станали две прасета и няколко овчарски кумета. „Преди им хвърлях пиратки и бягаха. Но сега вече и това не ме спасява. Свикнаха и не обръщат внимание на пукотевицата”, казва друг фермер от Маточина – Георги Маринов.
 
Породата „Кангал” е с едни от най-агресивните кучета, които са изкуствено селектирани. Селекцията е създадена преди векове да пази стадата от вълци и други едри хищници. Кангалите са практически безстрашни. Не бягат даже и от мечка, а ако са няколко, налитат и на анй-страховития горски звяр в Европа. Тези кучета се смятат и за едни от най-едрите в света. Височината при женските е 70-75 см, а при мъжките – 80-85 см. теглото на женските е 45-70 кг, а на мъжките – 70-80 кг. има и мъжкари, които достигат до 100 кг. името на породата произлиза от древен турски род, на който е наречен град Кангал, провинция Сивас. Поколения там са се прехранвали, като са отглеждали кангали за турските султани.