ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ  БУКМЕЙКЪР  ТУК!

България завърши при 2:2 като гост на Сърбия в последна среща и за двата тима от европейските квалификации. Нашите останаха без победа през годината и са последни в групата.

Хиксът класира домакините за Евро 2024 идното лято след загубата на Черна гора от Унгария с 1:3 в другата среща от групата.

На трибуните в Лесковац бяха президентът на Сърбия Александър Вучич и шефът на УЕФА Александър Чеферин. България пък бе представена във ВИП ложите от вицепрезидента на БФС Емил Костадинов, техническия директор Георги Иванов и президента на Футболната лига Атанас Караиванов.

Домакините започнаха с натиск към българската врата от самото начало и в седмата минута Филип Костич стреля опасно към Даниел Наумов, но не намери целта. Минути по-късно и Саша Лукич шутира, но в ръцете на вратаря.

Минути след изтичането на четвърт час игра Сърбия поведе. Милош Велкович успя да стигне до топката след удар в гредата и с глава я насочи в мрежата за 1:0.

Пет минути след това Александър Митрович можеше да удвои аванса на домакините, но Наумов спаси.

200 лв. Начален Бонус Спорт от efbet!

България бе близо до изравняването в 28-ата минута, но хубав удар на Десподов срещна гредата, а Милош Велкович изчисти топката пред погледа на Мартин Минчев.

Малко след това Филип Костич отправи опасен удар към вратата на Наумов, но вратарят на нашите успя да го отрази.

В последните минути на първата част капитанът на България Кирил Десподов трябваше да получи медицинска помощ заради удар в лицето, за което Никола Миленкович не получи картон.

Десет минути след почивката Илия Груев накара домакините да настръхнат с бомбен удар, спасен от сръбския вратар. Секунди след това реферът даде сигнал за засада.

След час игра резервата Георги Русев успя да изравни със силен удар от няколко метра, отбелязвайки първия си гол за националния тим (1:1).  Нападателят на ЦСКА 1948 се възползва от центриране на Виктор Попов и добро отиграване във въздуха на Алекс Колев.

Минути по-късно на терена се появи голямата звезда на сърбите Душан Влахович.

Това обаче не доведе до гол във вратата на нашите, а точно обратното. Кирил Десподов пое топката в центъра на терена, напредна в половината на съперника и сам завърши атаката с попадение за 2:1.

Гол на Влахович бе отменен две минути по-късно заради засада. Домакините все пак стигнаха до изравнително попадение в 82-ата минута за 2:2. Сърджан Бабич беше най-добре пласиран при корнер и с глава върна интригата в мача.

До края не падна гол и резултатът се запази за радост на домакините, които се класират за Евро 2024. България пък завършва при 2:2 в пореден мач под ръководството на Илиан Илиев,. като отново изпуска победата след гол в края от статично положение.

Унгария приключва групата като победител с 18 точки, следва Сърбия с 14, като и двата тима получават квоти за Евро 2024. Черна гора се размина с турнира след 11 точки и трето място. Литва е на четвърто място с 6, а България е на дъното с едва 4 от 8 мача.

СЪРБИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:2
0:1 Милош Велкович (17'), 1:1 Георги Русев (59'), 1:2 Кирил Десподов (69'), 2:2 Срджан Бабич (82')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на двубоя.
7' Опасен удар към вратата на нашите! Филип Костич стреля от дистанция, но не намери целта.
11' Нов шут към вратата на Наумов! Саша Лукич го отправи, но в ръцете на вратаря.
17'  ГОЛ за Сърбия! Удар на Неманя Гудел с глава след корнер срещна гредата, а Милош Велкович отблизо направи добавка за 1:0.
21' Какъв пропуск на Сърбия! Александър Митрович засече топката с глава и я насочи силно към вратата, но в обсега на Наумов.
28'  ГРЕДА за България! Кирил Десподов стреля технично към левия ъгъл на Милинкович-Савич, но топката срещна страничния стълб. Милош Велкович изчисти топката пред погледа на връхлитащия Мартин Минчев.
35' Бомбен удар на Филип Костич, но Наумов е добре пласиран и избива.
45+2' Проблем за Кирил Десподов! Никола Миленкович го удари в лицето в борба за топката, но не последва наказание.
45+3' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
53' Страхотен шанс за България! Груев стигна до топката в наказателното поле и стреля мощно, но Милинкович-Савич спаси с една ръка. Има и сигнал за засада.
59'  ГООООООЛ за България! Виктор Попов центрира, Алекс Петков игра с топката. Тя попадна у резервата Георги Русев, който вкара първия си гол с екипа за националния отбор.
69'  ГОООООЛ за България! Кирил Десподов пое топката в центъра на терена, надбяга отбраната на съперника и прати топката във вратата (2:1).
71'  ОТМЕНЕН ГОЛ на Сърбия!Душан Влахович се разписа във вратата на нашите, но има сигнал за засада и голът няма да бъде признат.
82'  ГОЛ за Сърбия! Срджан Бабич се възползва от грешка в нашата отбрана при корнер и с глава се разписа за 2:2.
87' Удар на Десподов от фаул, но право в стената.
90+4' Край на мача!

Football Association of Serbia - WikipediaСЪРБИЯ: 23. Ваня Милинкович-Савич, 4. Никола Миленкович, 13. Милош Велкович , 15. Срджан Бабич , 14. Андрия Живкович (77'  7. Неманя Радончич), 22. Саша Лукич  (77' 17. Иван Илич), 6. Неманя Гудел, 11. Филип Костич (85'  5. Неманя Максимович), 10. Душан Тадич, 21. Филип Дуричич (62' 18. Душан Влахович) , 9. Александър Митрович (85'  3. Филип Младенович)
Резерви: 1. Предраг Райкович, 12. Дорде Петрович, 2. Страхиня Павлович, 8. Лазар Самарджич, 16. Страфиня Еракович, 19. Урош Рачич, 20. Марко Груич
Треньор: Драган Стойкович

Bulgarian Football Union (@BFU_1923) / XБЪЛГАРИЯ: 1. Даниел Наумов, 2. Виктор Попов, 5. Алекс Петков , 15. Живко Атанасов, 19. Иван Турицов, 20. Филип Кръстев (77'  22. Илиан Илиев-младши), 8. Андриан Краев (77' 18. Ивайло Чочев) , 4. Илия Груев, 11. Кирил Десподов  (90'  6. Светослав Ковачев), 21. Мартин Минчев (46'  7. Георги Русев ), 17. Александър Колев (77'  14. Преслав Боруков)
Резерви: 12. Димитър Митов, 23. Иван Дюлгеров, 3. Симеон Петров, 9. Спас Делев, 10. Доминик Янков, 13. Станислав Иванов, 16. Ангел Лясков
Треньор: Илиан Илиев

Стадион: "Дубочица", Лесковац
Съдия: Ерик Ламбрехтс (Белгия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР