Литекс разби с 5:0 Калиакра и с лекота се класира на 1/4-финалите за Купата на България. Головете за "оранжевите" вкараха Тиаго Мирасема (2), Христо Янев, Светослав Тодоров от дузпа, както и Деян Джерманович.

Така във втори пореден мач за Купата Литекс записа победа с 5:0. Както е известно, на 1/16-финалите селекцията на Атанас Джамбазки спечели със същия резултат и при гостуването на Спортист (Своге).

Двубоят на градския стадион в Ловеч започна отлично за шампионите, които поведоха в резултата още в 6-ата минута. След грешка в защитата на гостите от Каварна Тиаго Мирасема пресече топката и останал сам срещу Христо Бахтарлиев не сбърка - 1:0.

Малко след това Калиакра стигна до положение пред Евгени Александров. Нападателят Иван Цачев получи топката в наказателното поле, но шутът му не затрудни стража. В 12-ата Александър Цветков пробва удар от дъгата на наказателното поле, но високо в аут. Гостите отговориха с нова опасна атака, в която отново бе замесен Цачев. Нападателят бе изведен за гърба на ловешката защита, но топката бе дълга и Евгени Александров улови.

В 19-ата резултатът стана 2:0. Том нахлу в половината на Калиакра и подаде на Христо Янев в наказателното поле. Последният финтира защитник и с десния крак направи Бахтарлиев безпомощен за втори път. Последваха нови пропуски на Литекс, а веднъж реферът Александър Костадинов не даде дузпа за "оранжевите" след игра с ръка. Така се стигна до 28-ата минута, когато Костадинов все пак отсъди 11-метров наказателен удар, след като Светослав Тодоров беше съборен от Бахтарлиев след меле в пеналта. Именно Тоди застана зад топката и с премерен удар покачи на 3:0.
В 35-ата минута треньорът на Литекс Атанас Джамбазки беше принуден да прави смяна. Пламен Николов получи контузия, като на негово място влезе Сандриньо.

В началото на втората част гостите можеха да намалят, но добър удар на Иван Цачев срещна напречната греда. В 51-ата пък Бахтарлиев майсторски спаси отличен удар на Христо Янев от фаул пред наказателното поле. Стражът на Калиакра обаче капитулира за четвърти път в 64-ата минута. След разиграване в наказателното поле Том подаде към Мирасема, който финтира Бахтарлиев и прати кълбото в опразнената врата - 4:0.

Резултатът можеше да стане 5:0 в 68-ата, ако не беше големият пропуск на Светльо Тодоров. Рожденикът Момчил Цветанов му сервира топката в малкия петалт, но нападателят от воле стреля прато в тялото на вратаря.

В 80-ата домакините стигнаха до пети гол. Цветанов подаде на Джерманович в наказателното поле на Калиакра, нападателят стреля, но ударът му беше блокиран. Топката се върна при словенеца, чийто втори шут беше точен - 5:0. В последните секунди на двубоя Джерманович на два пъти пропусна с глава от чисти позиции.

Мачът по минути - ТУК

ЛИТЕКС - КАЛИАКРА 5:0
1:0 Тиаго Мирасема (6), 2:0 Христо Янев (19), 3:0 Светослав Тодоров (28-дузпа), 4:0 Тиаго Мирасема (64), 5:0 Деян Джерманович (80)
ЛИТЕКС:
30.Евгени Александров, 3.Петър Занев, 5.Итуа Онанга, 22.Пламен Николов (35-10.Сандриньо), 6.Максим Жос (65-27.Момчил Цветанов), 18.Илия Миланов, 21.Александър Цветков, 7.Христо Янев, 8.Том, 11.Тиаго Мирасема, 9.Светослав Тодоров (72-14.Деян Джерманович)
Резерви: 31.Виничиус Баривиейра, 2.Костадин Малинов, 10.Сандриньо, 12.Селио Кодо, 14.Деян Джерманович, 27.Момчил Цветанов
Треньор: Атанас Джамбазки
КАЛИАКРА:
12.Христо Бахтарлиев, 4.Детелин Димитров, 5.Антон Димитров, 6.Павел Ковачев, 10.Джунейт Яшар (68-7.Никола Минков), 16.Иван Цачев, 17.Георги Кичуков (46-22.Четин Садула), 20.Георги Коруджиев, 30.Милен Бонев, 21.Якуб Хронец (62-9.Илиян Чавдаров), 23.Герасим Заков
Резерви: 1.Цветан Димитров, 14.Иван Райчев, 15.Антон Петров, 24.Александър Събев, 22.Четин Садула, 7.Никола Минков, 9.Илиян Чавдаров
Треньор: Радостин Трифонов