България завърши при 1:1 като гост с участника на Евро 2024 Словения като гост в контрола, която се игра в Любляна.

Така българският отбор затвърди добрите впечатления отпреди дни, когато направи 0:0 с друг отбор, част от европейското по футбол - Румъния. Отборът на Илиан Илиев няма загуба в шест поредни мача под ръководството на специалиста.

Нашите получиха дузпа още в третата минута на срещата за фаул срещу Кирил Десподов, който откри резултата от бялата точка - 1:0.

Десет минути по-късно българската отбрана не реагира добре след центриране, топката беше продължена към далечната греда, където Андраж Шпорар я заби с глава във вратата на Вуцов (1:1).

След 20-ата минута нашите пропуснаха две положения, при които Симеон Петров и Георги Костадинов не намериха целта.

Звездата на словенците Бенямин Шешко можеше да направи обрат след малко повече от половин час игра, но Светослав Вуцов излезе навреме и го блокира.

Началото на втората част предложи няколко контраатаки за българския отбор, от които обаче не последва нищо. Десет минути след почивката звездата на Словения Бенямин Шешко пропусна страхотна възможност да отбележи на няколко метра от българската врата.

След малко повече от час Кирил Десподов накара феновете на домакините да изтръпнат, но капитанът на словенците Ян Облак спаси. Четвърт час преди края Филип Кръстев опита удар, но бранител на съперника го блокира.

До края на срещата темпото на игра спадна, с което и възможностите пред двамата вратари.

СЛОВЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:1
0:1 Кирил Десподов (4' дузпа), 1:1 Андраж Шпорар (14')

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
3' ДУЗПА за България! Кирил Десподов беше препънат в наказателното поле и реферът посочи бялата точка.
4'  ГОООЛ за България! Десподов прати Ян Облак в обратния ъгъл и откри резултата.
14'  ГОЛ за Словения! Андраж Шпорар получи топката на далечната греда и с глава преодоля Вуцов за 1:1.
20' Удар с глава на Симеон Петров към вратата на Словения, но без проблеми за Облак.
21' Нов шанс за нашите! Георги Костадинов не намери целта от добра ситуация.
32' Каква намеса на Вуцов! Звездата на словенците Бенямин Шешко беше изведен очи в очи с българския вратар, но Вуцов скъси ъгъла и го блокира.
45+3' Край на първото полувреме.

46' Начало на втората част.
55' Шанс за Словения! Бенямин Шешко получи чудесно центриране на метри от вратата на Вуцов, но не успя да засече топката.
63' Каква възможност за България! Кирил Десподов стреля от дистанция, но Ян Облак успя да избие.
74' Нов опит на нашите! Алекс Колев пробва акробатичен удар, а след него шут на Филип Кръстев беше блокиран.
76' Удар от дистанция на Йосип Иличич, но без проблем за Вуцов.
90+2' Край на срещата.

Football Association of Slovenia ...СЛОВЕНИЯ: 1. Ян Облак, 2. Жан Карничник, 23. Давид Брекало, 6. Яка Бийол, 13. Ерик Янза (71' 3. Юре Балковец) , 15. Томи Хорват (46'  24. Нино Жугели), 22. Гнезда Черин (82' 5. Йон Станкович) , 10. Тими Макс Елжник, 9. Андраж Шпорар  (61'  26. Йосип Иличич), 11. Бенямин Шешко (72' 7. Бенямин Вербич) , 17. Ян Млакар (61'  8. Санди Ловрич)
Резерви: 12. Вид Белеч, 16. Игор Векич, 4. Миха Блажич, 14. Ясмин Куртич, 18. Жан Випотник, 19. Жан Целар, 20. Петър Стоянович, 21. Ваня Дъркушич, 25. Адриан Желкович
Треньор: Матиаж Кек

upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/69/Bulga...БЪЛГАРИЯ: 21. Светослав Вуцов, 15. Симеон Петров, 6. Валентин Антов (61'  22. Илиан Илиев-младши), 5. Алекс Петков (46' 3. Живко Атанасов) , 18. Християн Петров, 2. Ертан Томбак, 20. Филип Кръстев, 7. Георги Костадинов (61'  24. Серкан Юсеин), 11. Кирил Десподов  (78'  8. Радослав Кирилов) , 10. Георги Минчев (61'  9. Александър Колев), 17. Мартин Минчев (82'  4. Ангел Лясков)
Резерви1. Димитър Митов, 23. Иван Дюлгеров, 14. Георги Русев, 16. Марин Петков, 19. Иван Турицов, 25. Васил Панайотов, 26. Виктор Попов
Треньор: Илиан Илиев

Съдия: Арда Кардешлер (Турция)
Стадион: "Стожице", Любляна
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - контузия