Литекс и Локомотив (София) се изправят един срещу друг тази вечер в спор за титлата. Двубоят в Ловеч ще реши кой от двата тима ще спечели златните медали в средата на май. “Оранжевите” триумфираха за последно с титлата през 1999 година, а “железничарите” станаха шампиони през далечната 78-а.

БЛИЦ ви припомня всички мачове между двата тима след сезон 1997/98, когато отборът от Ловеч се връща в “А” група и приема името Литекс със спонсор Гриша Ганчев. На практика от тогава започват и силните години на тима, който става два пъти поред шампион на страната (1998, 1999).

Сезон 1997/98
12 кръг, 2 ноември
Литекс – Локо (Сф) 3:1
1:0 Светослав Тодоров (10), 2:0 Стойчо Стоилов (31), 2:1 Данило Дончич (67), 3:1 Димчо Беляков (87)
Съдия: Костадин Гергинов, 7000 зрители

Това е първият мач между двата тима, след като Литекс се връща в “А” група. Домакините печелят с лекота с 3:1 на препълнения стадион в Ловеч. Гостите искат дузпа, която съдията Костадин Гергинов не дава, но след края на мача няма скандали.

27 кръг, 25 април
Локо (Сф) – Литекс 0:3
0:1 Николай Димитров (39), 0:2 Игор Богданович (56), 0:3 Драголюб Симонович (82)
Съдия: Петър Янински, 3500 зрители

Литекс взима с лекота мача – 3:0 в София. Победата не е учудваща за никого, тъй като “оранжевите” се борят за титлата и не допускат изненади. Главният съдия Петър Янински ръководи може би един от най-лесните мачове в кариерата си, тъй като всичко минава в другарска атмосфера. В крайното класиране Литекс е шампион, а Локо (Сф) е 9-и далеч от зоната на евроучастниците.

Крайно класиране:
1.Литекс 69 точки
9.Локо (Сф) 39

Сезон 1998/99
1 кръг, 8 август
1:0 Алтин Хаджи (26), 2:0 Стефан Юруков (42), 2:1 Данило Дончич (48), Драголюб Симонович (70)
Съдия: Антон Гецов, 5500 зрители

Двубоят между Литекс и Локомотив (София) открива първенството. Шампионът посреща столичните “железничари” на пълен стадион в Ловеч и печели с лекота – 3:1. Двубоят е на старта и няма решаващо значение за изхода на първенството, в което Литекс отново е шампион.

16 кръг, 26 февруари
Локо (Сф) – Литекс 1:0
1:0 Ивайло Андонов (33)
Съдия: Атанас Узунов, 10 000 зрители

Този път всички очакват да се повтори сценарият от предната година, но Локомотив не пуска аванта и печели с гол на Ивайло Андонов. На стадиона има повече от 10 000 зрители. Агитка на Левски подкрепя столичните “железничари”, тъй като именно “сините” се борят за титлата с ловчанлии. Това е единствената загуба на Литекс през този сезон в София. След мача журналистите са сюрпризирани от липсата на допинг контрол, тъй като се оказа, че и двата отбора не са поискали такъв.

Крайно класиране
1.Литекс 73 точки
4.Локо (Сф) 55

Сезон 1999/2000
8 кръг, 2 октомври
Локо (Сф) – Ловеч 2:1
1:0 Диян Генчев (19), 1:1 Иван Русев (85), 2:1 Георги Пеев (89)
Съдия: Костадин Гергинов, 10 000 зрители

Не са изминали и три месеца от злополучното отпадане на Литекс от Видзев (Лодз) в европейските турнири, когато идва нова шокираща загуба. Диян Генчев извежда столичани напред, а след това съдията Костадин Гергинов гони защитника на Литекс Стефан Колев. След този мач Колев изпада в немилост и по-късно е освободен от клуба. Мачът завършва драматично, след като Иван Русев прави 1:1 в 85-ата минута, а след това Георги Пеев вкарва победен гол за Локомотив.

