Доскорошният лидер във Втора лига Ботев (Враца) изглежда се отказа от атаката на място в елита. Това стана ясно след вчерашното общо събрание на клуба, на което присъстваха само 7 от общо 38 членове на сдружението с нестопанска цел. Изпълнителният директор Денислав Георгиев посочи три пътя за развитие и призна, че дълговете на клуба остават големи.
„Благодарение на договорите с АЕЦ „Козлодуй“, „Winbet“, с 5-6 по-малки местни фирми и със субсидията от общината (200 000 лв.), чийто размер за последните 3 г. не е променен, са стопени част от заварените задължения. Само към НАП те са били 685 039 лв. През 2016 г. са платени 270 000 лв., но в края на периода са оставали 609 000 лв. През 2017 г. са внесени 179 000 лв., а до момента през 2018 г. - 48 000 лв. Въпреки тези усилия дължимата сума е 613 000 лв. Намалява главницата, но се увеличават лихвите. Общо взето държим едно ниво“, призна Георгиев.
„Въпреки всичките ни усилия дълговете остават големи, което е заплаха. Липсват достатъчно класни местни футболисти на възраст между 21 г. и 29 г., което означава, че през следващите 3 г. ще разчитаме на същия тип играчи – 90% външни, за които имаме допълнителни разходи. В същото време общинските клубове все по-трудно се конкурират с частните. В района няма условия за развитието на играчи. Това е една от основните причини да не може да задържим талантите между 11 г. и 13 г., които преминават в други школи. Единственият шанс да се повиши конкуренцията и малките да не играят по 10 безсмислени мача е да се включат в софийските първенства“, допълни изпълнителният директор на Ботев (Враца).
На този етап според него пътищата за развитие са три. Да продължи атаката на Първа лига, където приходите са по-големи, но и разходите – също. Вариантът за оцеляване в тази ситуация е привличането на свободни агенти, които да се продават на по-богати клубове и печалбата да отива за покриване на част от задълженията на Ботев. Това обаче е много трудно да се случи.
„В елита трябва да имаме частен инвеститор и дублиращ отбор. При сегашната структура и начин на работа няма да оцелем. Наша е грешката, че може би не сме си поставили правилно приоритетите. Вторият вариант е да продължим, както досега, т.е. да харчим 30% от бюджета си за НАП, да играем 2-3 сезона във Втора лига с ясното съзнание да не изпаднем и да вкарваме по няколко юноши в мъжкия отбор“, подчерта Георгиев.
Ако местната общност държи да има врачани в отбора, за да посещава мачовете, се минава на третия вариант – инвестиране в базата, привличане на 20 качествени деца от региона на по 13-14 г. и поне двама треньори с „А“ лиценз и сформиране на отбор за Втора лига, чийто шанс да оцелее е 50%, но той ще се обиграва и след няколко години, ще може пак да атакува професионалния футбол.
„Това е най-болезненият, но логичен финал“, заяви изпълнителният директор.
Кметът на Враца Калин Каменов, който е и председател на Управителния съвет на футболния клуб изрази позицията си по предложените от изпълнителния директор Денислав Георгиев варианти за развитие на клуба.
„Аз лично предпочитам първия вариант, но не искам той да се превръща в самоцел. Явно най-голямо желание да влезе Ботев в Първа лига имам аз, но това не е отборът на кмета. Целта трябва да е обща на всички, които обичат тима. За мен е обидно на мач да има по 500 човека. Не мога да се съглася, че зрителите ще се увеличат, ако гостуват Лудогорец, Левски и ЦСКА. Не си струва ние да правим инвестиции, за да могат феновете в региона на тези грандове да ги гледат на живо. Всички трябва да подкрепяме Ботев – хората, бизнеса местната власт, общинския съвет, за да може тогава и държавата да ни протегне ръка за ремонта на стадиона. Аз съм председател на Управителния съвет, но не мога да бъда единственият фен, който иска тимът да се развива. Защо само трима-четирима съветника идват на мачовете? Не са ли избрани всички да помагат, а не само да задават провокативни въпроси? Защо да правим ремонт, когато стадионът стои празен? Защо държавата да ни дава пари от данъците на всички българи, когато отбори от Трета лига имат по-голяма посещаемост от нас? Нека се запитаме обичаме ли наистина Ботев“, каза Калин Каменов.