Левски постигна сладка победа над ЦСКА след обрат до 2:1 във вечното дерби, което се игра пред повече от 20 хиляди зрители на "Васил Левски". По този начин "сините" успяха да прекъснат четиригодишната си серия без успех срещу "червените", и то точно при завръщането на Николай Митов. Именно Жадното беше треньорът, който изведе Левски до последната победа над ЦСКА - 2:1 през 2013 година.

Португалецът Арсенио Нунеш даде преднина на "армейците" днес с ранно попадение - в 5-ата минута, след което Левски повали вечния съперник след гол от дузпа на Роман Прохазка в 71-ата минута и на Давид Яблонски. Чешкият защитник реализира с глава в 79-ата и донесе успеха на символичните домакини.

Успехът изстреля Левски на 6 точки пред ЦСКА. "Сините" събраха 48 в актива си, а "червените" остават с 42.

За дербито с ЦСКА "сините" бяха раздирани от проблеми поради отсъствието на няколкото контузени титуляри и наказанието на Антон Огнянов. Основният страж Боян Йоргачевич все още лекува травма, която го извади и от срещата с "червените". Аут поради контузии бяха още капитанът Веселин Минев, Димитър Пиргов, Александър Александров и Симон Сандберг. Новият треньор на Левски Николай Митов донякъде изненада с решението си да заложи на младия Николай Кръстев на вратата, вместо Божидар Митрев, който се завърна на "Герена". Припомняме, че 20-годишният Кръстев дебютира за "сините" само преди дни при равенството 2:2 с Дунав.

В защита играха Роман Прохазка - вдясно, Сашо Александров на левия бек, а в средата - Давид Яблонски и Сърджан Лукин. Отбраната на "сините" в много ситуации беше доста колеблива, което позволяваше на "армейците" да създават опасности пред Кръстев. В центъра на терена си партнираха Джереми де Ноойер и Георги Костадинов, по крилата Аниете и Нар, а на върха на атаката Адениджи, който беше подпомаган и от Божидар Краев.

Сред титулярите на ЦСКА имаше три промени в сравнение равенството с Ботев (Пловдив) - 0:0. Станислав Манолев, Петрус Бумал и Густаво Кулма смениха Александър Дюлгеров, Давид Симао и Кевин Кубемба за дербито. Пред Георги Китанов в защита играха Манолев, Бодуров, Чорбаджийски и Недялков. Бумал и Пинто бяха опорните халфове, а Нунеш, Кулма и Руи Педро атакуваха зад централния нападател Фернандо Каранга.

През първото полувреме ЦСКА изцяло доминираше. До откриването на резултата в 5-ата минута се стигна, след като Манолев проби отдясно, последва рикошет, а Яблонски с глава прати топката в краката на Нунеш. Португалецът финтира Прохазка и с точен удар наказа Кръстев - 0:1.

20-годишният вратар рискува да бъде изгонен в 12-ата минута, но се размина само с жълт картон, след като фаулира Каранга на границата на наказателното поле. При ситуацията "червените" претендираха за дузпа. Съдията Никола Попов обаче беше категоричен, че няма наказателен удар.

Най-запомнящото се до почивката се случи в 29-ата минута, когато попадение на Яблонски с глава не беше зачетено. Никола Попов правилно отмени гола, тъй като имаше засада на игралия преди това с топката Адениджи.

В началото на второто полувреме Митов предприе две промени с включването на Бурабия и Сукуна. "Сините" успяха да изравнят играта и вече не позволяваха на "червените" да ги надиграват, както преди почивката. В 58-ата опасна атака на ЦСКА завърши с удар на Кулма, който Кръстев спаси.

В 70-ата минута Яблонски беше изпуснат от "червените" в наказателното им поле, Китанов го фаулира и Никола Попов посочи бялата точка. Капитанът Роман Прохазка реализира майсторски за 1:1 в долния ляв ъгъл на стража на "армейците", който се хвърли в обратния.

След полученото попадение момчетата на Стамен Белчев заиграха още по-колебливо и последваха минути, в които Левски доминираше. "Сините" започнаха по-често да поглеждат към вратата на ЦСКА, а в 79-ата минута дори сториха чудото, постигайки обрат до 2:1. Бурабия изпълни фаул, а в наказателното поле на "червените" Яблонски бе оставен непокрит и засече с глава, реализирайки в левия ъгъл на Китанов.

До края Николай Кръстев се превърна в герой, спасявайки с вещина няколко опасности и съхранявайки крехката преднина на "сините".

Дербито по минути с БЛИЦ - ТУК!

ЛЕВСКИ - ЦСКА 2:1
0:1 Арсенио Нунеш (5), 1:1 Роман Прохазка (71-дузпа), 2:1 Давид Яблонски (79)

Резултат с изображение за пфк левски
ЛЕВСКИ: 24.Николай Кръстев , 15.Роман Прохазка , 28.Давид Яблонски , 2.Сържан Лукин, 25.Сашо Александров, 8.Джереми де Ноойер (46  46.Мехди Бурабия ), 70.Георги Костадинов, 7.Франсис Нар, 12.Божидар Краев (90+3  99.Станислав Иванов), 20.Антонио Аниете (46  26.Амаду Сукуна), 17.Бабатунде Адениджи
Резерви: 21.Божидар Митрев, 6.Ивайло Найденов, 27.Мехди Бурабия, 24.Илия Юруков, 75.Алекс Боримиров, 99.Станислав Иванов, 26.Амаду Сукуна
Треньор: Николай Митов

ЦСКА-София<br />(София)
ЦСКА: 12.Георги Китанов, 11.Станислав Манолев, 4.Божидар Чорбаджийки, 27.Николай Бодуров , 3.Антон Недялков , 20.Петрус Бумал , 6.Рубен Пинто (48  22.Никола Колев), 21.Руи Педро (77  24.Кевин Кубемба), 10.Арсенио Нунеш (53  7.Кевин Меркадо), 26.Густаво Кулма, 9.Фернандо Каранга
Резерви: 30.Александър Конов, 28.Пламен Гълъбов, 2.Стойчо Атанасов, 22.Никола Колев, 17.Давид Симао, 7.Кевин Меркадо, 24.Кевин Кубемба
Треньор: Стамен Белчев

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна , опасна ситуация

София, Национален стадион "Васил Левски"
Съдия: Никола Попов

Следете с БЛИЦ: Tрансфери и зимна подготовка