“Левски” и Локомотив (София) откриват 12-ия кръг на “А” група с мач помежду си на стадион “Георги Аспарухов“. Преди 19 години “сините” печелят рекордната си победа в историята на дербито. В рубриката БЛИЦ Архив ви припомняме събитията от зимата на 1994 г.

През сезон 1994/1995 босът на клуба от “Надежда” Николай Гигов изважда рекордна сума за селекция - 55 милиона лева! Неуспелият кандидат за шеф на БФС и ЦСКА хвърля тези пари в стремежа си да направи столичния Локомотив неоспорим хегемон у нас. В първата година след „трансфера” си от Локо (Пд) Гигов подобрява клубния рекорд – привлича 18 играчи, кой от кой по-известен. Началото на първенството за тима му е вълшебно – 11 победи и само едно реми в първите 12 кръга и едва 6 допуснати гола. 13-ият се оказва фатален – 0:8 от “Левски” на 20 ноември 1994 г., което и досега е най-тежкото поражение в историята на “червено-черните”, а близо 13 години е и висше достижение за сините.

Дербито започва в шеметно темпо, наложено от “сините”. Още в 4-ата минута те вече водят с 1:0. Николай Тодоров – Кайзера, центрира от корнер в пеналта, а над всички там се извисява Даниел Боримиров, който с глава прострелва вратаря Румен Апостолов. В 13-ата минута отново видинчанинът с плътен шут по диагонала прави резултата 2:0. Много скоро след това Илиан Илиев (20) пробива отдясно, нахлува в наказателното поле и центрира остро.

В паниката си защитникът на “червено-черните” Адалберт Зафиров засича топката в собствената си врата – автогол и 3:0 за “сините”! В 30-ата минута Илиев асистира на Кайзера за 4:0. Русокосият щурмовак препарира от пряк свободен удар Апостолов за 5:0 в 40-ата минута. В 70-ата отлична комбинация между Станимир Стоилов и Илиев завършва с нов гол на варненеца, който прави преднината на “Левдски” катастрофална – 6:0. Секунди по-късно Тодоров извежда Георги Иванов и Геша от воле се разписва за 7:0. Мъри Стоилов (80) фиксира крайното 8:0 след великолепно изпълнение от фаул.

Преди това клубът, управляван от Томас Лафчис, се разправя безмилостно и с другите два конкурента за неговата титла – 6:1 срещу “Ботев” (Пд) е последвано и от рекордното 7:1 във вечното дерби с 4 гола на фамозния Наско Сираков. Пътят към поредната шампионска титла е открит!

Факти

* Това ще бъде 123-ият мач между двата отбора. Досега 70 победи има "Левски", 28 равенства, 24 победи за Локомотив, г.р. 223:113.
Най-голямата победа на “Левски” над Локомотив с 8:0 е на 4 октомври 1994 година с голове на: Д. Боримиров - 2, Н. Тодоров, Ил. Илиев - 2, Г. Иванов - Геша, Ст. Стоилов и автогол на Ад. Зафиров. “Сините” имат още 8 разгромни победи: веднъж с 6:0, три пъти по 5:0, веднъж с 5:1, три пъти с 4:0.

* Най-резултатното равенство - 3:3, е регистрирано на 10 юни 1978 г., след което Локомотив спечели последната засега шампионска титла в историята си.

* За пръв път Локо бие “Левски” на 30 март 1952 година с 1:0 с гол на Г. Василев в 43 мин.

* Най-големите победи на Локомотив са 3:0 на 2 пъти. Първата е на 9 септември 1952 г., като головете са дело на В. Бароков, Г. Василев и Н. Богданов -Муратлиеца. Втората е през 2008/09 година с хеттрик на Мартин Камбуров.

* Най-много голове за “Левски” са отбелязали: Н. Сираков - 17. Следват: 9 – Г. Иванов-Гонзо и В. Домовчийски, 8 - Ем. Спасов.

* За железничарите най-резултатни са били: Ат. Михайлов -10, Н. Котков - 6.

* Превъзходството на “Левски” през периода 1996 - 2007 година е впечатляващо - 23 мача поред с пълен или частичен успех

* “Левски” има 6 последователни победи от 2000 до 2003 г.

* Локомотив има 5 поредни победи от 2008 до 2010 г.

* Като символичен домакин Локомотив има 12 победи, 20 равенства и 29 загуби при гол. разлика 61-96.

* Като символичен домакин “Левски” има 41 победи, 8 равенства и 12 загуби при гол. разлика 127-52.

* За “Левски” 2 хеттрика имат В. Домовчийски и Г. Дембеле.

* За Локомотив са реализирани също 2 хеттрика от Н. Котков и М. Камбуров.

* В полза на “Левски” са отсъдени 34 дузпи, като 27 са реализирани. 7 пропуска на: Ем. Велев, Ем. Спасов, Н. Сираков - 2, Вл. Йонков, Ст. Стоилов и Г. Иванов.

* В полза на Локомотив са отсъдени 12 дузпи, като 8 са реализирани. Пропуските са на: Г. Василев, Т. Велев, М. Богданов и Бойко Величков.

* Кр. Борисов и Н. Тодоров-Кайзера са отбелязали голове и за двата тима.

* Б. Цветков-Жук от Левски отбелязва в 34 минута на 9 октомври 1948 година първия гол в историята на родната А група.

* 2 автогола в полза на “сините”: Ад. Зафиров и Ив. Димитров.

* В 4 поредни срещи са отбелязвали голове Н. Сираков и В. Домовчийски, а в 3 поредни мача: Г. Соколов-Соколето, Г. Цветков-Цупето, Ем. Спасов, Д. Боримиров, Н. Тодоров-Кайзера и Г. Иванов-Гонзо.

* Двата отбора са се срещали в 12 кръг 4 пъти (винаги Локо е бил символичен домакин), като “Левски” има 3 победи през 1981, 1992 и 1993 г., а железничарите са с една през 1964 г.

* През октомври двата отбора са играли помежду си 10 мача, като равносметката е: 8 победи за “сините” (през 1948, 1983, 1992, 1993, 2000, 2002, 2005 и 2011 г.), една победа за “железничарите” през 1971 г. и едно равенство през 1978 г.

* Един мач се е играл на неутрален терен в Монтана на 5 юни 1985 година поради лишаване от домакинство на “Левски” и завършва с победа 3:1 за сините.

* От октомври 1993 година до ноември 1994 година “Левски” записва интересно постижение в трите си поредни мача срещу Локомотив за първенството. "Сините" вкарват 18 попадения и не допускат нито едно в тези три двубоя - 4:0, 6:0 и 8:0.

* Бойчо Величков отбеляза гол № 1000 за Локо в “А” група на 10 юни 1978 г. в 19-ата минута при равенството 3:3, след което “железничарите” стават шампиони.

* Емил Спасов отбеляза гол № 1600 за “Левски” в “А” група на 29 ноември 1981 г. в 53 минута при победата на сините с 2:1.

* Стойчо Стоев отбеляза гол № 1400 за “железничарите” в “А” група на 22 ноември 1987 година в 43 минута при загубата на Локомотив с 1:.3

* Георги Борисов отбеляза гол № 2600 за “сините” в “А” група на 23 август 1997 г. в 20-ата минута при победата на “Левски” с 1:0.