Българските национали претърпяха минимална загуба с 0:1 от Русия в последната контрола преди старта на евроквалификациите. На 3 септември "трикольорите" гостуват на Англия на "Уембли".

В грешник и герой за България на стадион "Петровски" в Санкт Петербург се превърна Николай Михайлов. Младият страж на холандския шампион Твенте пусна гол в началото, след което спаси множество положения пред вратата си и така ни се размина загуба с по-голям резултат.

Домакините поведоха още в 6-ата минута. Попадението вкара Роман Широков след изключително груба грешка на Николай Михайлов. Вратарят на Твенте изпусна топката след центриране отляво на Андрей Аршавин, след което тя попадна в Широков, който от малък ъгъл с мощна тупалка го разстреля - 1:0.

С отличните си намеси след това синът на Боби Михайлов отчая Андрей Аршавин, Роман Павлюченко и Павел Погребняк, които така и не успяха да го преодолеят.

В 34-ата минута Ивелин Попов пропуска да изравни резултата. Мартин Петров центрира добре отляво, играчът на Литекс засече със сетни усилия фронтално срещу вратата на Русия, но Игор Акинфеев демонстрира отличен рефлекс и изби удара.

След почивката появилите се на смяна Мартин Камбуров и Димитър Рангелов пропуснаха отлични възможности за изравняване. В 58-ата минута нападателят на китайския Далиен не успя добре да засече с глава центрираната отдясно топка от Станислав Манолев, пращайки я на сантиметри край дясната греда. В 69-ата Станислав Генчев изведе отлично Димитър Рангелов зад гърба на отбраната на домакините, но нападателят на Борусия (Дортмунд) не успя да вкара, озовал се очи в очи срещу Акинфеев, биейки право в тялото му.

Дебют начело на Русия в този мач направи холандският специалист Дик Адвокаат. За сефте с екипа на България пък игра Илиян Мицански. Нападателят на Кайзерслаутерн се появи в игра в 75-ата минута, когато замени звездата на Болтън Мартин Петров. За времето, което прекара на терена, Мицански не успя да направи нещо запомнящо се.

След днешната загуба с 0:1 от Русия националите ни продължиха да нямат победа през тази година. Селекцията на Станимир Стоилов по-рано не успя да се справи още с Полша (0:2), Белгия (1:2) и ЮАР (1:1). На 3 септември от 22:00 часа България гостува на Англия на "Уембли" в първи мач от европейските квалификации. /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:0
1:0 Роман Широков (6)
Russia
 РУСИЯ: 1.Игор АКИНФЕЕВ (ЦСКА Москва), 2.Александър АНЮКОВ (Зенит), 3.Василий БЕРЕЗУЦКИЙ (ЦСКА Москва), 4.Сергей ИГНАШЕВИЧ (ЦСКА Москва), 5.Юри ЖИРКОВ (Челси, Англия), 6.Игор СЕМШОВ (Динамо Москва), 7.Роман ШИРОКОВ (Зенит), 8.Константин ЗИРЯНОВ (Зенит), 9.Павел ПОГРЕБНЯК (Щутгарт, Германия), 10.Андрей АРШАВИН (Арсенал, Англия) (80-19.Дмитрий СИЧОВ), 11.Дмитрий ТОРБИНСКИ (Локомотив Москва) (70-17.Алан ДЗАГОЕВ)
Резерви: 12.Владимир ГАБУЛОВ (Динамо Москва), 14.Алексей БЕРЕЗУЦКИ (ЦСКА Москва), 15.Денис КОЛОДИН (Динамо Москва), 16.Динияр БИЛЯЛЕТДИНОВ (Евертън, Англия), 17.Алан ДЗАГОЕВ (ЦСКА Москва), 18.Роман ПАВЛЮЧЕНКО (Тотнъм, Англия), 19.Дмитрий СИЧОВ (Локомотив Москва)
Треньор: Дик АДВОКААТ
Bulgaria
БЪЛГАРИЯ: 13.Николай МИХАЙЛОВ (Твенте, Холандия), 14.Станислав МАНОЛЕВ (ПСВ Айндховен, Холандия), 3.Илиян СТОЯНОВ (Санфрече, Япония), 15.Иван ИВАНОВ (Алания, Русия), 16.Живко МИЛАНОВ (Васлуй, Румъния), 8.Чавдар ЯНКОВ (Металург Донецк, Украйна) (84-18.Николай ДИМИТРОВ), 19.Стилиян ПЕТРОВ (Астън Вила, Англия) (88-2.Захари СИРАКОВ), 6.Станислав АНГЕЛОВ (Стяуа, Румъния) (61-Станислав ГЕНЧЕВ), 17.Мартин ПЕТРОВ (Болтън, Англия) (75-21.Илиян МИЦАНСКИ), 23.Ивелин ПОПОВ (Литекс) (55-9.Мартин КАМБУРОВ), 10.Валери БОЖИНОВ (Парма, Италия) (46-11.Димитър РАНГЕЛОВ)
Резерви: 1.Владислав СТОЯНОВ (Шериф, Молдова), 2.Захари СИРАКОВ (Амкар, Русия), 7.Станислав ГЕНЧЕВ (Васлуй, Румъния), 18.Николай ДИМИТРОВ (Касъмпаша, Турция), 9.Мартин КАМБУРОВ (Далиен, Китай), 11.Димитър РАНГЕЛОВ (Борусия Дортмунд, Германия), 21.Илиян МИЦАНСКИ (Кайзерслаутерн, Германия)
Треньор: Станимир СТОИЛОВ