Футболните ни национали загубиха с 1:3 от Унгария и България отново няма да участва на европейско първенство. "Трикольорите" се нуждаеха от победа тази вечер, за да се класират на финалния плейоф, в който щяха да спорят с Исландия за място на шампионата на Стария континент. Исландците надвиха с 2:1 Румъния по същото време и на 12 ноември ще спорят за евроквотата с Унгария.

Победата на маджарите в София дойде след голове на Вили Орбан в 17-ата минута, Жолт Калмар в 47-ата и резервата Неманя Николич в 75-ата. Автор на почетното попадение за България стана Георги Йомов. Футболистът на ЦСКА влезе на смяна и успя да се разпише при дебюта си за националния отбор - в 89-ата минута.

Winbet - победата е емоция! (18+)

"Трикольорите" само могат да съжаляват за пропуснатия шанс, тъй като създадоха немалко положения, които обаче пропиляха. Съдията Симон Марчиняк също донякъде попречи на България. Реферът първо отмени дузпа за нашите в 56-ата минута, когато Тодор Неделев се подготвяше да я изпълни след фаул срещу Краев, но след намесата на ВАР беше преценено, че нарушението е на границата на наказателното поле, а не вътре в него. След това Марчиняк подмина две явни груби прояви на унгарци срещу Йомов и Кирил Десподов, които също с основание претендираха за 11-метрови наказателни удари.

Георги Дерменджиев направи няколко промени в титулярния състав в сравнение гостуването на Уелс в Кардиф (0:1) и последното домакинство - 1:1 с Ейре. Капитаните в последните два двубоя Петър Занев и Георги Костадинов този път са извън сметките на треньора. Вратарят Пламен Илиев, Георги Терзиев и Васил Божиков се завръщат в тима. Последният изведе "трикольорите" с лентата при отсъствието на капитана Георги Костадинов, който не е напълно възстановен от контузия.

Преминалият в Лудогорец Кирил Десподов и Страхил Попов останаха на пейката, а Сисиньо, Янис Карабельов и Бирсент Карагарен започнаха от първата минута. Атаката поведе Божидар Краев, подпомаган от Тодор Неделев и по крилата от Галин Иванов и Карагарен.

Под дъжда пред близо петте хиляди зрители на стадион "Васил Левски" унгарците поведоха в 17-ата минута. Играчът на РазенБалшпорт (Лайпциг) Вили Орбан вкара с гърди след корнер, при който беше изпуснат от Васил Божиков - 0:1. До края на първото полувреме "трикольорите" бяха пълни господари на терена и дори можеха да направят пълен обрат. Пропуски обаче направиха Тодор Неделев на два пъти и веднъж Божидар Краев. Вратарят на гостите Петер Гулаши също беше със заслуга за това унгарците да се оттеглят на почивката с гол аванс.

В началото на втората част гостите нанесоха втория си удар и усложниха още повече задачата на нашите. Жолт Калмар вкара от фаул, прокарвайки топката през стената, която се пропука след като Краев подскочи, имаше и рикошет преди да влети в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев - 0:2.

Последва отменена от системата ВАР дузпа в полза на България в 56-ата минута, а полският съдия Симон Марчиняк извади нарушението извън пеналта, откъдето Краев стреля в аут.

Минути по-късно Йомов и Десподов претендираха за дузпи, но реферът от Полша не видя нарушения срещу българите.

Гостите подпечатаха победата си в 75-ата минута, когато оставеният непокрит в наказателното поле Неманя Николич отбеляза с глава - 0:3.

Минута преди края Йомов успя да вкара почетно попадение при дебюта си за националния отбор - 1:3. Асистира му друга резерва - Исмаил Иса.

БЪЛГАРИЯ - УНГАРИЯ 1:3
0:1 Вили Орбан (17), 0:2 Жолт Калмар (47), 0:3 Неманя Николич (75), 1:3 Георги Йомов (89)

