С поне 10 лв. трябва да поевтинее годишният технически преглед на автомобилите, след като Върховният административен съд отмени екостикерите. 

Причината е, че за толкова досега пунктовете купуваха екостикера и съпътстващия комплект документи от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (по-известна като ДАИ) и впоследствие начисляваха сумата на водачите, които за цялото удоволствие сега плащат цена, варираща от 80 до 100 лв. според пункта. 

Решение

Оказва се обаче, че дори след решението на съда пак е възможно да лепим стикери. Причината е, че то отменя само стикерите с чип, от който дистанционно могат да се четат данни за екологичната категория на автомобила.

Целта на въвеждането им бе те да се четат от интелигентни камери на общините и КАТ. Това трябваше да даде възможност да се санкционират шофьори, които влизат със замърсяващи автомобили в т.нар. зони с ниски емисии в градовете. Преди въвеждането на екостикера през 2021 г. обаче минаването на технически преглед пак се удостоверяваше със стикер, който се лепеше на предното стъкло.

Обикновеният стикер обаче струва стотинки, а екостикерът с чипа е между 10 и 11 лв.“, коментира адв. Петър Славов, по чиято жалба съдът отмени екостикерите. Мотивите на съда бяха именно липса на анализ за икономическото въздействие на екостикерите.

Екостикерът е лобистко решение, което излишно оскъпява прегледите. Самият той е излишен.

Информацията за екологичната категория на автомобила може да се чете автоматично от камери с широко разпространената технология за разпознаване на регистрационния номер“, допълни адв. Славов, цитиран от „Телеграф“.

Неяснота

Какво и дали ще лепим нещо по предното стъкло предстои да решат от транспортното министерство, под чиято шапка е ДАИ. От министерството вчера отказаха коментар дали ще обжалват съдебното решение.

Същевременно в началото на месеца от ППДБ внесоха предложения за изменение на закона, според които отпадат всякакви стикери по автомобили.

„По принцип някакъв стикер като вторичен идентификатор на автомобила не е лоша идея и помага да се пресекат измамите с минаване на преглед с фалшив регистрационен номер.

Само че, първо, не е задължително да бъде на стъклото, и второ, не е необходимо да се сменя всяка година, и то срещу такса“, коментира депутатът от ПП-ДБ и вносител на поправките Божидар Божанов.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!