Не е кой знае какъв проблем за българския баскетбол, че Денис Родмън, Алън Айверсън или Хораст Грант няма да станат част от родния Мач на звездите. Разочаровани единствено могат да бъдат някои фенове, които на всяка цена са искали да видят точно тези спортисти в София или пък хора, които не ходят на мачове от първенството или националния отбор и единствено могат да бъдат „спечелени“ с големи имена от близкото минало, пише сайтът sportideas.eu.
1. Организаторите – генерираха недоволство, а дори и присмех след обявяването в последния момент на информацията, че звезди от НБА няма да гостуват. Въпреки че ще трябва да върнат част от парите за закупените вече билети и още няколко имиджови неудобства, те трябва да са доволни. Защото спестиха много луди пари, които щяха да отидат за НБА отбора. Пари, които ще останат в българската икономика и надяваме се ще попаднат в българския спорт.
2. Играчите – състезаващите се в българското първенство бяха несправедливо пренебрегнати в масираната маркетингова комуникация на събитието с акцент върху американските ветерани. Тази развръзка им дава шанс да бъдат в центъра на събитията, да получат цялото внимание и ако имат нужните умения и харизма да спечелят много деца и фенове за българския баскетбол.
3. Спонсорите – изключително положителен имидж за HDI, Тойота и Turkish Airlines за това, че не зарязаха събитието след като стана ясно, че няма да има звезди от НБА. Оставят впечатлението, че подкрепят мача заради баскетбола в България, а не толкова заради големия медиен шум покрай събитието (който разбира се също е важен).
4. Феновете – на пръв поглед феновете са прецакани. Особено тези, които са си купили скъпи билети с желание да гледат Айверсън. Но случилото се е положително, защото ще разберем колко души в София се интересуват реално от български баскетбол. БФБ нямаше смелост да пусне националния отбор в Арена Армеец, защото се страхуваше, че залата ще остане празна. На супер турнира на Лукойл Акадмеик с Барса и Панатинайкос пак нямаше публика. Да видим дали мачът на звездите, без НБА величия, ще събере над 3000 души. Тази бройка е критичната за посещаемост на баскетбол у нас. Да видим колко фенове има всъщност.
5. Урокът по спортен мениджмънт е изключително суров за организаторите. Но пък е ценен за всички, които се занимават с този бизнес у нас. Не е сега моментът за подробен анализ, но тази индустрия тепърва възниква у нас и очевидно ще се развива по свои си български правила. Без да копира световни примери и тенденции.