Локомотив (София) геройски удържа равенството 0:0 срещу Шльонск в първия мач от Третия квалификационен кръг на турнира Лига Европа. Двубоят се игра пред почти 7000 зрители на стадион "Опоровска" във Вроцлав. Така крайният победител предстои да се определи на реванша, който е на 4 август от 20:30 часа на Националния стадион "Васил Левски". Любопитното е, че и срещу предишния си съперник - Металург (Скопие), "железничарите" измъкнаха 0:0 като гост, след което биха инфарктно с 3:2 в София.

В герой за "железничарите" на мача в Полша се превърна вратарят Валентин Галев. Стражът спаси много положения, най-инфарктното от тях беше в 87-ата минута. Тогава появилият се на смяна Йохан Воскамп нанесе силен удар с глава, Галев плонжира и спаси връхлитащата в мрежата му топка.

Треньорът Диян Петков гласува доверие на вратата на Валентин Галев, отдясно започна Дарко Савич, а в средата на защитата Милен Лахчев и Йордан Върбанов. Ляв бек беше капитанът Кристиян Добрев. В средата на терена Локомотив действа с трима вътрешни халфове - Румен Горанов, Иво Иванов и Васил Велев. Отляво по крилото действа Атанас Атанасов, по десния фланг - Искрен Писаров, а атаката води Преслав Йорданов. След почивката в нападение се появиха Владислав Романов и Мирза Мешич, но и те не промениха резултата. Както е известно, срещата в Полша пропуснаха наказаните титуляри Танко Дяков и Коста Янев.

Домакините започнаха вихрено мача и на няколко пъти техни играчи обстрелваха Галев, който внимаваше и не допусна да го преодолеят. В 29-ата минута Румен Горанов отправи първи удар по посока вратата на Шльонск след изпълнение на фаул. Малко по-късно и Искрен Писаров стреля, но твърде слабо, за да затрудни Мариан Келеман. В 45-ата минута "железничарите" бяха най-близо до гол, но Васил Велев, който получи удобен пас от Писаров, предпочете да играе технично и слабият му удар бе спасен.

И след почивката поляците диктуваха играта. В 52-ата минута топката беше центрирана опасно в наказателното поле на Локо (Сф), но за щастие на българите Цвиелонг не успя да уцели вратата от непосредствена близост. Последваха удари от Собота, Елснер и появилият се като резерва Йохан Ворскамп, които не поразиха целта, благодарение на отличните намеси на Галев.

Малко преди края Воскамп стреля опасно с глава, а стражът на Локо (Сф) акробатично плонжира и отново опази мрежата си.

Опитният халф Марчо Дафчев остана на пейката за двубоя, тъй като не е напълно възстановен и не може да играе цял мач. Полузащитникът влезе в 65-ата минута на мястото на Велев и малко пораздвижи атаката на българите, но без резултат.

Maчът по минути - ТУК

ШЛЬОНСК - ЛОКО (Сф) 0:0
ШЛЬОНСК:
25.Мариан Келемен, 3.Пьотър Целебан, 14.Дариуш Пиетрасяк, 28.Марек Василук, 4.Амир Спахич, 5.Валдемар Собота (83-9.Марек Ганкарчик), 10.Матеуш Цетнарски, 29.Рок Елснер, 11.Себастиан Мила, 20.Пьотър Цвиелонг (69-7.Себастиан Дудек), 21.Кристиан Диас (53-18.Йохан Воскамп)
Резерви: 1.Кжищоф Жуковски, 17.Мариуш Павелец, 24.Тадеуш Соха, 19.Дариуш Щилка, 7.Себастиан Дудек, 9.Марек Ганкарчик, 18.Йохан Воскамп
Треньор: Орест Ленчик
loko_sofia.JPG
ЛОКО (Сф):  84.Валентин Галев, 11.Кристиян Добрев, 14.Милен Лахчев, 3.Йордан Върбанов, 12.Дарко Савич (69-8.Владислав Романов), 88.Румен Горанов, 23.Иво Иванов, 7.Васил Велев (65-10.Марчо Дафчев), 28.Атанас Атанасов, 16.Искрен Писаров, 9.Преслав Йорданов (82-99.Мирза Мешич)
Резерви: 22.Боян Пейков, 25.Илиян Гаров, 18.Калоян Караджинов, 32.Любомир Божинов, 10.Марчо Дафчев, 99.Мирза Мешич, 8.Владислав Романов
Треньор: Диян Петков