Литекс претърпя втора поредна загуба в контролите това лято, отстъпвайки с 2:3 на Дуисбург пред 10 000 зрители на стадион "Рейсен Арена". Първото попадение във вратата на "оранжевите" реализира Валери Домовчийски, а след това се разписаха и съотборниците му Гясула и Кунт. Точни за селекцията на Любослав Пенев бяха Небойша Йеленкович от дузпа и Христо Янев.

Двубоят се явяваше официално представяне на втородивизионния немски тим пред собствената му публика.

Както е известно, Литекс загуби първата си контрола за лятото, отстъпвайки с 1:2 на полския шампион Висла (Краков) след две попадения на Цветан Генков.

При гостуването в Дуисбург избраниците на Любослав Пенев водеха с 2:1 малко преди края, но бързи голове на Гясула и Кунт донесоха успеха за "зебрите".

Първото полувреме беше равностойно, като и двата тима пропуснаха своите шансове. Късметът обаче се усмихна повече на домакините, които откриха резултата в 24-ата минута. Валери Домовчийски се оказа най-съобразителен пред Евгени Александров и прати топката в мрежата за 1:0.
"Оранжевите" трябва да съжаляват, че изоставаха на почивката. Избраниците на Любо Пенев създадоха общо пет чисти положения. На три пъти играчи на Литекс се озоваваха сами срещу вратаря. Георги Миланов, Тиаго Мирасема и Селио Кодо обаче не успяха да преодолеят Фромловиц. Удар на Миланов пък срещна гредата.

Второто полувреме започна отлично за Литекс. Още в 48-ата минута резултатът бе изравнен. Опитният Небойша Йеленкович се разписа от дузпа за 1:1. Само девет минути по-късно Христо Янев реализира за 2:1 и доведе срещата до пълен обрат. "Оранжевите" обаче рухнаха в последните 5 минути, когато Гясула и Кунт донесоха победата на Дуисбург с 3:2.

Последната контрола на Литекс в Холандия е на 1 юли. Тогава съперник ще бъде шампионът на Румъния Оцелул (Галац). До началото на срещите от втория предварителен кръг на Шампионската лига срещу Могрен (Будва) "оранжевите" ще изиграят още един спаринг. На 5 юли в Ловеч гостува новият член на Източната "Б" група "Ботев" (Пловдив). /БЛИЦ

ДУИСБУРГ - ЛИТЕКС 3:2
1:0 Валери Домовчийски (24), 1:1 Небойша Йеленкович (48-дузпа), 1:2 Георги Миланов (57), 2:2 Гясула (86), 3:2 Кунт (88)