Националният отбор на Латвия спечели балтийското дерби срещу Литва за петото място на световното първенство по баскетбол при мъжете във Филипините. Селекцията на Лука Банки победи с 98:63 (28:20, 21:18, 28:9, 21:16) в Манила.

Латвийците влязоха много по-мотивирани в двубоя, имайки предвид, че това е дебют за тях на световно първенство.

Още в първите минути момчетатана Лука Банки успяха да поведат с 10 точки при 14:4 и до края не намалиха темпото. Латвийците затвориха първата четвърт с преднина от осем точки при 28:20, а на полувремето водеха с 11 при 49:38.

Всякаква интрига в срещата обаче бе убита в началото на третата четвърт, в която Латвия започна със серия от 14:1 точки. Разликата достигна 30 точки за пръв път в средата на третата четвърт, когато забивка на Роландс Шмитс направи резултата 72:42.

До края на мача плеймейкърът на Латвия Артурс Жагарс успя да счупи и рекорда на Тони Кукоч и Карлик Джоунс за най-много асистенции (15) в рамките на един мач. Жагарс завърши двубоя със 17 асистенции, което бе с шест повече от тези, които успя да направи целият отбор на Литва.

Най-резултатен за победата на латвийците бе Артурс Курукс с 20 точки. Роландс Шмитс прибави 17, а Андрейс Гражулис приключи с 12.

За Литва Рокас Йокубайтис вкара 16 точки, с 15 завърши Йонас Валанчиунас, а Томас Димша остана с 13.

Словения пък зае седмото място на Мондиала по баскетбол в Япония, Индонезия и Филипините, след като в Манила надви Италия с 89:85 (15:18, 27:23, 28:19, 19:25).

Най-полезен за победителите беше Лука Дончич с 29 точки, 10 борби и 8 асистенции. Още 12 точки вкара Майк Тоби, а Зоран Драгич завърши с 10 точки.

За Италия Марко Спису се отличи с 22 точки, а Симоне Фонтекио вкара 16. Двубоят бе последен в кариерата на крилото Джиджи Датоме, който за 10 минути на паркета вкара една точка.

Както е известно, в неделя на финала на световното първенство ще спорят Сърбия и Германия - от 15:40 часа българско време, а преди това САЩ и Канада излизат за третото място - от 11:30 часа.