Локомотив (Пловдив) елиминира "Левски" от турнира за Купата на България след победа с 2:1 и се присъедини към Лудогорец и Литекс на 1/2-финалите. Успехът на "смърфовете" дойде след продължения в изключително драматичния двубой, състоял се пред близо 10 000 зрители на "Лаута".

В редовното време резултатът беше 1:1, като домакините изравниха в добавеното време. Тони Калво откри за "сините" през първото полувреме - в 21-ата минута, а Михаил Венков изравни с глава в 93-ата, за да докара срещата до продължения.

Крайното 2:1 за Локо (Пд) оформи капитанът Здравко Лазаров във 2-ата минута на първото продължение, след което не падна нов гол и Емил Велев изхвърли "Левски", така както той беше изхвърлен от "Герена", след като изведе тима до шампионската титла през 2009 година.

Двубоят на "Лаута" завърши с трима изгонени. Съдията Ивайло Стоянов показа червени картони на Христо Йовов и Базил Де Карвальо, които си изпъснаха нервите и се спречкаха в 7-ата минута от дългото продължение на редовните 90 минути. В 120-ата пък Кристовао Рамос беше изгонен заради втори жълт картон. 90-те минути бяха доста удължени, тъй като вратарят на "Левски" Пламен Илиев получи контузия и му се оказваше медицинска помощ. Младият страж не успя да продължи мача и се наложи мястото му да заеме Божидар Митрев. Юношата на клуба обаче допусна два гола и така "смърфовете" излязоха краен победител.

Първото полувреме беше крайно интригуващо и опасните положения се редуваха едно след друго и пред двете врати.

В 21-ата минута "Левски" поведе в резултата чрез Тони Калво. Португалецът Кристовао Рамос се отчете с отличен пробив по дясното крило, преодоля бранител на Локо (Пд), след което центрира остро по земя към връхлитащия испанец, който пред голлинията засече топката и я прати в мрежата на Иван Караджов за 0:1.

Малко преди гола "смърфовете" имаха претенции за дузпа. Капитанът Здравко Лазаров нахлу към вратата на "сините" и падна след съприкосновение с Дъстли Мулдер. Съдията Ивайло Стоянов обаче не посочи бялата точка, въпреки че имаше основания да го стори, тъй като холандският десен бек фаулира Електричката на границата на наказателното поле. "Смърфовете" бурно протестираха, но дузпа нямаше.

Последваха минути на уникален малшанс за домакините. На три пъти гредите лишиха Локо (Пд) от голове. В този момент очевидно късметът беше на страната на "Левски". В 27-ата минута топовен изстрел на Даксон от около 30 метра срещна напречната греда. Три по-късно и Лазаров я удари след силен шут от пряк свободен удар. В 36-ата отново Даксон стреля в гредата, този път в дясната на Илиев.

През вторите 45 минути опасностите не бяха чак толкова много, както преди почивката. В 74-ата минута Кристовао Рамос удари топката с ръка в наказателното си поле, "смърфовете" отново изявиха претенции за дузпа, но Ивайло Стоянов пак ги разочарова. Оставаха малко повече от десетина минути до края на двубоя. Нов гол не падаше, а в 78-ата минута Пламен Илиев беше фаулиран от Юнес Бенжалюн, който се хвърли в краката му в опит да засече центрираната топка. Играта беше прекъсната за около 5 минути. Илиев получи медицинска помощ, след като беше изнесен на носилка. В крайна сметка не успя да се завърне на терена и под рамката застана Божидар Митрев. В 3-ата от 8-минутното продължение обаче резервният страж беше наказан. Михаил Венков реализира с глава след центриране от корнер на Даксон и хвърли в екстаз привържениците на "Лаута", изравнявайки за 1:1 и пращайки мача в продължения.

В тях "сините" бяха неузнаваемо слаби, а "смърфовете" стигнаха до победно попадение още във 2-ата минута на първото продължение. Здравко Лазаров се възползва от грешка на Сюлейман Диамутен, след което преодоля Милиев и майсторски с левия крак прати топката в мрежата на Митрев за 2:1. Така Локо (Пд) се класира на 1/2-финалите, а за "Левски" остана единствено да се бори за титлата в "А" група.

За гостуването на "Лаута" треньорът Николай Костов изненадващо остави на пейката Христо Йовов и Иван Цветков. Предварителните очаквания бяха опитният нападател да стартира срещу "смърфовете" след отличните си изяви напоследък. 32-годишният Цветков успя да вкара 5 гола в последните 3 официални мача на "сините", но днес отново Костов се довери на Жуниньо. Пристигналият от Славия бразилец действа на върха на атаката, подпомаган от Дарко Тасевски, Тони Калво и Кристовао Рамос. Върнатият в състава Сержиньо Грийн пък играе като опорен халф - позицията, на която неуспешно беше налаган Йовов в предишните няколко срещи. При това положение мястото на холандеца в центъра на защитата зае Йордан Милиев, който си партнира със Сюлейман Диамутен.

Атаката на Локо (Пд) пък беше водена от звездата Базил Де Карвальо, подпомаган от капитана Здравко Лазаров и Сержиньо. Сенегалският нападател обаче днес нямаше късмета да накаже "сините" - нещо, което направи в предишните три сблъсъка между двата отбора.

Мачът по минути - ТУК

ЛОКО (Пд) - "ЛЕВСКИ" 2:1 след прод. (1:1 в ред. време)

0:1 Тони Калво (21), 1:1 Михаил Венков (90+3), 2:1 Здравко Лазаров (92)
ЛОКО (Пд): 12.Иван Караджов, 2.Джереми Родригес, 5.Юнес Бенжалюн, 6.Танко Дяков, 4.Михаил Венков, 3.Валери Георгиев (46-23.Даниел Георгиев), 16.Христо Златински, 87.Даксон (90+8-7.Йордан Тодоров), 10.Сержиньо, 77.Здравко Лазаров (113-11.Илиян Йорданов), 19.Базил Де Карвальо
Резерви: 30.Андрей Павлов, 25.Ангел Йошев, 89.Станислав Маламов, 23.Даниел Георгиев, 7.Йордан Тодоров, 11.Илиян Йорданов, 29.Драги Коцев
Треньор: Емил Велев

"ЛЕВСКИ": 23.Пламен Илиев (81-24.Божидар Митрев), 2.Дъстли Мулдер, 55.Йордан Милиев, 25.Сюлейман Диамутен, 28.Нуно Пинто, 3.Сержиньо Грийн, 45.Владимир Гаджев (72-10.Христо Йовов), 22.Дарко Тасевски (63-19.Иван Цветков), 8.Тони Калво, 16.Кристовао Рамос, 12.Жуниньо
Резерви: 24.Божидар Митрев, 4.Стефан Станчев, 6.Орлин Старокин, 7.Даниел Димов, 11.Симеон Райков, 10.Христо Йовов, 19.Иван Цветков
Треньор: Николай Костов