България победи Кипър с минималното 1:0 в контрола, играна на стадион “Антонис Пападопулос” в Ларнака. Единственото попадение реализира Мартин Петров в 35-ата минута. Марто бе наказан за квалификацията с Швейцария (0:0) преди няколко дни. Капитанът Стилиян Петров изигра мач №101 за националния ни тим и е само на един от рекордьора Борислав Михайлов. Последната ни среща с Кипър бе неприятна. На същия стадион през есента на 2009 година паднахме с 1:4 в световна квалификация.

Лотар Матеус заложи на схема 4-2-3-1 в днешния двубой. На вратата бе Владислав Стоянов, който замени Николай Михайлов. В защита действа карето, което игра срещу швейцарците. Отдясно бе Иван Бандаловски, в центъра си партнираха Иван Иванов и Костадин Стоянов, а като ляв бек игра Петър Занев. Двамата опорни халфа бяха Стилиян Петров и Владимир Гаджев. Полузащитникът на “Левски” замени Благой Георгиев, който бе титуляр срещу Швейцария. По дясното крило Матеус отново заложи на Станислав Манолев. Отляво титуляр бе Мартин Петров, който замени Спас Делев. Марто бе наказан за двубоя с тима на Отмар Хицфелд. В атака на мястото на Макриев излезе Цветан Генков, а зад него бе Христо Янев, който излезе на мястото на контузения Ивелин Попов.

И в този двубой обаче се видя липсата на опитен реализатор. Генков се движеше много през целия двубой, помагаше и в дефанзивен план, но не излизаше на чисти голови позиции. Странно бе решението на Лотар Матеус за използваните резервни състезатели. Германецът направи само една промяна – в 64-ата минута. Тогава на мястото на Манолев влезе Николай Димитров. В последната минута влезе втора резерва – Спас Делев на мястото на Мартин Петров. Останалите петима футболисти, които бяха записани като резерви, не се появиха на терена.

В началото на първото полувреме футболистите на Кипър имаха превес. В нашия състав не действаха добре вътрешната двойка халфове, което позволи на домакините да организират няколко атаки. В 6-ата минута Бандаловски изчисти топката от крака на Александру миг преди да стреля. Две минути след това Занев и Мартин Петров оставиха Ефрем непокрит в наказателното поле, той стреля, но право в ръцете на Владислав Стоянов. В 10-ата минута Христо Янев би отдалеч, вратарят на Кипър не улови топката, но притичалият Генков не успя да нанесе удар. След 15-ата минута българите раздвижиха играта по двата фланга и започнаха да организират хубави атаки. Почти всяко нападение минаваше по лявото крило, където бе използвана бързината на Марто Петров.

В 15-ата минута бързоногото крило намери Занев наляво, той центрира, но защитник парира Генков в наказателното поле. Четири минути след това съдията отмени гол на Кипър заради засада. До края на първото полувреме атаките на нашите станаха опасни, по фланговете добре действаха Мартин Петров и Манолев, а Гаджев и Стилиян Петров успешно изнасяха топката през центъра и я разпределяха към двете крила. В 26-ата минута Манолев центрира отдясно към Генков, но той с глава би в аут. Две минути след това Занев този път центрира отляво, Манолев засече от воле, но отново не намери очертанията на вратата.

В 35-ата минута нашите откриха резултата. Вратарят Владислав Стоянов изрита топката от аут, Генков надскочи Добрашинович във въздуха и леко отклони топката вляво, Мартин Петров я пое и тръгна към наказателното поле. Стражът на Кипър излезе да пресрещне българина, но той мина покрай него и прати топката в опразнената врата. Само три минути след това българската атака смени двата фланга, първо Манолев центрира отдясно, след това Мартин Петров получи вляво, но не намери очертанията на вратата.

В началото на второто полувреме българите отново по-трудно изнасяха топката. Нашите атаки отново минаваха предимно по левия фланг, където много активен бе Мартин Петров. В 50-ата минута врачанинът нахлу отляво и би по диагонала, но вратарят улови. В 63-ата минута бе първата грешка на централната ни двойка бранители. Костадин Стоянов изпусна Митидис при центриране, кипърецът излезе сам срещу Владислав Стоянов, но нашият вратар с крак изби. Минута след това Лотар Матеус направи смяна. На мястото на Станислав Манолев влезе Николай Димитров, който заигра като десен халф. Хичо се представи много добре по десния фланг, тормозеше защитата и внесе острота в атаката ни. В оставащото време до края на двубоя нашите показаха добра игра, на моменти налагаха преса и отнемаха топката още в половината на съперника. Направи впечатление активната игра на Мартин Петров и Христо Янев, които гонеха съперника до последно, за да му отнемат топката, въпреки че бяха поизчерпали силите си.

В 73-ата минута Петър Занев шутира отдалеч, но топката мина на сантиметри над горната греда. Две минути след това Стилиян Петров стреля с глава след центриране, топката отиваше към долния десен ъгъл на вратата, но стражът на Кипър улови. В 78-ата минута Генков можеше да вкара, но се забави и би в крак на бранител. В 84-ата минута българите организираха поредната си добра атака, Генков получи по десния фланг, спря топката към връхлитащия Николай Димитров, който от границата на наказателното поле би в аут.