Берое успя да победи с 2:1 "Ботев" (Пловдив) в интригуващ и много нервен мач от 21-ия кръг на "А" група. Петър Хубчев и футболистите му спечелиха Битката за Тракия след голове на Венцислав Христов в 4-ата минута и на Георги Андонов в 16-ата. В 64-ата Вандер Виейра се разписа за гостите, в попадение на Станислав Костов в добавеното време на мача не беше зачетено заради спорна засада.

По този начин Берое спря победната серия на "канарчетата", които записаха първа загуба под ръководството на Станимир Стоилов в официален мач. "Ботев" остана с 41 точки на 5-ото място във временното класиране, докато Берое вече е на 9-ата позиция с 25 точки. БЛИЦ припомня, че и през есента Берое надделя с 2:1 срещу "жълто-черните", но под тепетата. Както и тогава, тази вечер също битката беше много оспорвана. Домакините дори съумяха да съхранят крехкия си аванс в последните 10-ина минути, когато играха с 10 човека. В 79-ата Алберто Лоузейро беше изгонен заради втори жълт картон и по този начин селекцията на Петър Хубчев остана в намален състав, но в крайна сметка ликува след последния съдийски сигнал.

Двубоят започна отлично за домакините, които поведоха в резултата още в 4-ата минута. Венцислав Христов направи страхотен индивидуален рейд, преодоля Ангел Рахов и се майсторски се разписва в мрежата на Адам Стаховяк, който излезе да го посрещне, но нападателят прокара топката във вратата му - 1:0.

В 16-ата Берое вече водеше с 2:0, а феновете на стадиона под Аязмото куфееха от радост. Георги Андонов получи отличен извеждащ пас от Амир Саюд и хладнокръвно копна топката над Стаховяк, като по този начин наказа бившия си тим "Ботев" - 2:0.

В 39-ата минута Луис Педро се измъква от защитата на Берое и подаде към Мариян Огнянов, който бе на метър пред наказателното поле. Играчът от Лом стреля, Иван Караджов успя да засече с върха на пръстите си и топката среща напречната греда, а след това Владимир Зафиров изчисти от голлинията.

"Жълто-черните" намалиха резултата в 64-ата минута. Борис Галчев пусна топката към свой съотборник, който при опита си да стреля се размина с нея, тя попадна във Вандер Виейра и той реализира с левия крак - 2:1.

В 80-ата минута Иван Цветков и Станислав Костов осъществиха скоростна атака през центъра. С няколко двойни подавания преодоляха трима футболисти на домакините, като бившият играч на ЦСКА би, но право в ръцете на Караджов.

Берое отговори с изстрел от фаул на Георги Андонов, който Стаховяк отрази. В 86-ата минута Венци Христов проби отляво и стреля, полският страж на "Ботев" не се намеси по най-добрия начин и за малко не допусна трето попадение във вратата си.

В 89-ата съдията Вихрен Манев вдигна втори жълт картон на Алберто Лоузейро за бавене на играта и Берое остана с 10 човека.

Над хилядата привърженици на "Ботев" пък не сдържаха нервите си и започнаха да чупят седалките в сектора си и да ги мятат на пистата.

В добавеното време на мача Станислав Костов вкара след центриране на Тодор Неделев, но попадението беше отменено заради маркирана засада. Положението обаче беше много спорно, като и от телевизионните повторения не стана ясно дали беше правилно отменено или съдийската тройка поряза "канарчетата".

Мачът по минути - ТУК

БЕРОЕ - "БОТЕВ" (Пд) 2:1
1:0 Венцислав Христов (4), 2:0 Георги Андонов (16), 2:1 Вандер Виейра (64)

БЕРОЕ:
73.Иван Караджов, 17.Пламен Крумов, 6.Иво Иванов, 3.Владимир Зафиров, 28.Веселин Пенев, 8.Алберто Лоузейро, 88.Давид Каядо (90-15.Георги Динков), 29.Елио Мартинс (74-11.Дончо Атанасов), 7.Георги Андонов, 71.Амир Саюд (51-27.Игор Джоман), 10.Венцислав Христов
Резерви: 1.Теодор Скорчев, 2.Здравко Илиев, 15.Георги Динков, 77.Педро Еуженио, 27.Игор Джоман, 11.Дончо Атанасов, 70.Джери Ситое
Треньор: Петър Хубчев

"БОТЕВ" (Пд): 1.Адам Стаховяк, 11.Йордан Христов, 5.Бобан Грънчаров, 55.Ангел Рахов, 15.Марлон Перейра (77-14.Веселин Минев), 16.Томаш Иршак (77-18.Станислав Костов), 71.Борис Галчев, 9.Луис Педро (65-8.Тодор Неделев), 7.Мариян Огнянов, 10.Вандер Виейра, 19.Иван Цветков
Резерви: 30.Росен Андонов, 26.Артур Енрике, 14.Веселин Минев, 6.Костадин Дяков, 13.Николай Павлов, 8.Тодор Неделев, 18.Станислав Костов
Треньор: Станимир Стоилов