Шампионът Балкан (Ботевград) пропиля 18 точки аванс и допусна трета поредна загуба в Националната баскетболна лига за мъже. Играчите на Петър Златанович отстъпиха със 73:75 (15:20, 30:17, 20:16, 8:22) като гост на Академик (Пловдив) в среща от 11-ия кръг на първенството, въпреки че водеха с 65:47 малко преди края на третата четвърт. Така пловдивските „студенти“ записаха трета победа в 11 мача от началото на кампанията и се отлепиха от дъното в класирането, като делят 9-ото място с тима Миньор 2015. Балкан пък е с баланс от 6 успеха и 5 поражения и остава пети със 17 точки, колкото има и четвъртият Спартак (Плевен).

„Студентите“ стартираха по-силно двубоя в своята зала „Сила“ и имаха аванс от 20:15 след първите 10 минути. Във втората четвърт обаче отборът на Балкан повиши значително ефективността си в нападение и реализира 30 точки срещу само 17 на Академик. Така шампионите се оттеглиха на почивка с 8 точки преднина при 45:37.

След паузата гостите от Ботевград продължиха да намират верните решения в атака и да ограничават своя противник пред собствения кош, което позволи на баскетболистите на Петър Златанович да отворят най-голямата разлика в двубоя от 18 точки при 65:47, макар до края на третата част домакините да стопиха 6 точки от изоставането си.

Играчите на Йордан Янков обаче пренесоха импулса в играта си в последната четвърт. „Студентите“ първо успяха да намалят пасива си до само 3 точки при 67:70, а след тройка на Мартин Маринов изравниха до 73:73 59 секунди преди финалната сирена. Последва грешка на Димитър Димитров и след кош на Джерълд Лидел Академик стигна драматично до успеха със 75:73.

Най-резултатен за победата на Академик станаха Джъстин Маккол и Ренел Къмингс с по 14 точки.

За Балкан Димитър Димитров реализира 20 точки, а 10 добави новото попълнение Йордан Минчев.