Лукойл Академик загуби от словенския Кърка Ново место с 61:75 във втори мач от 1/4-финалната серия в турнира Еврочалъндж. В първия мач “студентите” спечелиха в Словения, но след поражението днес ще има трети мач на 29 март. Той отново ще бъде в Словения. За последно Лукойл Академик спечели евротурнир през 2003 година – Южната Конфедерация на ФИБА Европа. Тогава отборът бе воден от Петко Маринов.

Горан Иконич беше най-резултатен за победителите с 16 точки. Зоран Драгич добави 14 плюс 7 борби, а Смилян Павич добави 13 точки и цели 14 борби.

За Лукойл Академик единствен с двуцифрен актив беше Брандън Хийт, който вкара 20 точки. Божидар Аврамов се включи с 9 точки.

Двата състава започнаха със слаба резултатност, за първите 5 минути си бяха вкарали общо 8 точки – 5:3 за гостите от Словения. След това Кърка дръпна с 12:5. Божидар Аврамов намали на 10:12. Гостите отново излязоха с 5 точки напред – 16:11.

За три минути в началото на втората четвърт Кърка направи серия от 10:2 точки и увеличи аванса си на 13 точки - 26:13. За пет минути и половина домакините от Лукойл вкараха една 4 точки. Гостите продължаваха да увеличават преднината си и тя стигна 17 точки при 32:15. Първата част завърши при резултат 37:23 за Кърка.

В началото на третата част домакините вкараха 6 поредни точки за 29:37. “Студентите” обаче продължиха да губят борбата под двата коша и гостите върнаха част от преднината си – 42:31. До края на частта възпитаниците на Йовица Арсич се опитаха да обърнат развоя на срещата с преса в защита, което даде резултат и след серия от 9:3 благодарение на Аврамов и Веселинов, разликата падна – 44:51.

Решителната последна четвърт започна с 5 точки за Кърка и резултатът стана 47:53. Седем минути преди края на двубоя гостите водеха само със 7 точки, но Лукойл така и не успя да се възползва от отпускането на противника. Авансът на Кърка стана 13 точки – 65:52. Последва тайм-аут за Арсич, но и това не промени нищо, а проблемите за Академик се задълбочиха още повече, след като Шундов получи контузия в лявото коляно и беше сменен. В оставащите малко повече от три минути до края „студентите” отново преминаха в преса в защита. Домакините намалиха пасива до 11 точки, но в крайна сметка загубиха с 61:75./БЛИЦ

Лукойл Академик – Кърка Ново место 61:75 (11:16, 12:21, 21:14, 17:24)