ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ  БУКМЕЙКЪР ТУК!

Унгария срази България с 3:0 на "Пушкаш Арена" в Будапеща и започна с победа в група "G" на квалификациите за Евро 2024 в Германия, нанасяйки второ поражение на "лъвовете". Балинт Вечей (7) даде ранен аванс на "маджарите", Доминик Собослай (26) удвои от пряк свободен удар, а Мартин Адам (39) също се разписа. Кирил Десподов се контузи след почивката и бе заменен принудително, давайки капитанската лента на Радослав Кирилов.

Селекционерът на "трикольорите" Младен Кръстаич направи пет промени след загубата от Черна гора с 0:1 в първата среща преди няколко дни, като най-голямата изненада в титулярния състав бе състезаващият се във втора полска дивизия Ивайло Марков, който дебютира за националния тим. На вратата остана Даниел Наумов, а пред него в защита вместо контузения Петков Христов и дебютантът Християн Петров играха Ивайло Марков и Пламен Гълъбов. Мястото си запази Валентин Антов. В халфовата линия промените бяха цели три, като от предишния мач стартираха само Йоан Стоянов и Илия Груев. Там са още Янис Карабельов, Марин Петков и Никола Илиев, които замениха Иван Йорданов, Филип Кръстев и Илиан Илиев. В нападение действаха Кирил Десподов и Спас Делев.

Домакините започнаха много активно, пресирайки "лъвовете" дълбоко в тяхната половина. Така още с първата си възможност "маджарите" поведоха в 7-ата минута, когато Собослай направи самостоятелен пробив и изведе Роланд Салай, чийто удар бе отразен от Наумов, но при добавката Балинт Вечей прати топката в мрежата за 1:0.

Последваха две страхотни изяви на Наумов, спасил удар от дистанция на Мартин Адам в 13-ата минута и спрял нахлуващия опасно две минути по-късно Бола. Шест минути след това топката стигна до Никола Илиев, който обаче не успя добре да отиграе добре и Дибуш хвана топката.

В 21-ата минута Собослай пусна пас с пета към Бола, който обаче стреля неточно. Пет минути по-късно Собослай шутира от пряк свободен удар фронтално на вратата и прати топката в горния ляв ъгъл за 2:0, въпреки че Наумов докосна топката.

Играчите на Марко Роси продължиха да доминират до края на първата част и в 39-ата минута направиха преднината си класическа. Валентин Антов се опита да пресече пас на направилия пробив Собослай към Бола, но вместо това я даде на Мартин Адам, който се разписа за 3:0. Малко преди края на полувремето ВАР разгледа ситуация за игра с ръка на Антов в наказателното поле, но претенциите на домакините за дузпа не бяха уважени.

WINBET – завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

На почивката Кръстаич направи три смени, пускайки в игра Християн Петров, Филип Кръстев и Георги Русев, заменили съответно дебютанта Ивайло Марков, Янис Карабельов и Спас Делев. Унгарците обаче веднага застрашиха отново вратата  на Наумов, който спаси удар отдалеч на Салай, който секунди по-късно отново опита късмета си и не намери целта.

В 55-ата минута капитанът на националния ни тим Кирил Десподов получи травма и трябваше принудително да напусне терена. При една от редките български атаки, нападателят на Лудогорец смени на два пъти рязко посоката, а след това центрира в наказателното поле, но секунда по-късно падна на терена и поиска смяна, показвайки, че е получил разтежение. На негово място се появи Радослав Кирилов, който сложи капитанската лента.

В 58-ата минута Салай се измъкна от опеката на Пламен Гълъбов и стреля силно, но в обсега на Наумов, който направи поредно спасяване. Едва след 63 минути игра футболистите на Младен Кръстаич застрашиха вратата на домакините. Йоан Стоянов проби отдясно, топката бе подадена в наказателното поле, където Русев стреля много добре, но след рикошет в бранител тя се се озова в Никола Илиев. Той също обстрелва вратата на унгарците, но след нов рикошет топката излезе в корнер и след него Орбан изби с глава, а Георги Русев стреля мощно от воле, но стражът на Унгария спаси.

Унгарците значително намалиха оборотите и в 81-ата минута удар на Филип Кръстев бе отразен от Дибуш. В 89-ата минута обаче Наумов напусна вратата си, което можеше да доведе до гол, но Антов успя да изчисти от голлинията.

В крайна сметка Унгария започна с победа в групата и нанесе втора загуба на България в европейските квалификации.

УНГАРИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0
1:0 Балинт Вечей (7), 2:0 Доминик Собослай (26), 3:0 Мартин Адам (39)

Най-интересното по минути
1 - Начало на мача.
5 - Домакините упражняват натиск и пресират българския тим дълбоко в собствената му половина.
7 - ГОЛ за Унгария! Собослай проби в наказателното поле и подаде към Роланд Салай, чийто удар бе отразен от Наумов, но при добавката Балинт Вечей прати топката в опразнената врата за 1:0.
9 - Пламен Гълъбов засече центриране и отправи първия удар за България с глава, но не намери целта.
13 - Мартин Адам шутира от дистанция и Наумов спаси с блестяща намеса, избивайки топката в корнер.
15 - Наумов излезе, за да скъси ъгъла и не позволи на Бола да отправи опасен изстрел.
19 - Йоан Стоянов центрира отдясно и Никола Илиев игра с топката, но не успя да отправи опасен удар.
21 - Бола комбинира със Собослай и след това шутира, но топката премина покрай вратата.
23 - Остро центриране на Бола в наказателното поле и след разбъркване Наумов хвана топката.
26 - ГОЛ! Доминик Собослай изпълни перфектно пряк свободен удар, прехвърли стената и вкара за 2:0, въпреки че Наумов докосна топката.
30 - Роланд Салай падна на границата на наказателното поле, но не получи свободен удар.
36 - Салай нахлу опасно в наказателното поле и в последния момент Антов изби топката с шпагат в корнер.
39 - ГОЛ! Собослай направи самостоятелен пробив като на парад през българската защита и накрая Мартин Адам насочи топката във вратата на Наумов за 3:0.
44 - Собослай нахлу по дясното крило и центрира в наказателното поле, където Валентин Антов пресече подаването, а ВАР провери ситуацията за евентуална игра с ръка на българина и не последва сигнал за нарушение.
45+2 - Край на първата част!
..........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
46 - Наумов спаси удар от далечна дистанция на Роланд Салай, избивайки топката в корнер.
47 - Собослай центрира и Салай отправи неточен удар.
57 -  Десподов се строполи на земята вероятно заради мускулно разтежение и бе принудително заменен от Радослав Кирилов
58 - Даниел Наумов за пореден път спаси след удар на Роланд Салай.
63 -   Йоан Стоянов проби отдясно и подаде в наказателното поле, а Русев шутира, но след рикошет в бранител топката се озова в Никола Илиев, който също обстрелва вратата на унгарците, но след нов рикошет се стигна до корнер.
64 - Вили Орбан изби топката с глава след центриране от корнер и Георги Русев шутира от воле, а Дибуш спаси.
71 - Адам Наги пропусна да се разпише от изгодна позиция.
77 -  Собослай центрира от свободен удар, а Наумов с лекота улови
80 - Георги Русев изведе чудесно Радослав Кирилов, чийто удар обаче бе блокиран.
81 - Дибуш отрази удар на Филип Кръстев от далечна дистанция.
88 - Антов изчисти топката от голлинията.
90+3 - Край на мача! Унгария срази България с 3:0 в първия си мач от групата и нанесе втора загуба на "лъвовете".

Унгария: 1. Денеш Дибуш, 2. Адам Ланг, 4. Атила Салай, 6. Вили Орбан, 8. Адам Наги (7315. Ласло Клайнхайслер), 9. Мартин Адам  (5918. Барнабас Варга), 10. Доминик Собослай , 11. Милос Керкез, 14. Бендегус Бола (877. Лоик Него), 20. Роланд Салай (7317. Кевин Чобот), 23. Балинт Вечей (8713. Солт Калмар)
Резерви: 12. Патрик Дамиен, 22. Кристиан Хеги, 3. Янош Ференци, 5. Атила Мочи, 7. Лоик Него, 13. Солт Калмар, 15. Ласло Клайнхеслер, 16. Даниел Газдаг, 17. Кевин Чобот, 18. Барнабас Варга, 19. Андраш Немет, 21. Ендре Ботка
Селекционер: Марко Роси

България: 1. Даниел Наумов, 2. Ивайло Марков (463. Християн Петров), 5. Пламен Гълъбов,  23. Валентин Антов, 4. Илия Груев (8414. Станислав Шопов), 8. Янис Карабельов (4620. Филип Кръстев), 13. Йоан Стоянов, 16. Марин Петков, 18. Никола Илиев, 9. Спас Делев (467. Георги Русев), 11. Кирил Десподов - к (5710. Радослав Кирилов)
Резерви: 12. Иван Дюлгеров, 21. Светослав Вуцов, 3. Християн Петров, 6. Виктор Попов, 7. Георги Русев, 10. Радослав Кирилов, 14. Станислав Шопов, 15. Петко Христов, 17. Иван Йорданов, 19. Мартин Минчев, 20. Филип Кръстев, 22. Илиан Илиев
Селекционер: Младен Кръстаич

Стадион: „Пушкаш Арена”, Будапеща, 55 000 зрители
Съдия: Халил Мелер (Турция)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР