ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!
Левски и ЦСКА имат опция да играят дербитата помежду си на клубните си стадиони от следващия сезон. Това би се случило при редица условности, информираха от БФС след заседанието на Изпълнителния комитет.
Необходимо е съгласие от „сини“ и „червени“. Освен това, отборът гост ще бъде без публика, става ясно от публикуваната информация.
3x500 лв. Бонус за мачовете от efbet Лига!
Първият полусезон на следващото първенство в Първа и Втора лига ще стартира в периода 15-16 юли и ще завърши през уикенда 9-10 декември 2023 г. 16-17 декември са резервни дати за провеждане на отложени срещи, съобщиха още от БФС.
Всички решения на Изпълкома:
"Днес се проведе редовно заседание на Изпълнителния комитет на Българския футболен съюз, на което бе приет проект на спортен календар за сезон 2023/2024 г., според който първият полусезон на следващото първенство в ППЛ и ВПЛ ще стартира в периода 15-16 юли и ще завърши през уикенда 9-10 декември 2023 г. 16-17 декември са резервни дати за провеждане на отложени срещи.
Предвижда се пролетният полусезон да стартира на 17-18 февруари и да завърши на 25-26 май 2024 г., като баражите в ППЛ и ВПЛ са предвидени за периода 31 май-1 юни 2024 г. Финалът за Купа България е насрочен за 15 май 2024 г.
Изпълнителният комитет утвърди решенията на Лицензионната комисия от месец май т.г., според които лиценз за участие в Европейските клубни турнири на УЕФА за сезон 2023/2024 г. получават Лудогорец, ЦСКА-София, Славия, Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив, ЦСКА 1948, Берое, Черно море и Левски (последният с условен лиценз и ще е в режим на мониторинг). Лиценз за участие в ППЛ за сезон 2023/2024 г. получават Ботев Враца, Септември София, Локомотив София, Арда, Спартак Варна, Пирин Благоевград, Хебър, Етър, Монтана и Крумовград. Мнозинството от кандидатите за участие във ВПЛ също вече са преминали успешно лицензионната процедура, но окончателният им списък ще бъде обявен след завършването на настоящата кампания в Трета лига.
Бяха приети и предложенията за промени в Наредбата за първенствата и турнирите, в Дисциплинарния правилник, във Финансовия правилник и в Правилника за статута и трансферите на футболисти за сезон 2023/2024 г.
Сред основните промени в Наредбата за първенствата и турнирите са въвеждане на изискване за поне един лекар или физиотерапевт, който да отговаря за медицинските грижи на детските и юношеските формации на клубовете от професионалния футбол. В първенствата на подготвителните групи ще се допуска участие на смесени отбори – момчета и момичета, родени след 01.01.2011 г.
От сезон 2023/2024 г. всички клубове от ППЛ следва да подкрепят женския футбол чрез прилагане на мерки и дейности, насочени към развитието му, както следва: включване на женски или девически отбор в официални състезания, предоставяне на подкрепа на женски футболен клуб, свързан с кандидата за лиценз, или организиране на футболни инициативи за жени.
Прието бе и срещите между отборите на ПФК Левски и ПФК ЦСКА-София от ППЛ и Купа България да се играят на националния стадион „Васил Левски“. При двубои между отбори с големи фенски маси или при наличие на друго обективно обстоятелство, клубовете имат допълнителна възможност да играят на собствените си стадиони без гостуваща публика при подписан от двете ръководства и представен преди началото на сезона протокол. При договореност подобни мачове могат да се играят и на националния стадион „Васил Левски“.
Гласувана бе и промяна, касаеща ФК от Трета лига, според която клубовете могат да картотекират до 26 състезатели плюс неограничен брой футболисти, родени след 01.01.2002 г. и тренирани минимум 3 пълни сезона в системата на БФС. В системата на аматьорския футбол, включително и детско-юношеския футбол, правилото се въвежда с цел всеки треньор да обучава максимум 12 футболисти, във връзка с което всеки клуб е задължен да разполага с поне двама треньори на отбор, както и треньор на вратарите.
Във Футбол 5 и Футбол 7 клубовете могат да картотекират до 14 състезатели на отбор.
Разгледан бе и проект за категоризация на детско-юношеските школи към клубовете от всички нива в българския футбол със съответните изисквания. Проектът е изработен след неколкократни консултации с водещите детско-юношески школи у нас.
Членовете на ИК бяха запознати и с промените в Правилника за статута и трансферите на ФИФА, според които летният трансферен прозорец трябва да бъде не по-кратък от 10 седмици и не по-дълъг от 12, а зимният – не по-кратък от 4 седмици и не по-дълъг от 6.
Изпълнителният комитет прие годишния счетоводен отчет на БФС и „НФБ“ ЕАД за 2022 г. и избра одитор на централата за 2023 г.
Членовете на ИК бяха запознати с проект на активностите за отбелязване на 100-годишния юбилей на БФС и календара на предстоящите прояви, както и с промените в инфраструктурната програма на Съюза за периода 2023/2024 г. по програма FIFA Forward 3.0".
Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!