Ливърпул спечели убедително с 2:0 при визитата си на Арсенал в отложен мач от 27-ия кръг на английската Висша лига и се доближи само на точка от лидера и шампион Манчестър Сити при равен брой изиграни срещи. Двете попадения паднаха през втората част и бяха дело на Диого Жота (54) и влезлия като резерва Роберто Фирмно (62).

Гостите изпълниха три поредни корнера в началото, но нито Жоел Матип, нито оставения непокрит Върджил ван Дайк успяха да огорчат вратаря Аарън Рамсдейл. "Артилеристите" владееха повече топката в следващите минути, но не застрашиха сериозно вратата на Алисон.

В 23-ата минута домакините разиграха постепенно, като атаката премина от левия на десния фланг, след което се озова в Седрик Соареш, който стреля от дистанция, но не намери целта. "Топчиите" опитваха да преодолеят отбраната на гостите с дълги топки към фланговете, но без успех. В 33-ата минута Гранит Джака нанесе нов неточен удар. До края на полувремето мърсисайдци натиснаха, като в 45-ата минута Трент Александър-Арнолд даде дълъг пас за Садио Мане, който се откскубна от защитата и напредна към наказателното поле, но Габриел Магаляеш го блокира.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Веднага след почивката Ливърпул вкара топката в мрежата на домакините, но попадението беше отменено, след като Мане беше в засада след паса на Джордан Хендерсън. В 51-ата минута Арсенал пропусна страхотна възможност да поведе, след като Тиаго Алкантара опита да върне топката за Алисон, но се получи пас за Лаказет, който обаче беше затворен от бразилския вратар на мърсисайдци. Френският нападател комбинира с Мартин Йодегаард, който обаче се забави и Алисон спаси удара на норвежеца. Три минути след това Тиаго Алкантара изведе чудесно Диого Жота и португалецът се разписа от малък ъгъл. Веднага след това той беше заменен от Роберто Фирмино, а в игра се появи и Мохамед Салах, който смени Луис Диас.

В 62-ата минута Фирмино отне топката от Габриел на границата на наказателното отдясно, след което върна назад и последва удар на Салах, който беше блокиран от Габриел. Две минути по-късно Андрю Робъртсън напредна към наказателното поле, влезе в него и пусна пас за Роберто Фирмино, който съвсем леко отклони топката покрай Рамдсейл и я прати за втори път във вратата му.

„Артилеристите“ получиха шанс да върнат едно попадение в 88-ата минута, когато Джака комбинира с Мартинели вляво и бразилецът влезе в наказателното поле , но след удара му топката премина на сантиметри от лявата греда на Бекер.

След успеха си Ливърпул има вече 69 точки на второто място и е на една зад Манчестър Сити. Арсенал остава четвърти с 51 точки.

АРСЕНАЛ – ЛИВЪРПУЛ  0:2
0:1 Диого Жота (54), 0:2 Роберто Фирмино (62)

Арсенал (4-2-3-1): 32. Аарън Рамсдейл - 17. Седрик Соареш, 4. Бен Уайт, 6. Габриел Магаляеш, 3. Киърън Тиърни - 5. Томас Партей, 34. Гранит Джака - 7. Букайо Сака (74 19. Никола Пепе), 8. Мартин Йодегаард (67 10. Емил Смит Роу), 35. Габриел Мартинели - 9. Александър Лаказет (к) (80 30. Едуард Нкетия)
Резерви: 1. Бернд Лено (вр), 69. Зак Суонсон, 20. Нуно Тавареш, 16. Роб Холдинг, 25. Мохамед Елнени, 23. Алберт Самби Локонга, 10. Емил Смит Роу, 19. Никола Пепе, 30. Едуард Нкетия
Мениджър: Микел Артета

Ливърпул (4-3-3): 1. Алисон - 23. Андрю Робъртсън, 4. Върджил ван Дайк, 32. Жоел Матип, 66. Трент Александър-Арнолд - 6. Тиаго Алкантара (90 17. Къртис Джоунс), 3. Фабиньо, 14. Джордан Хендерсън (к) - 10. Садио Мане, 20. Диого Жота  (56 9. Роберто Фирмино ), 23. Луис Диас (56 11. Мохамед Салах)
Резерви: 62. Куивийн Келехър (вр), 5. Ибрахима Конате, 12. Джо Гомес, 18. Такуми Минамино, 17. Къртис Джоунс, 8. Наби Кейта, 15. Алекс Окслейд-Чембърлейн, 11. Мохамед Салах, 9. Роберто Фирмино
Мениджър: Юрген Клоп

Стадион: „Емирейтс“, Лондон
Съдия: Андре Маринър

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия