ИГРАЙ БЛИЦ ГЕЙМ 3 - ТУК!

Националният отбор на България по баскетбол победи Румъния с 84:68 в квалификация за Европейското първенство през 2015 година. Двубоят се игра в Констанца. Следващият мач на нашите е на 4 август във Варна срещу Исландия. Само тези три тима са в група "А", като единствено победителят се класира на полуфиналите. Крайният победител от квалификациите се класира директно на Европейското първенство през 2015 година. България не успя да се класира за еврофиналите тази година, които са в Словения от 4 до 22 септември. Ако спечелим квалификационния турнир, отиваме директно на Европейското през 2015-та. Ако не успеем, ще участваме в допълнителни квалификации през 2014 година.

Това беше повторен дебют за Константин Папазов, който наследи треньорския пост в националния отбор от Росен Барчовски.

Най-резултатен за България стана Деян Иванов с 27 точки, силно второ полувреме направи дебютиралият Бранко Миркович, който завърши с 20 точки. Калоян Иванов остана с 15 точки, 9 добави Иван Лилов, със 7 остана Божидар Аврамов, 4 записа Чавдар Костов, Николай Върбанов има 2. За Румъния с 18 точки завърши Мандаче, 11 записа Кабенгеле, който направи силно първо полувреме, но бе обезличен през втората част.

България започна отлично двубоя и поведе със 7:0. Последва изравняване 9:9, след което нашите отново дръпнаха напред в резултата за 17:11. Домакините направиха серия от 7 точки и намалиха изоставането си само на една - 17:18. В края на частта северните ни съседи дори поведоха с 21:20 след тройка на Брайс Кабенгеле. Именно той тормозеше най-много защитата ни.

През втората част нашите продължиха да играят колебливо. Националите стреляха прибързано от далечно разстояние, грешаха доста и под коша. Румъния логично увеличи преднината си до 25:20. България се съвзе и изравни за 29:29. Тити Папазов смени тактиката и започнахме да търсим играчите под коша. Бачиу вкара тройка за 34:31, след което Божидар Аврамов отвърна също с три точки за равенство 34:34. В следващите няколко атаки нашите бяха догонващи, но поведоха с 38:36 след точни два фаула на Деян Иванов. Бранко Миркович направи 40:38 за България, а Божидар Аврамов покачи на 42:38. Със сирената обаче нашите получиха кош от Кабангеле за 40:42 на полувремето.

През първите две части двата тима имаха почти изравнени показатели в стрелбата - Румъния (17 точни от 35 опита, 48,6 процента), България (13/28 или 46,4 процента). Домакините бяха по-точни от зоната за две точки (14/26) срещу 10/21 за България.

В началото на третата част България заигра доста по-добре и поведе с 10 точки - 52:42. Основна заслуга за лидерството имаше Бранко Миркович. Бившият играч на Рилски спортист наниза тройка, Деян Иванов добави две точки, а отново сърбинът Миркович вкара пет поредни точки - от зоната за две и три точки. Домакините успяха да върнат част от изоставането си до 51:58. Третата част завърши при резултат 60:51 за България.

В последната четвърта част Божидар Аврамов наниза тройка за 63:53, Тудор върна три точки за 56:63, Иван Лилов обаче също отвърна с три точки за 66:56. Нашите запазиха аванса около десетина точки, като водеха с 69:61 и 71:62. След това резултатът премина през 74:64, а Бранко Миркович с две точки увеличи аванса ни на 79:66. Деян Иванов направи 80:66, като това беше и най-сериозната разлика в полза на България. Божидар Аврамов бе точен от фаул за 82:66. В крайна сметка двубоят завърши с победа на България с 84:68.

РУМЪНИЯ - БЪЛГАРИЯ 68:84 (21:20, 19:22, 11:18, 17:24)

РУМЪНИЯ: Андрей Мандаке, Адриан Тудор, Йонут Драгушин, Брайс Кабенгеле, Михай Силвашан

БЪЛГАРИЯ: Бранко Миркович - 20 точки, Иван Лилов - 9 точки, Чавдар Костов - 4 точки, Деян Иванов - 27 точки, Николай Върбанов - 2 точки (Калоян Иванов - 15 точки, Божидар Аврамов - 7 точки, Веселин Веселинов, Асен Георгиев, Павел Иванов, Мартин Дурчев)

Съдии: Миливое Йовчич (Сърбия), Джанлука Матиоли (Италия), Томислав Хордов (Хърватия)