България загуби при гостуването си на домакина на Световното първенство тази година Катар с 1:2 в приятелска среща, която е част от минитурнир, от който е и мачът ни с Хърватия във вторник. Акрам Афиф (27-дузпа) изведе домакините напред в резултата, а Кирил Десподов (60) изравни. Буалем Куки (74) пък донесе успеха на катарците след неразчетено излизане на Николай Михайлов. Така "лъвовете" продължават да нямат победа извън родината от 2018 година, когато надвиха Словения с 2:1 в двубой от Лигата на нациите.

Само в БЛИЦ: Катастрофа с български дипломат преди мача в Катар

Селекционерът на „трикольорите“ Ясен Петров повика трима дебютанти в групата за турнето в Катар, а срещу домакините първи минути с националната фланелка записа централния защитник на Арда Алекс Петков.

През първата част катарците имаха инициативата, но не застрашаваха сериозно вратата на Николай Михайлов. Удар на Десподов в 11-ата минута след пас на Делев бе блокиран и топката излезе в корнер, а малко след това Неделев не успя да изведе свой съотборник очи в очи с Баршам, но без успех.

В 24-ата минута Васил Божиков извърши нарушение срещу измъкналия се зад гърба му Педро Мигел и съдията посочи бялата точка. Акрам Афиф пък реализира с безпощаден удар, въпреки че Михайлов усети ъгъла. Малко след дузпата Катар имаше втори шанс, но Петко Христов успя да попречи на играч на домакините да отправи хубав удар, а след това Михайлов с крак отрази.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Минута преди края на първата част Неделев стреля от пряк свободен удар, но Баршам успя да избие добре насочената топка.

В началото на втората част Неделев шутира покрай вратата, а „лъвовете“ играеха по-активно и усилията им бяха възнаградени. В 60-ата минута Кристиян Малинов пусна към Кирил Десподов, който с хубав диагонален удар изравни за 1:1.

Четвърт час преди края катарците отново излязоха напред в резултата. Николай Михайлов сбърка с излизането си при изпълнение на пряк свободен удар и Буалем Куки прати топката в мрежата му за 2:1. До края „лъвовете“ опитаха да натиснат, но стигнаха само до слаб удар на Доминик Янков, който не затрудни вратаря Баршам.

КАТАР - БЪЛГАРИЯ 2:1
1:0 Акрам Афиф (27-дузпа), 1:1 Кирил Десподов (60), 2:1 Буалем Куки (74)

По-интересното по минути
1 - Начало на мача.
2 - Акрам Афиф шутира към нашата врата, но топката премина над напречната греда
11 - Спас Делев изведе добре Кирил Десподов, който се забави и ударът му бе блокиран
14 - Акрам Афиф влезе грубо в краката на Кристиан Малинов и получи първия жълт картон в мача
15 - Тодор Неделев се опита да изведе свой съотборник очи в очи с Баршам, но без успех
24 - ДУЗПА за Катар! Васил Божиков изблъска излезлия зад гърба му Педро Мигел в наказателното поле
27 - ГОЛ за Катар! Акрам Афиф се разписа от бялата точка с мощен удар, въпреки че Михайлов усети ъгъла
29 - Катар имаше нов шанс за гол, но Петко Христов успя да попречи на играча на домакините да отправи хубав удар, а след това Михайлов с крак отрази
30 - Тарек Салман шутира отдалеч и топката мина над вратата
34 - Тодор Неделв центрира в наказателното поле и Андреа Христов отправи неточен удар с глава
38 - Иван Турицов задържа откъсващия се Акрам Афиф и получи заслужен жълт картон
41 - Спас Делев изведе Кирил Десподов, чийто удар отново е блокиран
41 - Петко Христов е фаулиран малко пред наказателното поле на домакините
44 - Тодор Неделев изпълни чудесно пряк свободен удар, но вратарят Мешаал Баршам се разтегна и с върха на пръстите си изби топката в корнер
45 - Край на първата част!
....................................................
46 - Начало на второто полувреме
48 - Тодор Неделев опита удар от въздуха, но не нацели добре топката и не затрудни Мешаал Баршам
56 - Алмоез Али преодоля няколко български защитници и шутира към вратата, но топката премина над гредата
60 - ГОООЛ за България! Малинов пусна към Кирил Десподов, който с хубав диагонален удар вкара за 1:1
70 - Асим Модибо шутира неточно покрай вратата
74 - ГОЛ за Катар! Акрам Афиф центрира от пряк свободен удар в наказателното поле, а Николай Михайлов излезе неразчетено и Буалем Куки с глава отбеляза за 2:1
79 - Исмаеш Мохамад отправи неточен удар
85 - Кирил Десподов напредна по дясното крило и навлезе към наказателното поле, но точно преди стреля си попречи със своя съотборник в Лудогорец Доминик Янков и до изстрел към вратата не се стигна
90+3 - Край на мача! Катар надви България с 2:1

Катар: 22. Мешаал Баршам, 16. Буалем Куки , 5. Тарек Салман (74 3. Абделкарим Хасан), 2. Педро Мигел (74 17. Исмаил Мохамед), 14. Еламин, 4. Албайати,12. Карим Будиаф,15. Басам Алрави,11. Акрам Афиф , 8.Али Асадала (67 23. Асим Мадибо), 19. Алмоес Али
Резерви: 1. Саад Алшееб, 21. Юсуф Хасан, 3. Абделкарим Хасан, 6. Хазем Шехата, 7. Салем Ал-Хажри, 9. Абделрахман Мустафа, 10. Калид Мунеер, 13. Кидир, 17. Исмаил Мохамед, 18. Найф Ал Хадрами, 23. Асим Мадибо
Селекционер: Феликс Санчес (Испания)

БЪЛГАРИЯ: 13. Николай Михайлов, 2. Иван Турицов , 6. Петко Христов (68 18. Алекс Петков), 3. Андреа Христов, 15. Васил Божиков (46 12. Едисон Йорданов), 9. Спас Делев (68 22. Илиан Илиев-младши), 7. Георги Костадинов -к (82 14. Доминик Янков), 16. Кристиян Малинов (69 10. Борислав Цонев), 8. Тодор Неделев, 11. Кирил Десподов , 21. Георги Минчев (46 20. Мартин Минчев)
Резерви: 1. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров, 4. Мики Орачев, 5. Кристиан Димитров, 10. Борислав Цонев, 12. Едисон Йорданов, 14. Доминик Янков, 17. Георги Йомов, 18. Алекс Петков, 19. Атанас Илиев, 20. Мартин Минчев, 22. Илиан Илиев-младши
Селекционер: Ясен Петров

Стадион: "Едюкейшън Сити Стейдиъм", Райян
Съдия: Мохамед Ал-Хоаиш (Саудитска Арабия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия