Град Бургас посрещна с голям интерес световноизвестния ветроходен кораб „Rainbow Warrior“ на екоорганизацията  „Грийнпийс". Повече от 2000 хиляди души, сред които и много деца, посетиха уникалния плавателен съд, акостирал на Морската гара по време на двата дни на отворени врати.

По време на тридневния престой се проведоха информационен тур с гид на кораба, филмови вечери, форум за общини и туристически бизнес, както и визита на директори на детски градини от града.

Кметът на община Бургас – Димитър Николов и председателят на Комисията по околна среда и води в НС - Ивелина Василева стъпиха на палубата на екологично проектирания кораб и призоваха към ограничено ползване на пластмасови изделия и опазване на природата.

На борда на ветрохода беше проведена и специална среща с директори на няколко бургаски детски градини. Целта на визитата е свързана с националната кампания на екологичните организации „Грийнпийс“ и „За Земята“ - „Свободни от пластмаса“, която се стреми да прекрати порочната практика за употреба на пластмасови посуда и прибори в детските заведения.

В близост до акостиралия ветроход, в Морското Казино бе проведен и форум за общини и туристически бизнес „Черноморие, свободно от пластмаса“, чиято цел бе да се обсъдят възможности за намаляване на замърсяването с пластмаси. На състоялото се събитие заместник кметът Руска Бояджиева представи добрите практики на Община Бургас – градските чешмички, мобилни пунктове за вторични суровини и т.нар. „Кучемати“, които срещу пластмасова бутилка предлагат в замяна кучешка храна.

Видео от престоя на „Rainbow Warrior“ в Бургас:



Повече за посещението на „Rainbow Warrior“ в България :
 
Визитата на „Rainbow Warrior“  е свързана основно с кампанията на екологичните организации „ГрийнПийс“ и „За Земята“ - „Свободни от Пластмаса“, която цели намаляване на замърсяването с пластмаси във водните басейни. Начело с целите на националната инициатива ще бъде осъществена научна и изследователска дейност в Черно море, която ще бъде реализирана съвместно с учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания и Института по океанология към БАН. Високо технологичното оборудване на „Rainbow Warrior“ ще позволи да се направят изследвания за натрупване на отпадъци и наличие на мрежи в защитени зони , както и ще се проучи състоянието на екосистемите.

Главните виновници за замърсяването в Черно море са пластмасовите опаковки от чипс и вафли, пластмасовите бутилки и техните капачки, както и найлоновите торбички. Над три тона отпадъци на ден навлизат в него от българските брегове, според изследвания на учени.

„Rainbow Warrior“ е трето поколение кораб на „Грийнпийс“, като неговият първи предшественик, който е бил потопен от бомбен взрив през 1985 г. е участвал в редица акции, някои от които спиране на ядрени тестове в Тихия океан, блокиране на въглищни пристанища и залавяне на бракониери извършващи унищожителен риболов.

Строителството на новия ветроход на „Грийнпийс“, който ще гостува у нас, е започнало в корабостроителница в Полша, завършено е в  Бремен – Германия и през 2011г. е пуснат по вода в пристанището в Хамбург. Създаден е от едни от най-добрите корабни инженери в света, за да може да претендира за единствения плавателен съд, който освен екологично съобразен е и специално пригоден за проучване на моретата и океаните по света, както и за борба с техните замърсявания. Със своята 55-метрова А-образна мачта „Rainbow Warrior“ плава основно на вятър и може да издържа много повече от традиционните мачти за същия тип кораби.
Еко-характеристиките на 340 тонния гигант включват още форма на корпуса, проектирана специално за изключителна енергийна ефективност; Електрическа система за движение (7 възела само за 300 кВ);  Изчерпателна екологична оценка на кораба; Най-високи екологични стандарти на всички двигатели (IMO Клас-II); Нотация за „зелен клас“ със „Зелен паспорт“; Нотация за клас за доброволна защита на околната среда; Третиране на вредните газове, минимизиране на емисиите на азотни окиси и прахови частици; Биологично третиране на отпадната и сива вода; Централна система за зареждане на горива и масла за предотвратяване на разливи; Система за боядисване съобразена с околната среда.
 
Пластмасов Калкулатор:
Провери колко голям е пластмасовият ти отпечатък – проследи този линк!
https://act.greenpeace.org/page/9669/petition/1
 
 
Всеки желаещ да стане посланик на кампанията в детски градини, на фестивали или да се включи към почистване, може да пише на следния електронен адрес:
[email protected]
 
Повече за кампанията „Свободни от пластмаса”:
https://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/campaigns/plastics/
 
 
Повече за Екологичната организация „Грийнпийс”:
„Грийнпийс“ е независима световна кампанийна организация, която работи за промяна на нагласите и поведението на хората, за да защити и опази околната среда и насърчи мира като: предизвика енергийна революция за преодоляване на заплаха номер едно пред планетата ни: климатичните промени; защитава моретата и океаните ни от разточителния и разрушителен риболов, както и създава глобална мрежа от морски резервати; защита на световните древни гори, както и животните, растенията и хората, зависещи от тях; работа по въпроса за разоръжаване и мир чрез преодоляване на причините за конфликта и призоваване за премахване на всички ядрени оръжия; създаване на бъдеще, свободно от токсини с по-безопасни алтернативи на опасните химикали в продуктите и производството; провеждане на кампании за устойчиво развитие на селското стопанство, отхвърляйки генномодифицираните организми, защита на биоразнообразието и насърчаване на социално отговорното земеделие.
https://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/
 
 
Повече за Екологичното сдружение „За Земята”:
„За Земята” е независима неправителствена организация, обединяваща усилията на хора, решени да работят за създаване на природосъобразен и равнопоставен живот на нашата планета, който изключва експлоатацията на хората и природата. „За Земята” работи в сътрудничество с екологични организации на национално и международно равнище. Сдружението е член на международната мрежа „Приятели на Земята“ (Friends of the Earth), както и на CEE Bankwatch Network (Мрежа за наблюдение на Международните финансови институции за Централна и Източна Европа), Zero Waste Europe (Европейска мрежа за Нулеви отпадъци), GAIA (Глобално обединение срещу инсинераторите), както и на националните коалиции „За да остане природа в България“, Българска антиядрена коалиция, България без цианиди, Коалиция за устойчиво ползване на фондовете на Европейския съюз и Коалиция за климата - България.
https://zazemiata.org/