Националният женски отбор на България по баскетбол записа тежка загуба при гостуването си на Русия в квалификация за Евро 2017. Сборная спечели със 72:39 (19:8, 19:6, 17:17, 17:8) пред пълна зала в Екатеринбург и погледа на Андрей Кириленко. Нашите не успяха да отбележат дори по една точка за всяка игрова минута и бяха трагични в стрелбата - 23,5% (12 успешни от общо 51 опита). Положението бе още по-срамно при стрелбата от зоната за три точки - 11%, след като успяхме при само един от общо 11-те опита.

Христина Иванова единствено би трябвало да не се срамува от представянето си - 11 точки и прилично представяне при стрелбата. От останалите момичета единствено Цветомира Шаренкапова имаше повече от една точна стрелба. Тя успя два пъти от общо пет опита. Другите имаха по една или нито една успешна атака към противниковия кош. По 14 точки за домакините имаха Мария Черепанова и 17-годишната Мария Вадеева (7 борби).

Нашите започнаха ужасно и за 14 минути бяха отбелязали само 8 точки! Рускините нанизаха няколко поредни тройки и доведоха резултата до 26:8. Резултатът набъбна и при 29:10 и 31:14. Домакините тотално приключиха интригата с убийствена тройка две секунди преди края на полувремето за 38:14 (19:8, 19:6). Третата част продължи с превъзходството на рускините, които поведоха с 45:17 след четири минути игра. Съкратихме малко разликата при 47:22 след тройка на Христина Иванова. Минута и половина преди края на третата част Русия поведе с 51:27. След 30 минути игра резултатът бе 55:31, като нашите не загубиха третата част (17:17). В началото на последната част Ноел Куин вкара две точки за 57:35, с което разликата падна под 20 точки. След това обаче българките се задържаха доста време на 37 точки, а Русия бързо напредна до 63, а Левченко заби тройка за 66:39. Преднината на Сборная стигна 31 точки при 70:39 по-малко от минута преди края. Със сирената Русия оформи крайния резултат за 72:39.

След мача със Сборная българките се прибират и на 25 ноември от 18.00 часа приемат Гърция в “Булстрад Арена” в Русе. Другият съперник в група "F" е Швейцария.

В квалификациите за Евробаскет 2017 при жените ще участват 33 отбора, разделени в девет групи с по четири или три отбора. Първият от всеки поток и шестте най-добри втори тима ще си осигурят място на шампионата при дамите след две години.

След последните промени, въведени от ФИБА, квалификациите при жените ще се провеждат по време на сезона в три игрови периода - между 21 и 25 ноември, 20 и 24 февруари 2016 г., както и между 19 и 23 ноември догодина.