Националният ни отбор по футбол допусна загуба с 1:3 при гостуването на Литва от група "C" на квалификациите за Мондиал 2022.

В 14-ата минута Димитър Илиев пропусна да даде преднина на България на изкуствения терен във Вилнюс, подхождайки несериозно при изпълнение на дузпа, която Ернестас Шеткус без проблем спаси. Малко след това домакините поведоха чрез Юстас Ласицкас, който вкара в 18-ата минута - 1:0.

Кирил Десподов изравни в 64-ата минута, след като изпълни отлично пряк свободен удар и направи безпомощен Шеткус. В 82-ата литовците отново поведоха, след като Фьодор Черних прониза Луков за 2:1. Само 120 секунди по-късно отново Черних попадна в прегръдките на съотборниците си, оформяйки крайното 3:1 за Литва.

Днешният съперник на България беше в серия от 9 поредни загуби.

Така черната серия на "трикольорите" при гостуванията отново не беше прекъсната. България няма победа навън от 3 години насам. Припомняме, че на 6 септември 2019 г. надвихме Словения с 2:1 в Любляна в мач от Лигата на нациите. Иначе като гост в световна квалификация "лъвовете" са без успех вече 8 години. Последният беше записан на 10 септември 2013 г. - 2:1 над Малта. Точни са Радослав Димитров и Емил Гъргоров, а за домакините се разписва Едуар Ерера.

Winbet - победата е емоция! (18+)

Футболистите на Ясен Петров стартираха по-активно срещата. Още в началото Кирил Десподов центрира от свободен удар, а Васил Божиков не успя отблизо да засече топката. В осмата минута Тодор Неделев стреля от дъгата на наказателното поле, но над вратата.

В 13-ата минута съдията Евгений Арановски от Украйна отсъди дузпа за България след нарушение срещу Петко Христов. Зад топката застана Димитър Илиев, който изпълни слабо 11-метровия наказателен удар и Ернестас Шеткус без проблем улови топката.

В 18-ата минута домакините успяха да поведат. Новиковас се възползва от грешка на Неделев, напредна по фланга и подаде в наказателното поле на Юстас Ласицкас, който вкара в опразнената врата на Мартин Луков - 1:0.

До почивката Неделев отправи два удара, но без успех. В 29-ата минута пък Валентин Антов получи жълт картон, което значи, че ще пропусне домакинството на Северна Ирландия в София на 12 октомври заради наказание.

В 35-ата минута Димитър Илиев беше изблъскан в гръб в наказателното поле, но съдията подмина ситуацията и не отсъди втора дузпа за България. Малко след това Шеткус направи страхотно спасяване с крак след изстрел на Десподов.

Момчетата на Ясен Петров тръгнаха в атака след почивката, а селекционерът направи две промени - Илиан Илиев и Ивайло Чочев се появиха на местата на Малинов и Витанов. В 60-ата минута жълт картон получи и Георги Йомов, който също като Антов ще бъде наказан за мача със Северна Ирландия.

В 64-ата България изравни. Кирил Десподов изпълни перфектно от пряк свободен удар, топката мина над стената и влетя в мрежата на домакините - 1:1. В 72-ата Ясен Петров усили още повече нападателната мощ с пускането на Калоян Кръстев и Спас Делев, които влязоха на местата на Йомов и Димитър Илиев. Резултатът се промени, но в полза на домакините, които в 82-ата минута отново поведоха. Фьодор Черних вкара за 2:1, а само 120 секунди след това отново той прониза Мартин Луков, за да се стигне до конфузната загуба с 1:3.

За Литва това е първа победа над България в историята. Тимът на Томаш Ражнаускас е на последното място в групата с 3 точки, а България остава на четвъртата позиция с 5 точки. Също с 5 е Северна Ирландия, който гостува на Швейцария тази вечер, а във вторник излиза срещу "трикольорите" на "Васил Левски" (от 21:45 часа).

