Българският национален отбор по баскетбол загуби от Германия с 69:79 в европейска квалификация. Мачът в “Меузхекервег Хале” в Трир премина при почти пълна доминация на домакините. Нашият тим се представи много слабо, въпреки изключителната важност на мача. Бундестимът ще завърши на първо място в група “В” и се класира без проблеми на Евробаскет 2013 с шест победи от шест мача. Българите излязоха без един от двамата си центрове – Ники Върбанов, който е с травма в гърба и остана да се възстановява в Боровец.

Дебютантът Станислав Ваклинов зае мястото в състава на Росен Барчовски, за когото това ще е предпоследен мач начело на националния тим, след като обяви оттеглянето си след края на квалификациите. Домакините, водени от Светислав Пешич и под екзалтираната подкрепа на над 4000 фенове в залата, направо се развихриха. На полувремето резултатът бе 41:30 в полза на Германия. Чавдар Костов, Седрик Симънс и Филип Виденов се опитаха да обърнат нещата, но срещнаха яростен отпор. В тези моменти много лесно отстъпвахме в борбата под коша. По-високите германци бележеха без проблеми от средна и близка дистанция. Момчетата на Барчовски опитваха с изтрели от тройката да наваксат изоставането и 7 минути преди края намалиха разлика на 4 точки – 64:68. После с лека съдийска помощ домакините отново дръпнаха със 7 точки, и докрая не изпуснаха темпото. В последните две минути на мача българският отбор буквално се срина психически и германците поведоха с 10 точки и грабнаха успеха – 79:69.

Чавдар Костов бе най-резултатен за нас с 16 точки и 7 борби, а Александър Янев добави 14 точки. Иван Лилов се отчете с 11 точки, докато Седрик Симънс и Филип Виденов добавиха по 10 точки и 4 асистенции всеки, като натурализирания американец овладя и 8 отскочили топки. Тибор Плейс и Хайко Шафарцик вкараха по 16 точки за Бундестима. Майк Цирбес завърши с 12 точки, а Лука Щайгер с 10.

България е с три победи и четири загуби. Загубата означава, че при най-добро стечение на обстоятелствата, в зависимост от останалите резултати до края, ще заемем трето място в групата. Българският отбор почива в последния кръг, докато останалите тимове имат по още две срещи след днешните. Дори трето място в групата обаче изключително трудно ще ни прати на европейско. За Евробаскет се класират първите два отбора от всяка група, и четирите най-добри трети.

ГЕРМАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 79:69 (19:14, 22:18, 22:21, 16:10)

ГЕРМАНИЯ: Пер Гюнтер 5, Хайко Шафарцик 16, Тибор Плейс 16, Робин Бенцинг 9, Ян Хендрик Ягла 4 (Лука Щайгер 10, Филип Цвинер 0, Кристиан Тада 7, Бастиан Дорет 0, Майк Цирбес 12)

БЪЛГАРИЯ: Божидар Аврамов 0, Павел Маринов 2, Чавдар Костов 16, Христо Николов 6, Седрик Симънс 10 (Иван Лилов 11, Александър Янев 14, Станислав Ваклинов 0, Мартин Дурчев 0)

Съдии: Сретен Радович (Хърватия), Енес Картал (Турция), Жоан Жано (Франция)