Лудогорец разби у дома новака Спартак (Варна) с 5:0 в мач от четвъртия кръг на efbet Лига и се завърна на върха във временното класиране, където за кратко се бе настанил ЦСКА 1948. Бърнард Текпетей (1), Рик Джонатан (5), Игор Тиаго (12, 80) и Сисиньо (76) реализираха головете за шампионите, които набраха самочувствие преди първия мач срещу хърватския първенец Динамо (Загреб) от третия квалификационен кръг на Шампионската лига идния вторник от 20:45 часа в Разград.

Най-новото попълнение на "орлите" - Якуб Пьотровски, попадна в групата за мача само няколко часа, след като бе представен за играч на шампионите, а след почивката дебютира със зеления екип, заменяйки Мануел Шоу.

Гостите на два пъти започнаха от центъра още в първата минута, след като в 39-ата секунда Бърнард Текпетей вкара първия гол след пас на Игор Тиаго. В петата минута Дени Групер комбинира с Текпетей, който с едно докосване изведе Рик Джонатан. Крилото проби отляво в наказателното поле и с удар от малък ъгъл се удвои аванса на шампионите.

"Орлите" нокаутираха "соколите" с трети гол в 12-ата минута, когато Рик Джонатан пресече подаване и напредна към наказателното поле, където изведе Игор Тиаго. Нападателят стреля, но вратарят Дичевски спаси и топката се върна в Игор Тиаго, а той не сгреши при добавката за 3:0.

В 21-ата минута Иван Дичевски излезе извън наказателното си поле и с много добър шпагат спря набег на Игор Тиаго, но останаха съмнения, че докосва топката с ръка извън наказателното си поле и съдията Георги Давидов отиде да гледа ВАР за червен картон, какъвто обаче не показа на стража на гостите. До края на първата част играчите на Анте Шимунджа рязко намалиха темпото и нямаше сериозни голови положения.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

След почивката гостите опитаха да упражнят натиск към вратата на Серджио Падт, но без успех. В 60-ата минута Рик Джонатан бе изведен зад защитата и прехвърли вратаря Дичевски, пращайки топката във вратата му, но страничният съдия вдигна флага си за засада. Малко след това младият страж на варненци направи добро спасяване при силен удар на Текпетей от близка дистанция.

Последваха по-силни минути за домакините и в 76-ата минута Сисиньо комбинира с Игор Тиаго, след което разстреля Дичевски за 4:0. Четири минути по-късно Каули Оливейра получи топката в наказателното поле, завъртя се и стреля, но защитник на Спартак изби и последва удар на новото попълнение Якуб Пьтровки. Вратарят Дичевски изби топката, но тя се озова в краката на Игор Тиаго, който с удар от близка дистанция вкара втория си гол в мача за 5:0. Друга резерва на домакините Матиас Тисера също можеше да се разпише, но негов удар в 84-ата минута рикошира в гредата.

Нов гол на домакините не бе признат в първата минута на добавеното време заради засада на Тисера, който бе дал завършващия пас към Каули Оливейра.

След успеха си Лудогорец събра 10 точки на върха и има две повече от ЦСКА 1948. Спартак (Варна) е на предпоследната позиция само с 1 точка.

ЛУДОГОРЕЦ - СПАРТАК (ВАРНА) 5:0
1:0 Бърнард Текпетей (1), 2:0 Рик Джонатан (5), 3:0 Игор Тиаго (12), 4:0 Сисиньо (76), 5:0 Игор Тиаго (80)

