Внимание! Дънни ями застрашават живота на плуващите в Дунав
Водата е мътна и с много малка видимос, тъй като тече в земно корито
Това образува по течението на реката силни водовъртежи. В Дунав плуват изкоренени дървета, има и корени край самия бряг, които създават допълнителна опасност", обясни Димитров. Близо до русенския кей има и големи дълбочини заради пристанището. Брегът, който изглежда, че е плитък и полегат, рязко пропада надолу, допълни той. По думите му заради тези опасности почти всяка година има случаи на удавени хора. "До русенския бряг има и скала, която отива на голяма дълбочина. Близо до нея е прекарана подводна комуникация между България и Румъния.
Обикновено хората, които са удавени, ги намират закачени на този кабел", разказа Димитров. По думите му всеки, който рискува и влиза в реката, трябва да знае за тези опасности. "Това не е басейн, не е място, където може да се плува. Има големи изненади. Реката е изключително опасна", заяви Димитров. По кея има поставени и табели с надпис "Къпането е забранено", но нарушители не липсват.
"Граждани ни сигнализират, че в реката се къпят хора. Ние изпращаме служители на общинското специализирано звено "КООРС", които установяват нарушителите. Те обаче най-често са деца - без придружител и без лични документи, които не могат да бъдат санкционирани", обясни Димитров и допълни, че глобите, които предвижда законът, са до 50 лева.
"Въпреки постоянното напомняне, медийно разгласяване и издаването на заповед на кмета, русенци продължават да се къпят в реката. На територията на общината има повече от 20 басейна, които могат да бъдат използвани през летните месеци както за разхлаждане, така и за спортуване. Това са местата, които хората трябва да посещават, а не река Дунав", обясни Димитров.
Последвайте ни
0 Коментара: