Попълнете търсена ключова дума или фраза

Локо (Пд) шокира Лудогорец в края и спечели Суперкупата на България ВИДЕО и СНИМКИ

"Смърфовете" ликуваха в Разград с гол на капитана си Димитър Илиев

снимка: LAP.bg
снимки: Антон УЗУНОВ
1 от 10

Носителят на купата на страната Локомотив (Пловдив) победи шампиона Лудогорец с 1:0 в Разград и спечели Суперкупата на България в откриващия мач за сезон 2020/21 в българския футбол.

Футболист №1 за 2019 година на страната ни Димитър Илиев (89) вкара победния гол за „смърфовете“ малко преди края, а домакините играха в намален състав от 66-ата минута, когато Икоко бе изгонен с директен червен картон заради удар без топка. Така пловдивчани, чийто треньор Бруно Акрапович бе наказан и изгледа мача от трибуните, взеха реванш за поражението от "орлите" в сблъсъка за същия трофей преди година, когато загубиха с 0:2, както и за тежката загуба с 1:6 на 27 юни в Разград за първенство.

„Орлите” от Разград излязоха с най-младия си титулярен състав от девет години насам - 27 години, а от самото начало започна и едно от новите попълнения - Алекс Сантана. В групата не бяха Антон Недялков, Сисиньо, най-новото новото попълнение Бърнард Текпетей и контузеният Вандерсон.

Срещата започна равностойно и без положения пред двете врати. В 12-ата минута Анисе и Витанов се сблъскаха при борба за висока топка. Халфът на „смърфовете“ получи аркада и се наложи смяната му с Давид Малембана.

В 19-ата минута Битон шутира отдалеч, Луков не успя да улови и при добавката Жоржиньо реализира, но голът правилно не бе зачетен заради засада на бразилеца.

Гостите от Пловдив се активизраха в края на полувремето, когато имаха шанс дори да поведат в резултата. В 38-ата минута Анте Аралица опита удар със задна ножица, но топката мина високо над вратата.

В 43-ата минута Умарбаев нахлу под ъгъл почти до малкото наказателно поле и шутира, а след рикошет топката щеше да се озове в мрежата на Лудогорец. Намиращият се в засада Петрович обаче я довкара в празната вратата и голът логично не бе признат. В ответната атака Чибота за малко не реализира с глава след неразчетено излизане на Луков, но топката не намери очертанията на вратата. В добавеното време на първата част Ренан дос Сантос спаси удар от движение на Аралица.

Winbet - победата е емоция! (18+)

След почивката гостите доминираха, а шампионите нито веднъж не застрашиха вратата на Мартин Луков. В 58-ата минута Умарбаев отне топката около центъра на терена и изведе е Аралица сам срещу вратаря. Таранът обаче се засуети и стреля в крака на застигналия го Григоре, а след това Ренан хвана топката.

Локомотив изпусна ново положение в 63-ата минута, когато Карагарен центрира остро по земя към Салинас, който стреля от упор, Ренан изби. Последва добавка на Аралица от близка дистанция и топката се отби в тялото на Терзиев, след което излезе в корнер. Секунди по-късно след силен шут на Салинас топката премина на сантиметри покрай вратата.

В 66-ата минута Джордани Икоко блъсна Масоеро при спряна игра, а съдията Волен Чинков вдигна директен червен картон на бранителя на Лудогорец и го изгони.

С човек повече на терена гостите засилиха натиска си и в 81-ата минута пловдивчани пропиляха още една добра ситуация. Алмейда изпревари Чибота и отправи удар с глава, но топката премина над напречната греда.

Усилията на „смърфовете“ дадоха резултат в самия край. Когато всички очакваха вече дузпите, в 89-ата минута Алмейда намери Карагарен, който подаде към Димитър Илиев. Григоре закъсня да покрие Илиев и капитанът на гостите реализира красив гол за 0:1.

До края на мача Лудогорец не успя да отвърне на удара и Локо (Пд) ликува с трофея за втори път в историята. Така „орлите“ не успяха да излязат еднолично начело във вечната класация на отборите, спечелили най-много пъти Суперкупата на България. Разградчани продължават да делят първото място с ЦСКА. И двата отбора имат по четири такива отличия.