23 кръг, 22 април
Ловеч – Локо (Сф) 3:2
0:1 Георги Пеев (13), 1:1 Ивайло Петев (47), 2:1 Светослав Тодоров (57), 2:2 Марчо Дафчев (66), 3:2 Ивайло Петев (88)
Съдия: Георги Нарлев, 2000 зрители

Преди пролетния мач Ловеч е на 5-о място с 34 точки, а Локомотив е след тях с 33 точки. Домакините печелят с 3:2, но битката за челните места е между съвсем други отбори. В крайното класиране Ловеч остава на 5-о място и пропуска евротурнирите за първи и последен път до момента, откакто е собственост на Гриша Ганчев.

5.Ловеч 49 точки

Сезон 2000/01
3 кръг, 19 август
Локо (Сф) – Ловеч 2:2
0:1 Христо Йовов (13), 1:1 Стефан Учиков (20), 1:2 Драголюб Симонович (57), 2:2 Владимир Иванов (78)
Съдия: Атанас Узунов, 5000 зрители

Двата тима правят равенство 2:2 в София. Начело на гостите от Ловеч е Михай Стоикица, който е заменил на поста Чедомир Джуинджевич. Двубоят е едва от 3-ия кръг на сезон 2000/01 и изходът му не решава нищо за крайното класиране. “Оранжевите” повеждат на два пъти в резултата, но Владимир Иванов – Фугата донася едната точка с изравнително попадение в 78-ата минута. Това е един от последните двубои, на които има сериозен зрителски интерес – 5000 фенове на стадиона в квартал “Надежда”. Съдия е Атанас Узунов, към когото няма претенции от страна и на двата лагера.

16 кръг, 14 март
Ловеч – Локо (Сф) 2:0
1:0 Христо Йовов (28), 2:0 Зоран Янкович (90)
Съдия: Кънчо Димитров, 4000 зрители

През пролетта на 2001 година Ловеч печели с 2:0. Преди мача “оранжевите” са на 5-о място с 24 точки, а Локомотив е след тях със същия актив. Начело на Ловеч отново е Ферарио Спасов, който е заменил Стойкица още през есента. В крайното класиране Ловеч завършва на 4-о място, но печели купата на страната и играе в Европа. Локомотив финишира на 8-а позиция. Страхотен екшън се заформя по време и след двубоя, който е породен от съдията Кънчо Димитров.

“Съдиите са боклуци. Те нямат място нито във футбола, нито в обществото. Това са продажници и мерзавци”, изригва главният мениджър на Локо (Сф) Андрей Желязков. Гостите от София претендират за спестен червен картон на Драголюб Симонович и отсъдена засада, с която е спряна атака на тима. Местни полицаи спират пътя на изпълнителния директор Бойчо Величков, който тръгва да търси саморазправа с Кънчо Димитров. Домакините от Ловеч печелят, но още до 17-ата минута гостите изпускат две чисти положения – чрез Димитър Васев и Ганчо Евтимов. Вратарят на Ловеч Стоян Ставрев е сменен принудително заради контузия. В края на първото полувреме Антон Велков се прибира със съмнение за комоцио след удар от 2 метра в главата на Зоран Янкович. Велков обаче се връща на терена, но получава червен картон през втората част за нарушение срещу Ивайло Петев. В 85-ата минута Диян Генчев скача на страничния съдия Иван Вълчев заради отсъдена засада на Мукаси.

4.Ловеч 55 точки (носител на Купата)
8.Локо (Сф) 33

Сезон 2001/02
8 кръг, 30 септември
Литекс – Локо (Сф) 5:3
0:1 Бойко Величков (12), 0:2 Марчо Дафчев (14), 1:2 Христо Йовов (17), 2:2 Живко Желев (28), 3:2 Атанас Борносузов (45), 4:2 Кирил Николов (70), 4:3 Зенун Селими (78), 5:3 Христо Йовов (86)
Съдия: Йордан Иванов, 2000 зрители

Това е най-изразителната победа на Литекс над Локомотив (Сф). Гостите повеждат с 0:2, но не успяват да задържат комфортната преднина. Преди двубоя домакините от Ловеч са на 9-о място с 11 точки, Локо са 7-и също с 11. Начело на домакините е Ферарио Спасов, а на гостите Ангел Колев. Двубоят ще се запомни с многото положения пред двете врати, слабите изяви на вратарите Стоян Ставрев и Славчо Тошев, както и с димката, която прекрати мача за няколко минути.

21 кръг, 3 март
Локо (Сф) – Литекс 3:1
1:0 Бойко Величков (25), 2:0 Дончо Донев (40), 3:0 Дончо Донев (77), 3:1 Росен Кирилов (90)
Съдия: Йордан Сталев, 4000 зрители

Преди пролетния двубой Локомотив е на 9-о място с 21 точки, а Литекс е 3-и с 44, колкото има и вторият - ЦСКА. Навръх националния празник – 3 март домакините печелят с 3:1, като силен мач прави Дончо Донев, който вкарва 2 гола за успеха на “железничарите”. В щаба на тима от Ловеч е Димитър Пенев, който е назначен за главен мениджър. Начело на Локомотив е Емил Димитров.

Въпреки победата до края на първенството “червено-черните” играят посредствено и остават част от втората осмица. Разделението на първенството на горна шестица и долна осмица е заради въвеждането на плейофи след края на редовния сезон. В крайното класиране Литекс финишира на второ място и играе за купата на УЕФА, а Локомотив остава на 8-а позиция.

2.Литекс 55
8.Локо (Сф) 29

Сезон 2002/03
11 кръг, 3 ноември
Литекс – Локо (Сф) 4:0
1:0 Атанас Борносузов (21), 2:0 Клаудио Граф (52), 3:0 Златомир Загорчич (65), 4:0 Христо Йовов (83)
Съдия: Камен Алексиев, 1000 зрители

Разликата в класите на двата тима е огромна. Домакините от Литекс постигат поредната си победа, този път под ръководството на Ферарио Спасов с категоричното 4:0. Преди двубоя Литекс е на 2-о място с 23 точки, на 7 от лидера ЦСКА, а Локомотив е на 10-а позиция с 12 точки, на 5 от зоната на изпадащите. След срамната загуба Николай Гигов се заканва, че ще има чистка, като тогава отборът се води от Емил Димитров.

24 кръг, 17 май
Локо (Сф) – Литекс 1:2
0:1 Николай Димитров (30), 0:2 Живко Желев (70), 1:2 Бойко Величков (80)
Съдия: Антон Генов, 200 зрители

И през пролетта Литекс печели, този път на стадиона в столичния квартал “Надежда”. Двубоят е два кръга преди края на сезона, като тогава отборите са 14 и се играе общо по 26 мача. Преди мача Литекс е на 3-о място с 49 точки и е спокоен за участието си в Европа. Локомотив е на 14-а позиция с реален шанс да изпадне, тъй като има 22 точки, само 1 по-малко от 15-ия Ботев. Преди двубоя играчите на Локомотив излизат с декларация заради трагичното положение в клуба. Футболистите пишат, че липсват всякакви условия и средства за възстановяване и подготовка. Не е плащано от началото на годината, а президентът избягва среща с отбора.

По това време треньор на Локомотив е Ясен Петров. Загубата от Литекс още повече утежнява положението в “Надежда”. Отборът остава на 14-ото място, а след това записва загуба от Нафтекс и едва в последния кръг бие Спартак (Варна), за да финишира на 10-о място с 24 точки. По време на мача още в 8-ата минута вратарят на Локомотив Владимир Манолков си изкарва червен картон и останали с 10 души домакините логично губят. Литекс успява да стигне до третото място в класирането, което им дава право на участие в турнира за купата на УЕФА.

