ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА - ТУК!

Лукойл Академик каза “Сбогом” на участието си в Еврокъп. “Студентите” загубиха по срамен начин в зала “Универсиада” от черногорския шампион Будучност (Подгорица) с 55:74 и напуснаха безславно турнира.

При успех българският шампион щеше да продължи във фазата на елиминациите, но голямото напрежение скова нашите и те не успяха да разгърнат потенциала си. Загубата остави Лукойл на трето място в класирането на група “В” и изхърли тима от Европа. Около 2500 зрители напълниха зала "Универсиада" въпреки късния час и подкрепиха отбора на Лукойл, но това не донесе нужния импулс в играта на “студентите”.

В последните няколко часа Господ, метеорологичните условия и всичко изглеждаше на страната на Лукойл Академик. Гостите станаха жертва на лошото време и изживяха истински ад на път към София. Черногорците трябваше да летят със самолет до Подгорица до Ниш, но сръбското летище затвори заради мъглите и лошо време. Съперникът на нашите предприе спасителен план, взе полет от Подгорица до Белград, а по нощите автобус на българския клуб ги превозваше към София. Те пристигнаха чак към 6,00 часа сутринта и изкараха само няколко часа сън, преди да излязат за мача с българския гранд. Въпреки проблемите момчетата от Будучност излязоха и биха.

Ключът към победата на гостите бе в здравата защита. След почивката те буквално смачкаха "студентите", които бяха тотално неориентирани в следствие на добрата и тактически грамотна игра на гостите. Тройка на Брендън Хийт изведе Лукойл напред с 31:23 минута и половина преди почивката, а след 20 минути игра резултата бе 33:28 след тройка на Павлин Иванов в последната секунда.

Българският шампион продължи да диктува темпото и поведе с 37:30 след забивка на Павел Маринов. След 30 минути Будучност имаше преднина от 47:54, след като Никола Иванович премина без проблеми през целия терен и отбеляза със сирената.
Разликата скочи до 9 точки (47:56) веднага след началото на четвъртата част. Две поредни тройки на Алекса Попович и Владимир Михайлович направиха разликата в полза на Будучност двуцифрена - 52:64 и то само 4 минути преди края. Хийт даде надежда на Лукойл с тройка за 55:64, но слабата игра в нападение на българите продължи, а гостите се поздравиха с крайния успех - 55:74. Българският национал Павлин Иванов изигра най-силния си мач за черногорците и завърши със 7 точки, 2 откраднати топки и 1 асистенция за шест минути игра. Това бе втора поредна загуба за "студентите" през седмицата след сензационната от Балкан (Ботевград) с 63:72.

Брендън Хийт бе най-резултатен за Лукойл Академик с 18 точки. Тодор Стойков и Веселин Веселинов добавиха по 8.
Джерълд Лий реализира 18 точки за Будучност, Чедомир Витковац и Владо Михайлович добавиха съответно по 12 и 10. Будучност финишира на второ място в групата с 4 победи и 2 загуби и продължава към Топ 16, докато Лукойл Академик остана трети с 3 победи и 3 загуби.