Шампионът Балкан спечели гостуването си на Ямбол със 75:72 (16:24, 15:20, 29:13, 15:15) в среща от 19-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. Играчите от Ботевград заемат четвърто място с класирането с 11 успеха и 8 поражение, а Ямбол е на осма позиция със 7-12.

Успехът обаче беше постигнат много трудно. Балканци изиграха слаби първи две части и на полувремето имаха двуцифрен пасив от 13 точки - 31:44. Те обаче изиграха обаче силна трета четвъртина, която спечелиха с 29:13 и преди последния период вече имаха аванс от 3 точки - 60:57.

Последната част бе изключително оспорвана. "Зелените" не позволиха на своя съперник да излезе напред в резултата, въпреки че Ямбол се доближаваше до това. 3:30 минути преди сирената Балкан водеше с 65:64, а 71 секунди преди края с 3 точки при 71:68. Гостите направиха разлика от 5 при 73:68, при оставащи 36 секунди. Само за 4 секунди обаче домакините върнаха един кош за 70:73, последва несполучлив пробив на Герганов и при 16 секунди до края топката бе притежание на домакините. Те вкараха два наказателни удара, но веднага след това отличен пас към Димитър Димитров доведе до кош за Балкан за крайното 75:72.

Най-резултатни за победителите с по 16 точки бяха Димитър Димитров и Георги Герганов. По 12 точки добавиха Йордан Минчев и Майки Диксън, 8 има Сюприйм Хана, а със 7 е Мартин Сотиров.

За тима на Ямбол, който беше без контузените Иван Лилов и Александър Матушев, топреализатор с 27 точки стана Питър Кис. Той направи и "дабъл-дабъл" с 14 овладени борби. Павел Маринов отбеляза 16 точки, с 14 е Николай Михайлов.

Това беше втори пореден успех на Балкан в НБЛ, след като миналия кръг победи лидера Черноморец в Ботевград. На 3 февруари (събота) Балкан ще бъде домакин на Берое Стара Загора, докато Ямбол ще гостува на Миньор 2015 ден по-късно.

В Самоков Рилски спортист постигна успех над Левски с 88:70 (25:18, 22:18, 27:14, 14:20), лед като водеха през целия двубой. Домакините са втори в класирането с баланс 14-5, а "сините" са последни с 5-14.

Александър Янев завърши с 13 точки за победителите, 10 добави Майкълин Скот. Димитър Маринчешки записа 14 точки и 10 борби за Левски, 14 точки вкара също Зейн Ноулс.

В драматичен мач Спартак (Плевен) надделя над Шумен с 89:86 (19:20, 22:22, 25:24, 23:20). Домакините са трети в класирането с 13 победи и 5 загуби, а играчите на Янко Янков са девети с 6 успеха и 13 поражения.

Първите три части бяха равностойни, но в последната баскетболистите на Любомир Минчев поведоха с 84:76 и успяха да удържат аванса си до края.

Брайънт Томас вкара 18 точки за победата, Талиб Занна добави 16, а Алекс Ломакс записа 15. За Шумен се отличиха Брайън Камерон с 31 точки, Уилфрийд Ликей с 16 и Дейвид Ролинс с 14.

На 5 февруари Спартак гостува на Левски, докато два дни по-рано Шумен ще домакинства на ЦСКА.