На специално тържество в музея на спорта на стадион "Васил Левски" представители на футболния и спортните клубове на „Левски“ представиха емблемата за 100-годишнината на славния клуб, която е догодина. На церемонията присъстваха финансовият директор на футболния клуб Константин Баждеков и председателят на спортния клуб Стоян Хранов. Там бе и министърът на културата Петър Стоянович, както и част от легендите на "сините".

Любопитно изказване направи председателят на спортните клубове Стоян Хранов, който заяви: „Никой не трябва да си въобразява, че сътворението на „Левски“ започва от Стоян Хранов или Тодор Батков. Ние сме продължители."

„Това ще бъде емблемата през юбилейната година. Благодаря на всички, които полагат усилия за честването на този юбилей през 2014 година. Благодаря на всички, които са се наели с тази задача - да възстановят името и достойнството на всички, които са създали този клуб. Видяхме във видео клипа колко европейски, световни и олимпийски титли са дошли от „Левски“. Този символ, който ще представлява „Левски“ в 100-годишнината, ще олицетворява първоначалната идея на клуба", каза Баждеков, който поднесе специален плакет от името на „Левски“ на директора на музея Катя Иванова.

7.jpg

"Удовлетворен съм, че днес се показваме не за медиите, а затова, че ръководствата на футболния и спортния клуб като достойни българи се опитваме в оставащите месеци до 100-годишнината да споменем учредителите, тези чисти хора, събрали се на могилката и учредили „Левски“. Така както много блъфираме и говорим за тефтерчето на Васил Левски, така и с тефтерче от основаването на клуба си служат някои политици. Иска ми се да да разпространим устава на учредителите, за да го имат феновете и да се знае защо е основан „Левски“. Радвам се, че тук присъства спортист №1 на миналия век Боян Радев - дал много на българския спорт, но и на българската култура. Тук е и Ваня Гешева, Георги Марков, Петкана Макавеева, Сашо Томов, Бобата Жечев и Божидар Искренов - Гибона. Това са все събирателни образи. Образи, които са обичани и на които младите хора искат да подражават. Никой не трябва да си въобразява, че сътворението на „Левски“ започва от Стоян Хранов или Тодор Батков. Ние сме продължители", заяви Стоян Хранов.

"Тук съм не като министър, а само като наследник на една славна традиция, която сме призвани да занесем в 21 и надявам се нататък във вековете. Няма как да не помня моя дядо, който е сред основателите на „Левски“, първи център-нападател. Помня Боркиша и всички останали. С какво умиление доживяха края на дните си, сякаш вчера бяха основали този клуб. Спортът и културата са вероятно двете области в нашия живот, които с общ знаменател може да донесе единството на българската нация. Като морал на нацията все повече се отдалечаваме от високите добродетели на миналото. За нас българите 1914 г. е създаден клубът с името на най-великия българин. За нас е задължение да направим така, че с нови средства да предадем заветите на старите левскари на младите", каза пък министър Стоянович.