Ранновизантийска базилика на 16 века разкри при проучванията си под Царевец археологът проф. Хитко Вачев. През 2014 г. той откри в древния квартал Френкхисар източно от крепостта Богородичен манастир от Второто българско царство. При тазгодишните проучвания обаче се оказало, че той е изграден върху по-ранна култова сграда с внушителни размери - 18 на 35 метра и все още не е разкрита напълно. 
"Издигната е в края на пети век и е съществувала до началото на седми век. За съжаление олтарната част е доста разрушена, но тя дава нова светлина за мащабите на ранновизантийския град, разпростирал се на хълмовете Царевец и Момина крепост", обясни проф.Вачев, цитиран от „24 часа”.

Това е третата базилика, която археолозите откриват в Търново, но първата извън крепостните стени. 

"През VЦVII век на хълма Царевец се развива селище, което по-късно прераства в укрепен град. Може да се счита за приемник на римския и древновизантийския град Никополис ад Иструм, който е бил епископско седалище. Поради затихване на функциите на Никополис ад Иструм епископският център се измества на Царевец. Според хипотезите става дума за древния град Зикидева. Твърде вероятно е епископът на Никополис и Зикидева да е служил в новооткритата базилика" разказва археологът. 

Амбициите на екипа му са през този археологически сезон да разкрие изцяло ранната сграда, върху която са вдигнати средновековна църква и манастир. Проф.Вачев смята, че ще са му нужни поне още 10 години проучвания, за да изясни цялостно манастирския комплекс, който се е простирал на около 6 декара. 

Значимостта му и фактът, че най-вероятно е царски от времето на Иван Александър, се потвърждават от находките при проучванията. В притвора на манастирската църква бяха открити гробове на аристократи, висш военачалник и духовник, както и богато погребение на жена в зидана гробница, за което една от хипотезите е, че е на българска царица.