ЛУДОГОРЕЦ - ЛОКОМОТИВ (ПЛОВДИВ) 0:1
0:1 Димитър Илиев (89)

Най-интересното от срещата по минути:
1 - Начало на мача.
2 - Анте Аралица подаде към точката на дузпата за Димитър Илиев, но пасът бе пресечен от капитана на домакините Георги Терзиев
5 - Лудогорец взе инициативата и владее повече топката
8 - Вратарят Мартин Луков боксира топката след центриране от корнер
15 - Принудителна смяна в състава на "смърфовете", Малембана влезе на мястото на Петър Витанов, който се контузи след сблъсък с Абел Анисе
16 - Поредно центриране от корнер за "орлите" и отново без успех, след като защитниците успяха да изчистят топката в предни позиции
19 - Топката се озова в мрежата на Локомотив, но попадението не бе зачетено заради засада на измъкналия се зад отбраната Жоржиньо
23 - Парвиз Умарбаев центрира в наказателното поле на Лудогорец и вратарят Ренан дос Сантос изпусна топката, но гостите не се възползваха от това, след като топката бе изчистена
26 - Дан Битош шутира от пряк свободен удар и топката рикошира в стената, след което излезе в корнер
31 - Мавис Чибота имаше сериозни претенции към главния съдия Чинков, който според него неправилно е отсъдил аут за Локо (Пд), вместо корнер за Лудогорец
38 - Анте Аралица опита удар със задна ножица след добра атака на Локомотив, но топката премина над вратата
41 - Гостите се активизираха в края на първата част
43 - Парвиз Умарбаев проби отдясно и навлезе в наказателното поле, след което отправи удар и вратарят Ренан дос Сантос изби, но след топката се озова в мрежата и голът не бе зачетен заради засада
44 - Чибота можеше да се разпише с глава след неразчетено излизане на Луков, но не намери целта
45+1 -  След центриране отдясно Анте Аралица засече топката от движение и затрудни Ренан дос Сантос, който все пак се намеси и предотврати гол във вратата си
45+3 - Край на първата част!
.........................................................
46 - Начало на второто полувреме.
53 - Умарбаев центрира от пряк свободен удар и Димитър Илиев игра с глава, но не затрудни вратаря Ренан дос Сантос
58 - Контраатака за Локо (Пд) и Умарбаев изведе чудесно Анте Аралица, който обаче се забави и ударът му бе блокиран от защитник
62 - Гостите стигнаха с няколко паса до наказателното поле на Лудогорец, но на границата му Бирсент Карагерен бе фаулиран
63 - Късо изпълнение на прекия свободен удар, а защитниците не успяха да изчистят и Карагерен проби отдясно, след което центрира, а ударът на Аралица от непосредствена близост бе блокиран. В крайна сметка топката излезе в корнер
65 - Силен шут на Лукас Салинас от средна дистанция и след рикошет топката премина на сантиметри от страничната греда
66 - Лудогорец остана с човек по-малко. Джордан Икоко изпусна нервите си и удари без топка Лукас Масоеро, след което бе изгонен с директен червен картон
68 - Лошо избита топка попадна в краката на Карагерен, но Ренан дос Сантос отрази удара му
70 - "Смърфовете" продължават да са по-активни, а вече са и с човек повече на терена
78 - Светослав Дяков блокира удар на Диниш Алмейда
81 - Неточен удар на Диниш Алмейда с глава
86 - Слаб удар на Томашевич не затрудни вратаря Ренан дос Сантос
89 - ГОООЛ за Локо (Пд)! Диниш Алмейда пусна за Карагерен, който с едно докосване продължи за Димитър Илиев и капитанът на гостите реализира красив гол с удар от въздуха за 0:1
90+4 - Край на мача! Локо (Пд) спечели с 1:0 и ликува със Суперкупата на България

Състави:

Лудогорец: 33. Ренан дос Сантос, 6. Талеб Тауата, 5. Георги Терзиев - к, 21. Драгош Григоре , 22. Джордан Икоко , 12. Абел Анисе, 8. Дан Битон (7030. Козмин Моци), 7. Алекс Сантана (7118. Светослав Дяков), 17. Жоржиньо (5728. Клаудиу Кешеру), 95. Каули Оливейра, 13. Мавис Чибота (8364. Доминик Янков)
Резерви: 27. Владислав Стоянов, 18. Светослав Дяков, 28. Клаудиу Кешеру, 30. Козмин Моци, 64. Доминик Янков, 82. Иван Йорданов
Треньор: Павел Върба

Локомотив Пд: 71. Мартин Луков, 61. Диниш Алмейда, 25. Лукас Масоейро, 20. Милош Петрович , 10. Парвиз Умарбаев, 34. Петър Витанов (155. Давид Малембана), 50. Йосип Томашевич, 9. Бирсент Карагарен, 16. Лукас Салинас, 14. Димитър Илиев - к , 77. Анте Аралица (7919. Георги Минчев)
Резерви: 1. Илко Пиргов, 5. Давид Малембана, 44. Николай Николаев, 7. Момчил Цветанов, 11. Кенан Муслимович, 19. Георги Минчев
Треньор: Бруно Акрапович

Разград, стадион „Хювефарма Арена“
Съдия: Волен Чинков

Легенда: гол , автогол , жълт картон , втори жълт картон , червен картон , смяна ,  опасна ситуация