3.Литекс 55 точки
10.Локо (Сф) 25

Сезон 2003/04
2 кръг, 17 август
1:0 Пол Ададо (48), 2:0 Десислав Русев (60), 2:1 Дончо Донев (61), 3:1 Еуген Трика (68)
Съдия: Живко Димитров, 1000 зрители

Литекс бие още във 2-ия кръг с 3:1, като начело на отбора е Ферарио Спасов. Само няколко дни след двубоя Литекс отпада от молдовския Зимбру за купата на УЕФА, пада и от ЦСКА в първенството, за да се стигне до смяната на Ферарио Спасов с Драголюб Симонович. Самият двубой в Ловеч протича нормално и никой от двата лагера не нападат съдията.

17 кръг, 21 февруари
Локо (Сф) – Литекс 0:1
0:1 Димчо Беляков (61)
Съдия: Момчил Врайков, 500 зрители

От началото на пролетния дял на първенството Литекс има нов треньор – Люпко Петрович, който постига прекрасни резултати – победи над Славия, Локо (Сф) в “Надежда”, ЦСКА у дома и равен с Левски на “Герена”. Преди мача между Локомотив - Литекс, домакините са на 6-о място с 22 точки и с никакъв шанс за Европа, а ловчанлии са четвърти с 35 точки и с мераци за челно класиране. Тимът от Ловеч бие с 1:0 с гол на Димчо Беляков. В крайна сметка Литекс печели купата на България с победа над ЦСКА след изпълнение дузпи и играе за купата на УЕФА, а Локомотив остава на 9-а позиция.

4.Литекс 64 точки (носител на купата)
9.Локо (Сф) 33

Сезон 2004/05
1 кръг, 7 август
Литекс – Локо (Сф) 2:0
1:0 Жоазиньо (31), 2:0 Мурад Хидиуед (41)
Съдия: Галин Москалев, 3000 зрители

Двата отбора се срещат още на старта на сезона. Дебют начело на ловчанлии прави Стойчо Младенов, който тръгва с победа – 2:0. Двубоят е наблюдаван и от легендата на българския футбол Христо Стоичков. Дебютен гол за Литекс бележи Жоазиньо. Домакините имат претенции за дузпа още в 6-ата минута за нарушение срещу Трика, но ямболският рефер не дава наказателен удар.

Локо (Сф) – Литекс 2:1
1:0 Марчо Дафчев (17), 1:1 Еуген Трика (45), 2:1 Калоян Караджинов (72)
Съдия: Антон Генов, 1000 зрители

Дербито отново е интересно заради поредната треньорска смяна в Литекс. Стойчо Младенов още през есента е сменен от Георги Дерменджиев, а на полусезона на негово място идва Ицхак Шум. С него Литекс пада в първия пролетен кръг с 1:2 от Локомотив в София. Двубоят е доста рано през пролетта, за да реши изхода на първенството.

Преди кръга Литекс е на 5-о място с 26 точки, а Локомотив е на 11-о с 15 точки и е без никакви шансове да играе в Европа.

Победното попадение за домакините от София реализира дошлият през зимата Калоян Караджинов. Голът докарва до лудост вуйната на халфа, която се качва върху журналистическите банки и започва да скандира "Кальо, Кальо".

4.Литекс 52 точки
6.Локо (Сф) 46 (-3 точки) заради неплатени пари на бивш футболист

Сезон 2005/06
6 кръг, 18 септември
1:0 Иво Тренчев (60)
Съдия: Христо Ристосков, 1200 зрители

Локо (Сф) постига ценна победа след груба грешка на вратаря на Литекс Йордан Господинов. Въпреки успеха, от лагера на домакините нападат съдията Христо Ристосков, който им отменя попадение. След рикошет в крака на играч на Литекс, топката попада в Генков, който вкарва, но страничният рефер вдига флага за засада. До 5-ата минута на двубоя агитката на Локомотив бойкотира любимците си заради вяла игра и загуба от Ботев с 0:1 в предишния кръг. Два от транспарантите гласяха "Ние искаме в УЕФА, а вие?" и "С онази игра ви чака тази тишина".

