Литекс победи с 2:1 Левски в луд екшън в Ловеч. Така "оранжевите" оглавиха класирането в "А" група с 25 точки, колкото имат и "сините". Грозни сцени съпътстваха сблъсъка, игран пред 6000 зрители на Градския стадион.

В 33-ата минута на терена настана масово меле, започнало от спречкване между Владимир Гаджев и Джемал Берберович. Веднага играчите на двата отбора се скупчиха и се хванаха гуша за гуша. Настъпи въргал, при който най-активни бяха Дарко Тасевски и Пламен Николов. Сержиньо Грийн също изрита играч в оранжево. Бразилският техничар Том пък се изяви като кататист, ритайки в гърба национала Веселин Минев. След това играчът на Литекс удари с лакът в лицето Дъстли Мулдер, който се опита да го хване, докато Грийн го гонеше. В този момента Йеленкович, Бодуров, Берберович и Дока се нахръвлиха върху холандеца с дълтите плитки. Веднага пък Мулдер получи подутина на дясното око от удара, който Том му нанесе. След около 3-4 минути страстите утихнаха, а съдията от Шумен Станислав Тодоров започна консултация с асистентите си. Директни червени картони получиха Дарко Тасевски и Пламен Николов. Реферът размаха и няколко жълти, но до края на грозното дерби не бе изгонен друг футболист и двата отбора завършиха с по 10 човека.

Гара Дембеле бе открил резултата за Левски в 11-ата минута. Дарко Тасевски изведе французина, той надбяга Пламен Николов и озовал се сам срещу Урош Голубович, го прехвърли и прати топката в мрежата му. В 29-ата Христо Янев изпълни отлично пряк свободен удар и направи Божидар Митрев безпомощен - 1:1. Нарушението бе отсъдено, след като Небойша Йеленкович падна на земята след съприкосновение с Дарко Тасевски. "Сините" оспорваха решението на съдията Станислав Тодоров, който бе категоричен и даде фаул за Литекс, превърнат от Янев в гол.

През второто полувреме до бой не се стигна, но грубите прояви на играчите не липсваха, което принуди съдията Станислав Тодоров да покаже още жълти картони.

И когато всички очакваха край на мача при резултат 1:1 резервата Светослав Тодоров успя да вкара и да донесе победата на Литекс. Опитният нападател получи топката от Дока Мадурейра, овладя я технично и от близко разстояние прехвърли Митрев със страхотно изпълнение, донасяйки трите точки на "оранжевите".

Секунди преди това пък удар на Христо Янев от пряк свободен удар срещна дясната греда на вратата, пазена от Божидар Митрев.

За Левски след почивката пропуснаха да се разпишат Жоазиньо и Дъстли Мулдер, докато звездата Гара Дембеле не стори нищо запомнящо се през втората част.

С днешното си попадение обаче френският таран набъбна сметката си на 14 гола от началото на сезона в "А" група и е убедителен лидер, като след него с по 9 са Цветан Генков (Локо Сф) и Здравко Лазаров (Локо Пд). /БЛИЦ

Срещата по минути - ТУК

ЛИТЕКС - ЛЕВСКИ 2:1
0:1 Гара Дембеле (11), 1:1 Христо Янев (29), 2:1 Светослав Тодоров (89)
Литекс:
31.Виничиус Баривиейра, 2.Александър Барт, 22.Пламен Николов, 33.Николай Бодуров, 3.Петър Занев, 4.Джемал Берберович, 23.Небойша Йеленкович (45+3-21.Александър Цветков), 7.Христо Янев, 8.Том (57-17.Георги Миланов), 15.Дока Мадурейра, 19.Уилфред Нифлор (70-9.Светослав Тодоров)
Резерви: 1.Урош Голубович, 6.Ивайло Петков, 21.Александър Цветков, 17.Георги Миланов, 27.Момчил Цветанов, 9.Светослав Тодоров, 11.Флорин Брату
Треньор: Любослав Пенев
Левски:
12.Божидар Митрев, 2.Дъстли Мулдер, 55.Йордан Милиев, 5.Иво Иванов, 14.Веселин Минев, 3.Сержиньо Грийн (90+1-29.Исмаил Иса), 45.Владимир Гаджев, 17.Даниел Младенов (53-28.Александър Киров), 20.Жоазиньо (90-23.Андвеле Слори), 22.Дарко Тасевски, 39.Гара Дембеле
Резерви: 85.Кирил Акалски, 4.Стефан Станчев, 7.Александър Александров, 16.Мариян Огнянов, 23.Андвеле Слори, 28.Александър Киров, 29.Исмаил Иса
Треньор: Ясен Петров