Юношеските ни национали до 19 години успяха да победят с 3:1 Дания във втория си мач от квалификациите за Евро 2017 в Сливен. След като преди дни сразиха Португалия с 1:0, избраниците на селекционера Ангел Стойков ликуваха и днес на стадион "Хаджи Димитър".

Датчаните поведоха в резултата, а в 21-ата минута Иван Тилев изравни. След това талантът на ЦСКА Тонислав Йорданов блесна с две попадения - в 64-ата и 80-ата минути, за да се стигне до успеха с 3:1.

Победата класира България на Елитния кръг на евроквалификациите. Нашите таланти имат 6 точки и печелят групата си, тъй като са недостижими на върха преди последните два мача. Във вторник "лъвчетата" се изправят срещу последния в класирането Беларус - от 14:00 часа отново на стадион "Хаджи Димитър".

Датчаните започнаха по-активно срещата на разкаляния терен в Сливен. В 11-ата минута Олстед Маркусен откри резултата, което още повече мотивира българските таланти и изравнителното попадение не закъсня. В 21-ата минута  Мариян Димитров центрира перфектно към Иван Тилев и юношата на Септември (София) отбеляза с глава за 1:1.

До почивката пропуски за България направиха Тонислав Йорданов, Ивайло Найденов и Светослав Ковачев.

В самия край на първата част вратарят на Лудогорец Даниел Наумов се намеси перфектно и спаси удар на Брун Ларсен, който бе изведен на добра позиция от Кяргард.

Второто полувреме започна равностойно. В 52-ата минута Георги Русев опита да изненада вратаря на Дания, но шутът му бе блокиран от бранител. В 64-ата минута изигралият много силен мач Тонислав Йорданов се възползва от открилата му се отлична ситуация и прати топката в мрежата на Якоб Ларсен за пълният обрат за България с 2:1.

В 71-ата минута Маркусен стреля от дистанция, топката тупна коварно, но капитанът на "лъвчетата" демонстрира блестящ рефлекс и изби в корнер.

В 80-ата минута Тонислав Йорданов получи подаване от резервата Валентин Йосков и реализира за 3:1, подпечатвайки победата на България и класирането на Елитния кръг от квалификациите.

Припомняме, че Европейското през 2017 година ще се състои от квалификационен кръг, елитен кръг и финален турнир. В квалификационния турнир напред се класират първите два отбора от всяка от 13-те групи и един от заелите трето място с най-добри показатели. Тези 27 отбора плюс Испания (отборът почива в квалификационния кръг заради първото си място в ранглистата) ще бъдат разпределени в елитен кръг, който ще се състои от 7 групи с по 4 отбора. Те ще играят в мини-турнири, след което единствено победителите в 7-те групи ще се класират за финалите плюс отбора домакин. Така осемте отбора ще бъдат разделени в две групи от по 4 и ще играят на същинското европейско първенство.

ДАНИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:3
1:0 Oлстед Маркусен (11), 1:1 Иван Тилев (21), 1:2 Тонислав Йорданов (64), 1:3 Тонислав Йорданов (80)

ДАНИЯ: 1.Ларсен, 2.Бур, 4.Кабонго, 7.Аниембе, 9.Кудск (62 - 17.Агон Муколи), 10.Нелсон, 11.Кяргард, 12.Йохансон (62 - 18.Харбо Рамкилде), 13.Амундсен, 14.Брун Ларсен (82 - 8.Марк Бринк), 15.Маркусен
Селекционер: Хенрик Клаусен

БЪЛГАРИЯ: 1.Даниел Наумов, 4.Ангел Лясков, 5.Петър Генчев, 7.Ивайло Найденов, 10.Георги Русев, 11.Светослав Ковачев (52 - 20.Валентин Йосков), 15.Петко Христов, 16.Иван Тилев (90+1 - 19.Станислав Иванов), 18.Мариян Димитров, 21.Асен Чандъров, 9.Тонислав Йорданов (82 - 3.Васил Добрев)

Дания - Беларус 5:0
1:0 Кристиан Кудск (9), 2:0 Оскар Буур (18), 3:0 Жоел Кабонго (38), 4:0 Якоб-Брун Ларсен (39), 5:0 Якоб-Брун Ларсен (60)

12 ноември, 11:00 часа
Португалия - Беларус 1:1
0:1 Лисакович (79-дузпа), 1:1 Мигел Луис (90+1)

12 ноември, 14:30 часа
Дания - България 1:3

15 ноември, 14:00 часа