ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ  БУКМЕЙКЪР  ТУК!

Олимпиакос и Александър Везенков загубиха финала на Евролигата от Реал Мадрид със 78:79 (24:17, 21:28, 18:14, 15:20) в литовския град Каунад след изумителен победен кош на легендата на “белите” Серхио Люл при оставащи три секунди до финалната сирена. Така "кралете" станаха европейски клубни шампиони по баскетбол за 11-и път в историята, печелейки първи трофей в турнира от 2018 година насам, а гръцкият състав за шести път в историята си заслужи сребърните медали.

Спортист №1 на България за 2022 година направи феноменален мач, вкара рекордните за турнира 29 точки, взе 9 борби и даде 4 асистенции, като по този начин той изравни вечния рекорд на Шейн Ларкин за най-много отбелязани точки във финал на Евролигата. При стрелбата си най-полезният играч на сезона бе 9/13 от зоната за две точки, 2/8 от тройката и 5/5 от наказателната линия за коефициент на полезно действие от 34.

Гърците водеха почти през цялото време и се виждаха победители, но се сринаха в последните 40 секунди. Те дадоха възможност Реал да направи атака 20 секунди преди края при 78:77. Нападението завърши с първите две точки в мача на Серхио Люл, който отбеляза и 3 секунди преди края Реал поведе. След таймаута Олимпиакос опита да обърне нещата, но стрелбата на Костас Слукас пропусна.

Сблъсъкът в Каунас бе четвърти между Олимпиакос и Реал Мадрид в спор за титлата. В първата среща надделява Реал Мадрид през 1995-а, през 2013-а ликува Олимпиакос, а две години по-късно, през 2015-а отново победител бе Реал.

Сред публиката в „Жалгирио Арена“, в която преобладаваха феновете на гръцкия отбор, бяха и редица звезди от Националната баскетболна асоциация (НБА) като литовеца Йонас Валанчунас и латвиеца Кристапс Порзингис, както и президентът на футболния Реал (Мадрид) Флорентино Перес.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

Двубоят предложи страхотни емоции за зрителите, високо темпо и множество обрати. Срещата стартира с бърза размяна на кошове, а баскетболистите на Олимпиакос заложиха на стрелбата от далечна дистанция, вкарвайки три поредни тройки. След пет поредни точки на Александър Везенков гръцкият тим дръпна с 14:9 в средата на първата четвърт, а малко по-късно Везенков и Айзея Канън вкараха за преднина от 19:10. Разликата стигна 12 при 24:12 след нов кош на Везенков, който натрупа 9 точки на сметката си до момента, а началната част завърши при 24:17.

Преследването между двата състава продължи и във втората четвърт, а Реал Мадрид намали до 3 точки изоставането си – 27:24 след тройка на Серхио Родригес. Александър Везенков бе точен на два пъти от наказателната линия, но с тройка на Марио Хезоня и попадения на Валтер Таварес и Серхио Родригес испанският гранд обърна до 31:29 в своя полза в рамките на 4 минути. На няколко пъти съперниците си размениха водачеството, забивка на Хезоня донесе 4 точки аванс за Реал, който впоследствие поведе с 45:40. Кош на Везенков за Олимпиакос и тройка на Шакил МакКисик доведоха до равенство 45:45 в края на първото полувреме. Българският национал вече имаше 15 точки, 5 борби и 3 асистенции.

Второто полувреме започна с размяна на точни стрелби за 3 точки, а след три минути игра Олимпиакос водеше с 54:52, фиксирани с петата тройка на рожденика днес Канън. Пак американецът реализира за преднина от 5 при 57:52 в средата на третата част, а Реал Мадрид изравни при 59:59 при оставащи по-малко от 2 минути от периода. МакКисик и Костас Слукас помогнаха за аванс от 63:59 за гръцкия тим преди последните 10 минути.

Александър Везенков отбеляза тройка за 7 точки преднина – 68:61 в началото на четвъртата част и пак той с втората си тройка в мача направи резултата 74:67 при оставащи 6 минути. Олимпиакос водеше със 78:72 две минути преди края, но не успя да отбележи повече кош. С две поредни точни стрелби Родригес скъси дистанция до 1 точка при оставащи 46 секунди - 77:78, а Серхио Люл реализира 2 точки и даде аванс на Реал Мадрид за 79:78 три секунди преди края на мача. В последната атака за Олимпиакос Костас Слукас пропусна при стрелбата си и испанският гранд триумфира с титлата.

Серхио Родригес бе най-резултатен за победителите с 15 точки, 4 борби и 9 асистенции, а Валтер Таварес се отчете с 13 точки и 10 борби. Марио Хезоня добави 12 точки и 3 борби за Реал, а Серхио Люл завърши само с донеслите шампионската титла 2 точки.

За Олимпиакос Айзея Канън отбеляза 21 точки, 2 борби и 2 асистенции, докато Шакил МакКисик се включи с 14 точки.

ОЛИМПИАКОС - РЕАЛ (МАДРИД) 78:79 (24:17; 21:28; 18:14; 15:20)

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!