21 кръг, 9 април
1:0 Петър Златинов (59), 1:1 Марчо Дафчев (67), 2:1 Живко Желев (78-д), 3:1 Ивелин Попов (86)
Съдия: Рууд Босен (Холандия), 5000 зрители

Пролетният двубой е ръководен от холандеца Руус Босен. Литекс печели с 3:1, а преди мача Локомотив е на трето място с 39 точки, ловчанлии са четвърти с 34. В крайна сметка и двата тима играят в Европа, тъй като ЦСКА е втори в крайното класиране, взима купата на страната и освобождава едно място за четвъртия отбор от първенството. Никой от двата лагера не обелва и дума срещу съдията, който се справя добре. Самият рефер е доволен от екскурзията в България, както и за играта на двата отбора.
Градският стадион в Ловеч изглеждаше като мравуняк. Непривичното стълпотворение е заради предварително обявения гастрол на звездите на фолка Глория и Азис. Певците обаче не се появиха на стадиона поради технически причини.

3.Литекс 60
4.Локо (Сф) 54

Сезон 2006/07
7 кръг, 23 септември
Литекс – Локо (Сф) 2:1
1:0 Живко Желев (44), 2:0 Тайс Слуитер (67), 2:1 Георги Марков (85)
Съдия: Николай Йорданов, 2500 зрители

Преди дербито Локомотив (София) е лидер в класирането с 6 победи от 6 мача и 18 точки. Литекс е на четвърто място с 10 точки. След загубата в Ловеч – Локомотив сдава първото място и дори се свлича до трета позиция, тъй като е изпреварен от Левски и ЦСКА. Около двубоя няма скандали, като и от двата лагера се оправдават, че са мислели повече за предстоящите си евромачове. Литекс играе с израелския Макаби, а Локо (Сф) среща Фейенорд.

22 кръг, 14 април
1:0 Марчо Дафчев (58-дузпа)
Съдия: Люк Вилмес (Люксембург), 2500 зрители

Локомотив (София) все още е в борбата за титлата. Преди дербито “железничарите” са на второ място с 64 точки, на три зад лидера Левски. ЦСКА е трети с 51 точки, а на четвърто място е Литекс с 44, който е вън от борбата, но продължава за купата на страната. Двубоят в “Надежда” е ръководен от съдията от Люксембург Люк Вилмес, който дава дузпа за домакините и от нея идва победното попадение. В 40-ата минута реферът гони звездата на Локо Цветан Генков за втори жълт картон. От лагера на гостите от Ловеч нападат рефера заради дузпата, но по-скоро треньорът Люпко Петрович признава, че тимът е играл много слабо. Литекс губи и финала за купата на страната от Левски, но все пак като финалист играе в Европа. След края на сезона Петрович е сменен, а на негово място идва Ферарио Спасов.

3.Локо (Сф) 72 точки
4.Литекс 62

Сезон 2007/08
8 кръг, 7 октомври
Литекс – Локо (Сф) 1:1
1:0 Ивелин Попов (1), 1:1 Марчо Дафчев (69-дузпа)
Съдия: Стефан Спасов, 1600 зрители

Двата тима правят 1:1 в Ловеч, като преди кръга са с по 13 точки в челото на класирането. Изходът от двубоя не решава нищо. И двата тима влизат в дербито след сериозни евромачове. Литекс играе в Германия срещу Хамбургер (1:3), а Локомотив (Сф) гостува и бие Рен във Франция с 2:1, но отпада от надпреварата. Няма скандали около двубоя и реферът Стефан Спасов се справя прилично. Това е единственият случай, в който Локомотив печели точка на стадиона в Ловеч. Във всички останали 11 гостувания “червено-черните” регистрират поражения.

