Литекс победи с 2:1 като гост Миньор (Перник) и се изкачи на трета позиция във временното класиране на “А” група. Срещата бе от 18 кръг на родното първенство, а с два гола за ловчанлии се отчете Георги Миланов. Дебют с гол направи нападателят Маду за “жълто-черните”.

Първата част бе изцяло за гостите от Ловеч, които водени от Христо Стоичков, владееха напълно инициативата. С няколко пропуска се отличиха централният бранител Николай Бодуров и нападателят Исмаил Иса.

Все пак логичното се случи в средата на първата част. Ловчанлии откраднаха топката в своята половина и организираха светкавична контраатака. Симеон Славчев намери отлично Георги Миланов, който излъга двама бранители и вкара топката в мрежата за 0:1.

До края на полувремето гостите продължиха да действат по-активно, докато играчите на Миньор така и не намираха начин да противодействат.

Второто полувреме започна отлично за Литекс. В 54-ата минута гостите удвоиха резултата благодарение на фантастично изпълнение на играч номер на България за 2012 година – Георги Миланов. Младият халф направи двойно подаване с Исмаил Иса и с ефектна странична ножица прониза Пейков за втори път.

Николай Тодоров реагира мигновено и направи две промени, които оживиха играта на перничани. 7 минути след попадението на Литекс резултатът бе намален. Новото попълнение Маду дебютира с гол, след като се пребори за топката в наказателното поле и мушна топката в мрежата на Пиргов.

Попадението подейства стимулиращо на домакините, които след още две минути имаха шанс да изравнят резултата, но Нджой от два метра не уцели вратата.

В края на срещата се откриха две възможности пред Нджой, но в едната той потърси съприкосновение за дузпа, а в другата Томи Костадинов се хвърли в краката му и изби топката.

С успеха Литекс събра 36 точки и измести ЦСКА от третото място. Миньор пък остава на 14-а позиция с 15 точки.

Миньор - Литекс 1:2

0:1 Георги Миланов (28), 0:2 Георги Миланов (54), 1:2 Маду (61)

Мачът по минути!

2- Иса се преборва за топката в наказателно поле и отправя удар, но не достатъчно силен и Пейков лови
4- Бодуров засича топката с глава след корнер, но топката отива над гредата
14- Иса открадва топката и тръгва към вратата, но е блокиран от двама бранители на домакините
15- Добро включване на Ваюши по левия фланг, завършило с извеждащ пас към Иса, но нападателят закъснява
28- topka.jpg ГОЛ ЗА ЛИТЕКС! Светкавична контраатака на Литекс, Симеон Славчев извежда Георги Миланов, който със самостоятелен рейд нахлува в наказателното и открива резултата - 0:1
29- jalt.jpg Момчил Цветанов получава жълт картон след като фаулира грубо играч на домакините
44- Първи удар на домакините към вратата на Пиргов, Маду шутира от 25 метра по земя, но стражът на оранжевите безпроблемно лови

49- Пробив на Ваюши отдясно и центриране, но на задна греда Цветанов закъснява и не успява да засече топката
54- topka.jpg  ГОЛ ЗА ЛИТЕКС! Отново голмайстор е Георги Миланов, който забива топката в мрежата с ефектна странична ножица
59- smqna.jpg Двойна смяна в Миньор! Ивайло Стоянов влиза на мястото на Софрониев, а Окечукво заменя Павлов
61- topka.jpg ГОЛ ЗА МИНЬОР! Маду бележи при дебюта си за перничани с удар в долния десен ъгъл
68- Нджой не успява да уцели вратата от 2 метра
69- smqna.jpgСмяна в Литекс! Томи Костадинов заменя Ваюши
70- smqna.jpgВанжер влиза на мястото на Цветанов
73- Иса стреля от границата на наказателното поле, Пейков плонжира и извади топката в корнер
78- Славчев опитва обстрел от 25 метра, но топката минава покрай дясната греда
89- Бодуров засича топката след центриране на Божиков, но не уцелва вратата
90- Нджой намери прецизно Петров в наказателното поле. Последният влезе в единоборство с Бодуров и падна на тревата, което предизвика претенции от футболисти и публика, но дузпа не бе отсъдена

Миньор
22.Боян Пейков, 2.Виктор Райчев, 5.Ахмед Хикмет, 10.Томислав Павлов (59- 15.Салас Окечукво), 14.Ивайло Цветков, 17. Виктор Софрониев (59- 13.Ивайло Стоянов), 19.Петър Петров, 20.Давид Стоянов (83- 8.Йордан Йорданов), 25.Стефан Станчев, 78.Якасонго Ндноу-Джиби, 9. Франк Оливие Маду
Резерви: 1.Николай Банков, 8.Йордан Йорданов, 11. Марио Димитров, 13.Ивайло Стоянов, 15.Салас Окечукво, 24.Димитър Ялъмов, 27.Стоян Стефанов
Треньор: Николай Тодоров

634815115157396250.pngЛитекс: 1.Илко Пиргов, 3.Антон Недялков, 4.Васил Божиков, 6.Симеон Славчев, 9.Исмаил Иса (83- 10.Жуниор), 16.Страхил Попов, 17.Георги Миланов, 21.Александър Цветков, 33.Николай Бодуров, 14.Армандо Ваюши (69- 15.Томи Костадинов), 27.Момчил Цветанов (70- 7.Ванжер да Силва)
Резерви: 30.Евгени Александров, 2.Кирил Динчев, 5.Емил Грозев, 7.Ванжер да Силва, 10.Жуниор, 15.Томи Костадинов, 19.Румен Руменов
Треньор: Христо Стоичков