Националният отбор на България по баскетбол постигна историческа победа на европейското първенство. В мач от група “D” в Клайпеда (Литва) “лъвовете” победиха с 68:65 Белгия. Това е първи успех за българския национален отбор на Европейско от 1989 година. За последно “трикольорите” спечелиха среща на първенството на стария континент на 25 юни 1989 - срещу Холандия с 91:86 в мач за 7-ото място. От тогава България е участвала на Европейското през 1991, 1993, 2005 и 2009 година, но не е успявала да победи нито един съперник.

Успехът на Белгия е първи за "трикольорите" на Европейското в Литва, след като в първата среща нашите паднаха от Словения с 59:67. Нашите водеха с 57:51 около 4 минути преди края, но изпуснаха спечелен мач. В третия си двубой България излиза на 3 септември (събота) срещу Украйна.

Двубоят не блестеше с кой знае каква игра, нашите изригваха в отделни моменти, но отново над всички беше американецът Ърл Роуланд с 22 точки и 2 борби. 17 точки добави капитанът Филип Виденов, с 8 остана Калоян Иванов. Нашите стреляха слабо от зоната за три точки – 5 успеха от 17 опита.

В първата част и двата отбора показаха слаба резултатност, както се случи и във вчерашния ни мач срещу Словения. За 10 минути нашите вкараха едва 14 точки и водеха с 14:13. Нашите поведоха с 2:0 след кош на Виденов. Белгия обърна с 10:8, след това резултатът стана 12:11 за родните “лъвове” след успешен кош на Калоян Иванов. Ърл Роуланд отбеляза за 14:12, а Ван Росон вкара само един фаул за 14:13 в полза на България.

Втората част започна слабо за България и белгийците набързо поведоха със 7 точки - 28:21, четири минути преди края. Филип Виденов наниза две поредни тройки и нашите съкратиха аванса – 27:28. Ърл Роуланд изравни за 28:28, българите дори поведоха с 30:28 след кош на Тенчо Банев. Последва нов срив в играта ни и Белгия излезе напред след прекрасна атака и тройка на Ван Росом за 31:30. Отново той отбеляза за 33:30, а в последните секунди Ърл Роуланд върна две точки за 33:32 за Белгия на полувремето.

През второто полувреме играта вървеше кош за кош при 47:47, нашите поведоха с 50:47 и 52:47 след кош на Калоян Иванов. След третата част резултатът беше 56:52 за България.

Последният период не започна добре за българския състав, който получи пет поредни точки, а две минути след началото му на Калоян Иванов бе отсъдено твърде пресилено техническо нарушение, след като преди това на два-три пъти арбитрите подминаха очевадни фаулове срещу нашите играчи. Белгия поведе с 56:57, но Златин Георгиев бързо ни върна преднината с тройка. Шест минути и половина преди края на мача резултатът бе 59:59, но дръпнахме след неспортсменско нарушение на Муя. След два фаула на Филип Виденов резултатът стана 63:59 за България, но не оползотворихме нашето владение на топката. Минута и половина по-късно, след неуспешни атаки и на двете посоки, белгийците отбелязаха два наказателни удара, получиха неправилен заслон, и така успяха да изравнят до 63:63.

Деян Иванов и Кристоф Бегин отнесоха още от съдийския гняв с двойно техническо нарушение, но Белгия успя да поведе, след ново сбъркано нападение от нас. Последваха нови недоразумения, преди Белгия да спре да играе, в очакване на отсъждане за 24 секунди, когато Деян Иванов овладя изстреляната от Виденов топка в последните мигове от атаката, а самият Виденов бе фаулиран в последствие и реализира два пъти за нов хикс – 65:65.

Деян отбеляза за 67:65 след хубаво разиграване на нашия тим, а Маркъс Фейсън пропусна в ответната атака. Последвалото българско нападение също не бе успешно, но Фейсън пак ни направи услуга, и извърши фаул в атака, две секунди и девет стотни преди сирената.

Деян Иванов вкара един от двата наказателни удара за крайното 68:65. България победи Белгия и постигна първи успех на Европейско от 1989 година насам./БЛИЦ