Най-интересното по минути:
1 - Начало на мача.
1 - ГОООЛ за Лудогорец! Още с първата си атака в 39-ата секунда домакините поведоха, след като Игор Тиаго нахлу в наказателното поле и изведе Бърнард Текпетей, който се разписа на празна врата за 1:0.
5 - ГОООЛ за Лудогорец! Рик Джонатан получи топката на лявото крило, нахлу в наказателното поле и от малък ъгъл преодоля вратаря Иван Дичевски за 2:0.
12 - ГОООЛ за Лудогорец! Рик Джонатан пресече подаване в противниковата половина и напредна към наказателното поле, след което комбинира със своя сънародник Игор Тиаго, който стреля, но вратарят Дичевски спаси, а при добавката нападателят вкара за 3:0.
21 - Иван Дичевски излезе извън наказателното си поле и с много добър шпагат спря набег на Игор Тиаго, но докосна топката с ръка извън наказателното си поле и съдията Георги Давидов отиде да гледа ВАР за червен картон, но реши да не изгони вратаря на Спартак.
40 - Доминик Янков центрира от корнер, Дичевски изчисти топката, без да позволи на шампионите да играят с нея.
41 - Текпетей подаде към Шоу, който обаче стреля встрани от вратата.
45+3 - Край на първата част!
............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
55 - Бабалив напредна по левия фланг, потърси комбинация с Борисов, но двамата не се разбраха и защитата на Лудогорец изчисти.
58 - Проспер Менди центрира в наказателното поле, където Мехмед Сабри надскочи Дени Групер и стреля с глава, но много неточно.
60 - Рик Джонатан бе изведен зад защитата на гостите и прехвърли вратаря Иван Дичевски, вкарвайки топката в мрежата, но голът му не бе зачетен заради засада, потвърдена и от ВАР.
63 - Иван Дически спаси силен удар на нахлулия в наказателното поле Бърнард Текпетей.
76 - ГОООЛ за Лудогорец! Сисиньо комбинира с Игор Тиаго, след което преодоля Иван Дичевски за 4:0.
80 - ГОООЛ за Лудогорец! Игор Тиаго направи добавка след избита топка от вратаря Дичевски след удар на новото попълнение Якуб Пьотровки и от близка дистанция направи резултата 5:0.
84 - ГРЕДА за Лудогорец! След удар на резервата Матиас Тисера топката се отби в страничната греда.
90 - Сисиньо поиска дузпа, след като падна в наказателното поле между двама играчи на "соколите", но съдията Давидов не отсъди нарушение, а ВАР потвърди решението му.
90+1 - Тисера бе изведен зад защитата на гостите и след това подаде на Каули Оливейра, който вкара топката в мрежата, но втори гол на домакините не бе признат заради засада.
90+3 - Десподов падна в наказателното поле за дузпа, но в крайна сметка получи жълт картон за симулация.
90+4 - Край на мача! Лудогорец размаза Спартак (Варна) и се завърна на върха.

Лудогорец: 1. Серджио Падт, 4. Сисиньо (к) , 5. Георги Терзиев, 9. Игор Тиаго (8210. Матиас Тисера), 14. Дени Групер, 23. Мануел Шоу (466. Якуб Пьотровски), 24. Оливие Вердон , 37. Бернард Текпетей (6511. Кирил Десподов ), 64. Доминик Янков (7295. Каули Соуса), 73. Рик Джонатан (6590. Спас Делев), 82. Иван Йорданов
Резерви: 67. Дамян Христов, 6. Якуб Пьотровски, 10. Матиас Тисера, 11. Кирил Десподов, 21. Жан Карничник, 90. Спас Делев, 95. Каули Соуса
Треньор: Анте Шимунджа

Спартак (Варна): 21. Иван Дичевски, 12. Генади Луго, 19. Никола Борисов, 3. Ибрям Ибрям , 23. Проспер Менди, 13. Руслан Черненко, 10. Янчо Андреев (к) (6271. Георги Чукалов), 30. Божидар Васев  (4620. Николай Иванов), 11. Виктор Митев, 90. Мартин Тошев (7845. Даниел Начев), 7. Георги Бабалиев (7224. Лиандро Мартис)
Резерви: 67. Християн Христов, 22. Сами Ел Анаби, 20. Николай Иванов, 45. Даниел Начев, 71. Георги Чукалов, 9. Мехмед Сабри, 24. Лиандро Мартис
Треньор: Васил Петров

Стадион: "Хювефарма Арена"
Съдия: Георги Давидов

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия