Ботев (Пловдив) постигна сладка победа с 1:0 над Левски в интригуващ мач от 16-ия кръг на efbet Лига. В герой за "канарчетата" се превърна Александър Тонев. Бившият играч на ЦСКА наказа "сините" в 47-ата минута, което се оказа достатъчно на домакините да спечелят и да зарадват верните си привърженици - нещо, което от началото на сезона не се случва толкова често.

За разлика от предишни мачове, днес "жълто-черните" играха много силно и в определени моменти от двубоя успяваха да надиграват гостите. Домакините започнаха много активно, като още в четвъртата минута Милан Миятович трябваше да демонстрира класата си. Черногорецът спаси опасен изстрел на Фернандо Виана облизо. Малко след това Александър Тонев отправи неточен удар, а в 17-ата и Мартин Райнов пробва мерника си без успех.

17-годишният талант на Ботев Станислав Шопов стреля в аут в 39-ата минута, а при следващата атака Левски изпусна най-добрата си възможност до този момент. Дени Алар подаде на Паулиньо, който беше в отлична позиция за стрелба, но нанесе слаб удар отблизо, който Янко Георгиев улови.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

В началото на второто полувреме Ботев поведе. Домакините организираха страхотна контраатака, Шопов пусна вдясно към Неделев, който центрира остро по земя, Фернандо Виана се размина с топката, а на далечната греда Сашо Тонев я засече в мрежата на Миятович - 1:0.

В 55-ата Шопов беше изведен от Неделев сам срещу вратаря на Левски, прехвърли го, но топката премина покрай лявата греда в аут. Така младокът пропусна да удвои преднината на Ботев.

Хубчев потърси промяна с пускането на Мартин Петков на мястото на Здравко Димитров. В 65-ата минута Янко Георгиев улови топката след удар на Паулиньо. "Сините" имаха претенции за дузпа в тази ситуация, искайки игра с ръка на Радослав Терзиев. Съдията Станислав Тодоров обаче ги разочарова, оставайки безмълвен.

В 68-ата минута треньорът на Ботев Ферарио Спасов замени Станислав Шопов с Антонио Вутов. Талантът заслужено обра овациите на феновете на "жълто-черните", които впечатли със сърцатата си игра днес.

До края "сините" не направиха нищо смислено в предни позиции и в крайна сметка си тръгнаха победени от Коматево.

След поражението Левски остава трети в класирането с 35 точки, на една зад втория Локомотив (Пловдив). Лидерът Лудогорец има 39 точки, както и шанс да дръпне с още, ако спечели гостуването си на Витоша. Двубоят в Бистрица започва в 17:45 часа.

Ботев (Пловдив) пък постигна втора поредна победа и се изкачи на десетото място с 16 точки в актива.

Следете с БЛИЦ: efbet Лига - сезон 2019/2020
Купа на България - сезон 2019/2020

БОТЕВ (Пловдив) - ЛЕВСКИ 1:0
1:0 Александър Тонев (47)

Най-интересното по минути с БЛИЦ СПОРТ:
1 - Начало на мача.
4  Началният домакински натиск на Ботев за малко да доведе до гол. След центриране в наказателното поле на Левски, Фернандо Виана изпревари Холмар Ейолфсон и отправи удар, който Милан Миятович с вещина отрази, демонстрирайки отличен рефлекс.
6 - Силен изстрел на Александър Тонев, но неточно в аут.
18 - Неточен пас на Лазар Марин, центрираната топка се запъти към вратата на Миятович, който обаче внимаваше и не беше затруднен.
20 - 17-годишният юноша на Ботев Станислав Шопов претендира, че е бил задържан от Горанов, изразявайки недоволство. Съдията Станислав Тодоров е безмълвен.
28  Първи жълт картон в мача, получава го Дени Алар, който задържа Виана, спирайки опасна атака на Ботев.
34 - "Сините" отправиха първи точен удар, Хали Тиам го нанесе, но без да затрудни Янко Георгиев.
38 - Шут на Неделев от фаул право в стената на Левски. Живко Миланов овладя топката, но я загуби, след което последва неточен изстрел на Станислав Шопов.
40  Футболистите на Петър Хубчев пропуснаха златна възможност. Дени Алар подаде на Паулиньо, който беше в отлична позиция за стрелба, но нанесе слаб удар отблизо, който Янко Георгиев улови.
45 - Край на първото полувреме.
---------------
46 - Начало на второто полувреме.
47  ГОЛ! 1:0 за Ботев след гол на Александър Тонев. Домакините организираха страхотна контраатака, Станислав Шопов пусна вдясно към Неделев, който центрира остро по земя, Фернандо Виана се размина с топката, а на далечната греда Тонев я засече в мрежата на Миятович.
55  17-годишният Станислав Шопов получи страхотно подаване от Неделев сам срещу стража на Левски, прехвърли го, но прати топката на сантиметри покрай лявата греда в аут, вместо да отбележи.
57 Хубчев извършва първа смяна. Здравко Димитров излиза, юношата Мартин Детелинов Петров вече е на терена.
65  Удар на Паулиньо е уловен от Янко Георгиев. Преди това имаше ъглов удар за "сините", при който гостите претендираха, че топката е срещната ръката на играч на Ботев в наказателното поле. Станислав Тодоров остана безмълвен.
65  Жълт картон за Хали Тиам за грубо нарушение в средата на терена.
66 Шопов фаулира Миланов и също е санкциониран.
68  17-годишният Станислав Шопов напуска терена и обира овациите на публиката, Антонио Вутов влиза в игра.
76  Жълт картон на Ейолфсон.
80  Нуно Рейш също е санкциониран.
85  Неделев е заменен от Марко Перван.
87  Иван Горанов излиза, Ивайло Найденов влиза в игра.
90  Хубчев пуска още един юноша - Марин Петков. Хали Тиам е сменен.
90 - Добавеното време е 4 минути.
90+2  Юношата Атанас Стоименов заменя Виана в състава на Ботев.
90+4 - Край на мача. Ботев победи Левски с 1:0.

БОТЕВ (Пловдив):
1.Янко Георгиев, 28.Филип Филипов, 5.Кристиан Димитров, 3.Димитър Пиргов, 24.Лазар Марин, 17.Лъчезар Балтанов, 18.Радослав Терзиев, 8.Тодор Неделев (85  22.Марко Перван), 14.Станислав Шопов (68  10.Антонио Вутов), 7.Александър Тонев , 92.Фернандо Виана (90+2  39.Aтанас Стоименов)
Резерви: 33.Георги Аргилашки, 6.Костадин Ничев, 22.Марко Перван, 10.Антонио Вутов, 25.Станислав Работов, 27.Иван Василев, 39.Атанас Стоименов
Tреньор: Ферарио Спасов

ЛЕВСКИ:
1.Милан Миятович, 20.Живко Миланов, 22.Нуно Рейш , 5.Холмар Ейолфсон , 4.Иван Горанов (87  6.Ивайло Найденов), 23.Хали Тиам (90  88.Maрин Петков), 70.Мартин Райнов, 99.Станислав Иванов, 7.Паулиньо, 11.Здравко Димитров (57  79.Мартин Петков), 9.Дени Алар
Резерви: 13.Николай Михайлов, 21.Асен Чандъров, 6.Ивайло Найденов, 19.Йоанис Каргас, 79.Мартин Петков, 88.Марин Петков
Треньор: Петър Хубчев

Коматево, "Спортен комплекс Ботев 1912"
Съдия: Станислав Тодоров

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация

В първата среща през сезона: Левски - Ботев (Пловдив) 3:1