Нашата група от квалификациите за Мондиал 2022

ЛИТВА - БЪЛГАРИЯ 3:1
1:0 Юстас Ласицкас (18), 1:1 Кирил Десподов (64), 2:1 Фьодор Черних (82), 3:1 Фьодор Черних (84)

Световната квалификация по минути:
1 - Начало на мача.
2 - Кирил Десподов центрира от фаул, а в наказателното поле на домакините Васил Божиков се размина с топката.
3 - Играчите на Литва веднага отговориха. Лаукженис стреля от малък ъгъл, топката премина на сантиметри край гредата в аут.
9 - Изстрел на Неделев от воле, топката прелетя високо над целта.
13  ДУЗПА за България! Вайткунас фаулира Петко Христов и съдията Евгений Арановски от Украйна посочи бялата точка.
14  НЯМА ГОЛ! Димитър Илиев изпълни слабо 11-метровия наказателен удар и Ернестас Шеткус без проблем улови топката с две ръце.
18
 ГОЛ! 1:0 за Литва след попадение на Юстас Ласицкас. Новиковас се възползва от грешка на Неделев, напредна по фланга и подаде в наказателното поле на Ласицкас, който отблизо вкара в опразнената врата на Мартин Луков.
29  Жълт картон за Валентин Антов който фаулира Вайткунас при спор за висока топка. Бранителят на Монца ще бъде наказан за следващия мач - домакинството на Северна Ирландия във вторник.
35  Димитър Илиев беше изблъскан в гръб в наказателното поле, но съдията подмина ситуацията и не отсъди втора дузпа за България.
45 - Добавеното време е 2 минути.
45+2 - Край на първото полувреме.
----------------
46 - Начало на второто полувреме.
47  Жълт картон за Петър Витанов за нарушение в центъра на терена.
54 - Спасяване на Луков след удар на Ласицкас.
60  Жълт картон за Йомов за симулация.
60  Ясен Петров пуска Илиан Илиев и Ивайло Чочев, заменени са Малинов и Витанов.
64  ГОЛ! Кирил Десподов изпълни отлично пряк свободен удар и прониза Шеткус - 1:1!
72  Калоян Кръстев и Спас Делев също се появяват в игра. Извадените са Димитър Илиев и Георги Йомов.
80 ГРЕДА! Ернестас Велиулис засече с глава след центриране от фаул, топката се отби в напречната греда за късмет на България.
82  ГОЛ! 2:1 за Литва. Фьодор Черних даде преднина на домакините, след като беше изпуснат в наказателното поле на Луков.
84
ГОЛ! Много неприятно за България, Литва поведе с 3:1. Отново Черних вкара. Играчът на домакините се разписа с глава след центриране на Вербицскас.
87  Доминик Янков заменя Тодор Неделев.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+4 - Край на мача. България загуби с 1:3 гостуването на Литва.

ЛИТВА: 16.Ернестас Шеткус, 8.Егидижус Вайткунас , 2.Линас Климавичус, 6.Бенас Шаткус, 23.Роландас Баравикас, 14.Викинтас Сливка, 13.Линас Мегелайтис (67  18.Овидиус Вербикас), 11.Арвидас Новиковас, 10.Фьодор Черних  (90  5.Мартунас Дапкус), 17.Юстас Ласицкас  , 9.Каролис Лаукжемис (74  20.Домантас Шимкус)
Резерви: 1.Титас Крапикас, 12.Едвинас Гертмонас, 3.Витас Гашпитис, 4.Едвинас Гирдвайнис, 5.Мартунас Дапкус, 7.Ернестас Велиулис, 15.Вилиус Арманавичиус, 18.Овидиус Вербикас, 19.Донатас Казлаускас, 20.Домантас Шимкус, 21.Доминукас Бараускас, 22.Едгарас Дубискас
Селекционер: Томаш Ражнаускас

Bulgaria
БЪЛГАРИЯ: България: 1.Mартин Луков, 3.Андреа Христов,4.Валентин Антов , 5.Петко Христов, 15.Васил Божиков, 12.Петър Витанов (60  18.Ивайло Чочев), 16.Кристиян Малинов (60  22.Илиан Илиев), 8.Тодор Неделев (87  7.Доминик Янков), 17.Георги Йомов  (72  9.Спас Делев), 11.Кирил Десподов, 20.Димитър Илиев (72  19.Калоян Кръстев)
Резерви: 13.Светослав Вуцов, 23.Иван Караджов, 2.Иван Турицов, 6.Бирсент Карагарен, 7.Доминик Янков, 9.Спас Делев, 10.Радослав Кирилов, 14.Борислав Цонев, 18.Ивайло Чочев, 19.Калоян Кръстев, 21.Димитър Велковски, 22.Илиан Илиев
Селекционер: Ясен Петров

Вилнюс, „ЛФФ Стадионас“
Съдия: Евгений Арановски (Украйна)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия