Баскетболните ни национали записаха трета поредна загуба в квалификациите за ЕвроБаскет 2015, като този път бяха разбити от Израел в София с 16 точки разлика - 84:100.

С това поражение "трикольорите" на практика загубиха шансове за класиране на първенството на Стария континент догодина. Следващия мач на селекцията на Георги Младенов е на 20 август (сряда) - гостуване на Холандия.

Двубоят с Израел, игран в зала "Универсиада", започна с доста висока резултатност за двата отбора, а играта вървеше кош за кош през първите 7-8 минути. В края на първия период обаче българите спряха да са ефективни в нападение и това доведе до серия от 11-3 в полза на гостите. На моменти през втората част разликата стана 13 точки, но до почивката България я намали на 8.

Серия от 19-3 за начало на третия период обаче изстреля Израел напред, като разликата бързо стана по-голяма от 20 точки. Гостите продължаваха да бележат почти необезпокоявани, а колкото и да вкарваха, националите ни нямаше как да наваксат без защита. През четвъртия период темпото спадна, а израелците нямаха проблеми да поддържат голямата разлика, за да си тръгнат с победата.

"Трикольорите" спечелиха борбата под коша, но извършиха повече грешки, а също така Израел вкара 37 опита от 52 за две точки за успеваемост 64%. Гостите си подадоха повече асистенции и извършиха по-малко нарушения.

За Българите с 18 точки завърши Александър Везенков, 15 и 7 борби добави Христо Захариев, а с по 11 се отчетоха Асен Великов и Станимир Маринов. За Израел Омри Каспи наниза 19 точки.

БЪЛГАРИЯ - ИЗРАЕЛ 84:100 (22:29, 16:17, 18:34, 26:20)

БЪЛГАРИЯ: Божидар Аврамов 6, Станимир Маринов 11, Павел Маринов 8, Александър Везенков 18, Николай Върбанов 7 (Христо Захариев 15, Александър Янев, Асен Великов 11, Чавдар Костов 5, Станислав Ваклинов, Павлин Иванов, Димитър Димитров 3)

ИЗРАЕЛ: Гал Мекел 16, Йотам Халперин 11, Гай Пнини 12, Омри Каспи 19, Д'ор Фишър 18 (Ницан Ханочи, Равив Лимонад 15, Лиор Елиаху 6, Елишай Кадир, Йотам Халперин 11, Янив Грийн, Даган Явзури 3)