Шампионът Литекс се измъчи срещу застрашения от изпадане Пирин, но спечели с 2:1. Срещата ще бъде запомнена със слабото съдийство на Николай Йорданов. Той можеше да даде дузпа за домакините, а в края на мача призна попадение на гостите, при което останаха съмнения за засада. Освен това арбитърът не показа чист червен картон за удар на Дока в лицето на играч на Пирин.

Мачът от 18-ия кръг на първенството се игра на стадион “Христо Ботев” в Благоевград. Това бе 13-а поредна победа за “оранжевите”. За последно те не спечелиха среща на 18 септември 2010-а, когато направиха 0:0 срещу Черноморец. В този период ловчанлии записаха успехи в 11 мача от първенството и в 2 от турнира за Купата на България.

Домакините започнаха малко по-добре. Още в 15-ата минута Иван Цветков, който бе уреден с документи късно снощи, изведе добре Антон Карачанаков. Берберович притисна младока и му отне в наказателното поле на гостите. Карачанков не се предаде и си върна топката на аутлинията, откъдето я прати във вратата, пращайки я между краката на стража на Литекс.

Голът стресна шампиона, който до края на първото полувреме доминираше и редеше атака след атака. В 20-ата минута направилият силен мач вратар Аршинков изби с мъка удар на Дока. Малко след това националът Христо Янев изпълни фаул, но изпита болки и бе заменен принудително от таланта Румен Руменов. Голям пропуск направи Пламен Николов в 28-ата минута, когато засече центриране от корнер, но от 1-2 метра би в аут. Отново централният защитник имаше шанс да изравни десетина минути след това, но пак не стреля добре.

Второто полувреме започна с бърза контраатака на Бибишков, който шутира неточно. В 51-ата минута бе първото спорно положение. Антон Костадинов фаулира Дока, след което бразилецът паднал първо го удари с ръка, а след това се изправи и последва удар с глава в лицето на играча на "орлетата". Реферът Николай Йорданов обаче показа жълт картон само за Антон Костадинов.

В 57-ата минута Бибишков проби добре и падна в наказателното поле. Останаха съмнения за дузпа. В следващата атака Литекс изравни. Дока шутира от дъгата на наказателното поле, топката се отби от дясната греда и влезе във вратата за 1:1.

Последваха пропуски за двата отбора, като “оранжевите” натиснаха съперника. Контузия обаче получи друг национал - Петър Занев, който напусна принудително. В 66-ата минута Бибишков стреля от границата на наказателното поле от воле, но топката мина на сантиметри покрай дясната греда.

В 85-ата минута Диуф бе изведен зад защитата и този път не сгреши – 2:1 за Литекс. При паса към него обаче отново останаха съмнения за засада, тъй като Диуф бе сантиметри зад последния защитник в зелено.

След победата Литекс вече има 46 точки. Пирин остава на предпоследната позиция с 11 точки.

Мачът по минути тук

ПИРИН – ЛИТЕКС 1:2
1:0 Карачанаков (15), 1:1 Дока (58), 1:2 Диуф (85)

Пирин: 1.Атанас Аршинков, 30.Мирослав Ризов (52 - Дюлгеров), 25.Димитър Наков, 5.Димитър Коемджиев, 20.Александър Башлиев, 8.Антон Костадинов, 11.Венцислав Бенгюзов (68 - Сандански), 21.Антон Карачанаков, 6.Димитър Воденичаров (60 - Якимов), 15.Крум Бибишков, 25.Иван Цветков

Литекс: 31.Виничиус, 3.Петър Занев (78 - Александър Барт), 4.Джемал Берберович, 8.Том (67 - Цветанов), 11.Диуф, 15.Дока, 17.Георги Миланов, 22.Пламен Николов, 23.Небойша Йеленкович, 33.Николай Бодуров. 7.Христо Янев (27 - 32.Румен Руменов)

Стадион: “Христо Ботев”
Съдия: Николай Йорданов
Жълти картони: Карачанаков, Бибишков, Воденичаров, Костадинов, Башлиев (П), Берберович, Диуф (П)