23 кръг, 9 април
0:1 Станислав Манолев (40), 1:1 Кристиян Добрев (60), 1:2 Уилфред Нифлор (87)
Съдия: Христо Ристосков, 500 зрители

Мачът има важно значение за третото място, което дава право на участие в Европа. След това обаче Литекс взима купата на страната и играе за купата на УЕФА, както и Локомотив, който финишира на трето място в първенството. Съдията Христо Ристосков не се справя с двубоя. И от двата лагера признават, че при победното попадение на Литекс не е имало фаул, след който пада голът. В 87-ата минута реферът измисля нарушение пред наказателното поле, след което Нифлор с глава носи победата на Литекс с 2:1. Ристосков не дава и две дузпи за домакините.

3.Локо (Сф) 57 точки
4.Литекс 56 (носител на купата)

Сезон 2008/09
9 кръг, 19 октомври
1:0 Христо Златински (51-дузпа)
Съдия: Михалис Германакос (Гърция), 1000 зрители

Двубоят е воден от гръцкия съдия Михалис Германакос, тъй като БФС все още разчита на чуждестранни рефери за по-напечените двубои. Локо (Сф) бие у дома с 1:0 след единствен гол на Златински, но мачът е твърде рано и не решава нищо. След успеха Локо успява да се изкачи до 4-ото място в класирането с 16 точки, а ловчанлии са пети с 15. След края на двубоя в приповдигнато настроение президентът на Локомотив Николай Гигов казва: “Не се съмнявайте, че ще играем в евротурнирите.” Този път от лагера на Литекс скачат на гръцкия съдия. “Дузпата беше доста спорна”, казва тогавашният треньор на “оранжевите” Станимир Стоилов. Финансовият директор на клуба Величко Дихонов продължава: “Убийството на Литекс става рецидив. Преди два сезона тук, в “Надежда”, пак паднахме с дузпа, отсъдена от някакъв рефер от Люксмбург, който свирил на жени. Какъв е тоя грък, дето ни го пратиха? Той просто беше хванат. Категоричен съм в мнението си. Този футболен съюз просто обслужва някои отбори. Не може абсолютно всички чуждестранни съдии да свирят против Литекс.”

24 кръг, 25 април
1:0 Станислав Манолев (41), 2:0 Сандриньо (61), 2:1 Мартин Камбуров (87)
Съдия: Николай Йорданов, 1000 зрители

Преди кръга Локо (Сф) е на 3-о място в класирането с 43 точки, а Литекс е пети с 39 точки. Литекс бие с 2:1 и доближава съперника, а в следващите кръгове дори успява да стигне до заветното четвърто място, което дава право на участие в турнира за купата на УЕФА. След няколко поредни участия в Европа Локо (Сф) остава на сухо и не успява да се класира за турнирите, тъй като заема 5-о място в крайното класиране. След края на двубоя от лагера на Локомотив претендират за дузпа, която не е отсъдена от Николай Йорданов, но все пак признават, че не реферът им е бил виновен за загубата. Локомотив (София) губи място за евроучастие след поражение от ЦСКА с 0:1 в 28-ия кръг и равен със Спартак (Варна) (2:2) в 29-ия. Така Левски, ЦСКА, Черно море и Литекс играят в турнирите, а Локомотив остава зад борда.

4.Литекс 58 точки (носител на купата)
5.Локо (Сф) 54

Сезон 2009/2010
10 кръг, 24 октомври
0:1 Том (41)
Съдия: Христо Ристосков, 2000 зрители

През есента Литекс победи Локомотив насред София с единствен гол на Том. Това е първа загуба за “железничарите” от 8 мача След успеха Литекс измества Локомотив от третото място в класирането. Защитникът на “червено-черните” Георги Марков напада съдията Христо Ристосков за представянето му на терена: “Той е слаб съдия и си е такъв вече двадесет години. Хич не се е променил. Видяхте как свири днес. Помагаше здраво на Литекс. Но той всъщност го прави отдавна. Помня го от един интернат.” Около двубоя няма скандали, домакините признават, че са били по-слабият отбор и заслужено са загубили./БЛИЦ