Срещата по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
2 - Неделев изпълни пряк свободен удар пред наказателното поле на Унгария, изпрати топката високо над вратата.
15 - Публиката подкрепя националите ни, скандирайки "Българи, юнаци!".
17 ГОЛ! Унгария поведе с гол на Вили Орбан, който отбеляза с гърди, засичайки центрираната топка пред Пламен Илиев. Играчът на РазенБалшпорт (Лайпциг) беше изпуснат от капитана Васил Божиков и вкара, давайки преднина на гостите.
19  Мощен изстрел на Неделев беше спасен от Петер Гулаши.
26 - Галин Иванов отправи силен удар, топката прелетя покрай дясната греда на унгарската врата.
28 - Галин Иванов се контузи и очевидно не може да продължи. Халфът на ЦСКА 1948 е с травма в бедрото.
31  Георги Йомов влиза в игра.
32 - Карагарен беше изритан край тъчлинията и има нужда от лекарска помощ.
37  Пропуск! Най-чистото положение за България до момента! Антон Недялков центрира, а на далечната греда Неделев засече с глава, но вратарят на Унгария Петер Гулаши спаси с крак.
45 - Добавеното време е 2 минути.
45+1  Пропуск! Краев за малко да вкара страхотен гол. Играчът на датския Мидтиланд отклони майсторски с пета прострелно центриране на Сисиньо, но Гилаши отново направи отлично спасяване с крак.
45+2 - Край на първото полувреме.
--------------
46 - Начало на второто полувреме.
47  ГОЛ! Унгария поведе с 2:0. Жолт Калмар изпълни пряк свободен удар от дистанция, стреля по земя и успя да прокара топката през стената, след като Краев подскочи, получи се рикошет и тя попадна в долния ляв ъгъл на Пламен Илиев.
55
 ДУЗПА! Адам Ланг фаулира Краев и съдията Симон Марчиняк посочи бялата точка.
56  Дузпата е отменена! Тодор Неделев се подготвяше да изпълни, когато Марчиняк промени решението си след намесата на ВАР и даде фаул на границата на наказателното поле.
57 - Краев прати топката над напречната греда.
58  Кирил Десподов влиза в игра, Карагарен напуска терена.
59  Първа смяна за гостите. Адам Шалай излиза, Неманя Николич се появява.
64 - Йомов падна в наказателното поле на гостите, претендирайки за дузпа. Съдията остана безмълвен.
71  Силен изстрел на Йомов, топката прелетя покрай целта в аут.
72  Десподов беше избутан от противник, но съдията не даде дузпа.
75  ГОЛ! 3:0 за Унгария. Неманя Николич вкара с глава след като беше оставен непокрит в наказателното поле.
80 Неделев и Краев излизат. Дебютантът Доминик Янков влиза в игра, както и Исмаил Иса.
89  ГОООЛ! Дебютантът Георги Йомов вкара за 1:3, след като беше изведен отлично от Иса и се разписа с удар по земя.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+4 - Край на мача. България загуби с 1:3 от Унгария.

Bulgaria
БЪЛГАРИЯ: 23.Пламен Илиев, 6.Сисиньо, 3.Георги Терзиев, 15.Васил Божиков (к), 14.Антон Недялков, 16.Кристиян Малинов, 12.Янис Карабельов, 9.Бирсент Карагарен (58  11.Кирил Десподов), 8.Тодор Неделев (80  19.Исмаил Иса), 18.Галин Иванов (31  17.Георги Йомов ), 10.Божидар Краев (80  7.Доминик Янков)
Резерви: 1.Мартин Луков, 13.Николай Михайлов, 2.Страхил Попов, 4.Валентин Антов, 5.Кристиан Димитров, 7.Доминик Янков, 21.Димитър Велковски, 22.Александър Цветков, 11.Кирил Десподов, 17.Георги Йомов, 19.Исмаил Иса, 20.Димитър Илиев
Селекционер: Георги Дерменджиев

УНГАРИЯ: 1.Петер Гулаши, 2.Адам Ланг , 4.Атила Салай, 5.Атила Фиола (82  16.Даниел Гаджаг ), 6.Вили Орбан , 8.Адам Наги (82  15.Ендре Ботка), 11.Филип Холендер (70  7.Лоик Него), 13.Жолт Калмар  (70 14.Силвестър Хандя), 18.Давид Сигер, 9.Адам Шалай (59  23.Неманя Николич ), 20.Роланд Салай
Резерви: 12.Денеш Дибуш, 22.Лаос Хегедуш, 3.Кевин Варга, 7.Лоик Него, 10.Тамаш Чери, 14.Силвестър Хандя, 15.Ендре Ботка, 16.Даниел Гаджаг, 17.Андраш Шафер, 19.Норберт Конивес, 21.Барнабаш Бесе, 23.Неманя Николич
Селекционер: Марко Роси

София, Национален стадион "Васил Левски"
Съдия: Симон Марчиняк (Полша)

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация