Шампионът Балкан надви драматично у дома Рилски спортист с 69:68 в третия мач от финалната серия в НБЛ и с първата си победа остава в борбата за титлата. Защитаващият шампионския трофей от миналия сезон тим намали изоставането си на 1-2 успеха и си осигури четвърти двубой в Ботевград след два дни.

Както и първите две срещи в Самоков, и тази бе изключително оспорвана с напрежение и размени на водачеството, а победителят не бе ясен до последната секунда, в която Майкълин Скот от гостите отправи безуспешна стрелба за две точки, които можеха да им осигурят титлата.

Преди срещата феновете на Балкан показаха подкрепа към капитана си Димитър Димитров, който бе опериран заради счупен нос, с тениски с неговия лик и специална хореография. Домакините пък започнаха много силно и още в средата на първата четвърт вече имаха двуцифрен аванс след три тройки на Хана и Грозев. Разликата скочи до 13, но след силни финални минути на частта, гостите все пак намалиха за 20:14.

След серия от от 9:0 малко след началото на втората част се стигна до пълен обрат за гостите – 22:23. Последваха размени на водачеството, след което Балкан отново взе леко предимство и на почивката бе напред с 40:37.

Рилски спортист оправи мерника си след паузата и след три почти последователни тройки поведе с 56:55. Седем поредни точки на Хана и Диксън доведоха до нов обрат, а решителната четвърт започна при минимално предимство за гостите – 57:58.

Две минути след началото на заключителния период мачът за съвсем кратко бе прекъснат след напрежение по трибуните заради хвърлена бутилка на терена от гостуващия сектор, а скоро това дойде и полиция. Междувременно отборът на Любомир Киров поддържаше крехък аванс, но две минути преди края равенството бе възстановено – 67:67. Последва обаче и предупреждение, че залата ще бъде изпразнена, ако феновете продължат да светят с лазерчета в очите на играчите. Наказателен удар на Лоусън отново изведе Рилски напред, а след пропуски и от двете страни 20.5 секунди преди края Минчев бе фаулиран на тройката. Той бе точен при първия и третия, за да направи резултата 69:68. Киров взе прекъсване, след което отборът му избра да играе докрай, Майкълин Скот пробва стрелба за титлата със сирената, но неточна и Балкан взе първа победа в серията.

Майки Диксън бе най-резултатен за Балкан с 19 точки и 5 борби. Сюприйм Хана го последва със 17 точки и 6 асистенции, Йордан Минчев остави на сметката си 16 точки и 8 овладени под двата ринга топки, а Ерик Адамс регистрира 11 пункта и 8 борби.

Чавдар Костов бе топреализатор за Рилски спортист с 15 точки. Джоузеф Лоусън финишира с 14 точки, Алън Арнет приключи с 13 пункта и 6 борби.

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!