През последните 30-ина години методиките за измерване на автомобилната безопасност се усъвършенстват постоянно. Изпитанията на независимата организация EuroNCAP обаче винаги са били смятани за едни от най-обективните и точни оценки за сигурността на новите модели, пише Факти бг.

Европейската система може да си има кусури, но пък краш тестовете, проведени по нея, датират още от средата на 90-те години на миналия век. Събраният архив хвърля полезна светлина върху безопасността на немалка част от автопарка в страни като България. Както мнозина най-вероятно допускат, някои от най-популярните модели на вторичния пазар у нас са наистина опасни.

Alfa Romeo 156



Красивата и атлетична италианка спечели титлата "Европейски автомобил на годината" през 1998-а. Апетитните форми обаче по никакъв начин не гарантират безопасност. През 2000 г. моделът получи едва звезда и половина в тестовете на EuroNCAP.

BMW 3er



Любимата на българите E36-ица също се справя доста посредствено в симулациите на катастрофа. От EuroNCAP критикуват модела заради силните деформации на купето, необезопасения двигателен отсек и слабата защита на пешеходци. Тестът от 1997 г. приключва с едва точка и половина от 5 възможни.

Saab 900

През същата 1997-а тежък провал в изпитанията на EuroNCAP претърпя един от символите на автомобилната безопасност. Saab 900 бе оценен с едва точка и половина в симулацията на челен удар. След излагацията шведите запрятат ръкави и автомобилите им рядко получават оценки под максималните пет звезди. Не че това спаси марката...

Mitsubishi Lancer



Със злополучната звезда и половина през 1998 г. бе "възнаградено" и Mitsubishi Lancer. Японският модел е критикуван най-вече заради
тежките травми на краката на водача при челен удар.

Citroen Xantia



Не по-успешно в тестовете на EuroNCAP се представя Xantia. Моделът печели едва 1 звезда и половина заради фаталните наранявания,
които получава шофьорът при челен удар. 

Rover 600



Британецът набира повече точки от Citroen-а, но рискът зад волана му не е по-малък. При симулацията на челен удар са отчетени много сериозни травми на гръдния кош и краката на шофьора. Оценка: 1.5 от 5 звезди. 

Suzuki Baleno



Системата, използвана за измерване на резултатите от краш тестове до 2002 г., дава на Baleno 1.5 звезди. Липсата на еърбегове създава риск от наранявания главите на водача и пътника до него, а при водача са отчетени опасни натоварвания на гръдния кош - както при челен, така и при страничен удар.

Nissan Almera



Челен сблъсък с припокриване на 40% нанася изключително тежки травми на стъпалата и гръдния кош на предните пътници в Almera. Оценката от 1.5 звезди се дължи и на неудовлетворителните резултати от симулацията на страничен удар.

Fiat Seicento



Звезда и половина за безопасност при челен и страничен удар звучи зле, но всъщност може да мине и за нормален резултат за субкомпактен модел от 90-те. Пораженията по колата във видеото изглеждат по-страшни, отколкото са.

Chevrolet Aveo



Макар и измерена по нова методика, оценката на Aveo от 2006 г. звучи стряскащо. В относителна безопасност на борда на корейския модел се намират само децата на задната седалка. При челен удар шофьорът получава тежки травми на гръдния кош.

Chrysler Voyager



За автомобил на такава възраст и с подобни размери Voyager се представя направо катастрофално. Безопасността на модела при челен удар е оценена с 1.5 звезди. Освен това големият американски ван е истинска машина за смърт на пешеходци - по този параметър от EuroNCAP му дават кръгла нула.

Isuzu D-MAX/Rodeo



Истински екзекутор на пешеходци се оказва и D-MAX (1 от 5 звезди). Моделът от от 2008 г. не пази особено надеждно и водача и пътника до него, заради което е наказан със звезда и половина. 

Rover 100



Малкото останали собственици на британското мини трябва спешно да се замислят за нова кола. Най-малкия Rover получава едва 1 звезда за безопасност на шофьора и пасажера отпред. При челен удар предната стойка на покрива се измества с почти половин метър, а кормилната колонка навлиза на 30 см в купето. Шансовете за оцеляване при челен сблъсък със скорост 64 км/ч в този автомобил клонят към нула. 

Nissan Navara 



Изпитанията на японския пикап през 2008 г. предизвикаха истински скандал. Тестовете на EuroNCAP установиха забавяне в сработването на въздушните възглавници, заради което моделът получи безпрецедентната половин звезда. От Nissan реагираха мълниеносно, отстраниха дефекта и след повторна симулация на челен удар Navara получи три звезди.